Zpět na články

Z auditora šéfem týmu Financial Instruments

Práce ve finančním světě Šimona vždycky zajímala, proto se po absolvování VŠE přihlásil k nám do oddělení Audit Financial Services. Po dvou sezonách už věděl, že ze všeho nejvíc ho táhne sektor bankovnictví. Přestoupil tak do oddělení Risk Consulting, konkrétně týmu Financial Instruments, kterému nyní šéfuje. Přečti si, čemu se jeho tým věnuje a koho by taková práce mohla bavit.

Jak vzpomínáš na začátky v KPMG?

Do KPMG jsem nastoupil před deseti lety. Byla to pro mě cesta docela netypická, protože jsem na VŠE studoval Mezinárodní obchod a International Management. Měl jsem ale zájem o finance, a tak jsem se přihlásil do auditu. Po dvou sezonách v auditu jsem se rozhodl, že bych se chtěl naučit něco nového, a věnovat se primárně sektoru bankovnictví. A náhodou se mi naskytla příležitost přestupu do oddělení Risk Consulting, kde jsem se mohl věnovat poradenství pro finanční instituce v oblasti řízení finančních rizik. O dva roky později přišla implementace nového účetního standardu pro finanční nástroje IFRS 9. A i díky rok a půl dlouhé zkušenosti z projektu implementace tohoto standardu pro jednu z největších bank u nás jsem se postupně stal specialistou na finanční nástroje.

Nyní šéfuješ týmu Financial Instruments, čím se zabýváte?

Financial Instruments je tým v oddělení Risk Consulting a jeho clusteru Banking. Historicky je u nás známý jako Financial Risk Management a někdy se tyto názvy zaměňují. Zatímco Banking ale poskytuje služby bankám v oblasti regulatorního poradenství, kvantitativního řízení úvěrového rizika a ESG, náš tým se zaměřuje na problematiku finančních nástrojů, jak pro klienty z řad finančních institucí, tak pro komerční podniky, a s touto odborností pomáhá i na jiných zakázkách clusteru Banking.

Co si máme představit pod finančními nástroji?

Jde o účetní pojem, který označuje dohodu dvou stran, na základě které se nějakým způsobem předávají peníze. Může jít o vše možné, a tím také často začíná naše práce – musíme rozhodnout, zda nějaká podmínka ve smlouvě představuje finanční nástroj. Obecně každého napadne klasická trojice –⁠ akcie, dluhové nástroje jako úvěry a dluhopisy a deriváty. Naše práce se nejčastěji týká derivátů a nástrojů, které jsou nějakým způsobem netradiční. Jde třeba o nelikvidní, špatně ocenitelné dluhopisy, nástroje se složitěji strukturovanými peněžními toky nebo finanční nástroje vložené do různých smluv.

Jak vypadá vaše běžná zakázka?

Během auditní sezóny, od listopadu do března, velkou část naší práce představuje pomoc kolegům z auditu. Pomáháme jim s ověřením ocenění a zaúčtováním finančních nástrojů u auditních klientů, včetně takzvaného zajišťovacího účetnictví, což je komplexní problematika účetního zachycení derivátů či jiných nástrojů, kterými společnost řídí finanční rizika. Mimo sezonu se zabýváme poradenstvím zejména v oblasti účetnictví finančních nástrojů. Pomáháme třeba s přípravou účetních závěrek finančních institucí, řešíme s klienty účetní dopady, které mohou mít jejich obchodní rozhodnutí od zavedení nových produktů po restrukturalizace a fúze nebo pomáháme se zavedením právě zajišťovacího účetnictví. Svou odbornost poskytujeme také kolegům z jiných týmů v Risk Consultingu, ale i dalším oddělením v KPMG. Pracujeme s nimi na různorodých zakázkách, od regulatorních po třeba vývoj automatizovaných nástrojů pro reporting či řízení rizik. Spektrum práce je tedy u nás hodně široké.

Jakou roli v ní hraje juniorní kolega/kolegyně?

Naši asistenti mají na starosti například oceňování derivátů pomocí našich interních modelů, analýzu dat, či rešerši požadavků regulace a účetních standardů. Našim cílem je nováčky co nejrychleji zapojit do reálných projektů a přimět je, aby si v některé oblasti vybudovali rychle určitou znalost a byli schopni samostatné práce. Velmi rychle se tak noví kolegové dostanou do kontaktu s klienty i kolegy z jiných oddělení a můžou mít na starosti malou zakázku jako je ocenění portfolia derivátů od pochopení kontextu klienta, identifikaci a sběr potřebných dat, jejich analýzu a prezentování nálezů manažerovi či kolegům z auditu.

Co je podle tebe nejlepší na práci v týmu Financial Instruments?

Především široké množství nejrůznějších projektů. Současně si u nás člověk vybuduje určitou odbornost, která dnes již na trhu není tak běžná, ale je a bude stále potřebná – troufám si říct, že finanční nástroje tu s námi budou stále a nadále tak bude potřeba odborníků, kteří jim rozumí. Tuto odbornost pak může kontinuálně rozvíjet a znalosti neustále podrobovat zkoušce, protože situace každého klienta je jiná. Stejně tak jsou tu nové finanční inovace, od kryptoměn po udržitelné dluhopisy, se kterými musíme udržet krok.

Koho by tato práce mohla bavit?

Hledáme především lidi, které tématika finančních nástrojů zajímá a chtěli by se s finančními nástroji naučit zacházet. Aby člověka u nás práce bavila, měl by mít zájem jak o práci s daty a čísly, tak o práci s textem. Měl by to být člověk, který chce chápat, jak věci fungují a má v sobě zdravou dávku skepse. A konečně by měl mít alespoň základní povědomí o účetnictví. Vše ostatní se může naučit u nás.

Pokud tě zaujala práce v týmu Financial Instruments a na dalším projektu nechceš chybět, koukni na volnou pozici a dej nám o sobě vědět.

Volné pozice