Zpět na články

Pravda o consultingu

Můj kolega a přímý nadřízený Šimon Kolář se rozpovídal na téma práce v consultingu a o tom, jak by měl vypadat náš ideální nový kolega. Šimon se vypracoval z pozice asistenta na pozici Senior Consultanta za pouhé tři roky působení v oddělení Risk Consultingu. Takže všem doporučuji číst pozorně.

***

Blíží se doba, kdy k nám do Risk Consultingu, stejně jako do ostatních oddělení firmy, nastoupí noví kolegové. Kromě toho, že jim přejeme hodně štěstí a doufáme, že se jim bude u nás líbit, chtěli bychom je trochu připravit na to, co je čeká. Nalijme si tedy čistého vína a konečně si řekněme, jak to s tím consultingem je, ať se může každý svobodně rozhodnout, zda je to práce pro něj.

Je to tvrdá práce

Consulting není jen o létání v soukromých tryskáčích do Londýna, prezentování představenstvům největších bank a drahých večeřích. Consulting je především práce jako každá jiná. Abychom mohli jít něco prezentovat, musíme napsat a namalovat krásné prezentace, naprogramovat a otestovat modely, přečíst, pochopit a sobě i klientům vysvětlit stovky stran odborné literatury. A tím, kdo bude tohle všechno dělat, budou v drtivé většině případů naši nejmladší. Naše práce je založená na projektech a každý projekt se liší v tom, co vyžaduje – někdy počítání v Excelu, někdy malování procesních schémat a někdy třeba jen povídání si s klientem. Nicméně před tím, než se u nás člověk stane specialistou, projde si všemi těmito oblastmi a může se stát, že ho některé projekty budou bavit míň než jiné. Na druhou stranu, každý projekt jednou skončí a můžete se těšit na úplně nové téma, klienta i tým. A na závěr můžete opravdu jít na drahou večeři a občas si zaletět do Londýna.

Nikdo vás tu nebude vodit za ručičku

V consultingu nemáme upotřebení pro někoho, kdo přijde do práce, sedne si na místo a bude potichu čekat, jestli mu náhodou někdo něco nezadá. Mnohem radši máme aktivní kolegy, kteří se přihlásí a ochotně pomůžou s čímkoliv, když zrovna nemají do čeho píchnout. A když už dostanou úkol, tak si jej vezmou za svůj a udělají maximum pro to, aby jej dotáhli do konce. Kolegy, kteří samostatně a rychle vyřeší problém a kteří se zajímají o nová témata, dokážou je strukturovaně zpracovat a představit ostatním kolegům. Kdo ví, třeba tak přijdou na novou službu, kterou bychom mohli klientům poskytnout. Do KPMG koneckonců nehledáme kancelářské myši, ale budoucí konzultanty a manažery, kteří budou třeba už druhý rok vést svoje vlastní zakázky, řídit svůj tým a získávat manažerské zkušenosti. Čím dříve ale naopak takové kvality prokážete, tím rychlejší bude váš profesní růst v rámci firmy. Kdo jiný vám může něco takového garantovat?

Flexibilita u nás znamená všechno

V consultingu není nic jasně dopředu dáno. Náhlé posunutí termínu, změna rozsahu projektu, nový úkol na poslední chvíli, to jsou každodenní situace, se kterými se prostě musí počítat. Na něčem jste týden pracovali a najednou to už nikdo nechce? To zamrzí, ale nedá se nic dělat. Sedíte si klidně v kanceláři a najednou si musíte vzít oblek a jít na schůzku k CFO velké banky? Chystáte se už jít domů, když dorazí urgentní úkol, který musíte zůstat řešit do noci? Ačkoliv ne často, občas takové situace nastanou a je přidanou hodnotou naší profese, že dokážeme z minuty na minutu všeho nechat a upřít okamžitě síly směrem, který je třeba, děj se co děj. Za těch pár let ve firmě člověk zjistí, že pro někoho tohle není, zbytečně jej to stresuje a brzy odchází. Pro někoho jiného je to naopak zdroj adrenalinu a vzhledem k nekonečné pestrosti i zábavy a třeba i pracovní motivace. Pokud jste ten druhý případ, věřím, že práce u nás vás bude pořád bavit, stejně jako po pěti letech mě. Podívejte se na seznam volných pozic a přidejte se k nám.

Volné pozice