Zpět na články

Profil typického podvodníka

Dá se říci, že existuje typický podvodník? Pokud ano, jak vypadá? A jak se dá znalost typického podvodníka použít v praxi?

Díky celosvětovému dosahu má KPMG přístup ke spoustě zajímavých dat, na základě kterých může vypracovávat zajímavé studie, jako Who is the typical fraudster? (2011) a na ní navazující Global profiles of the fraudster (2013).

Globální podvodník

Z našich celosvětových dat vyplývá, že typickým podvodníkem je mladý, sympatický a respektovaný muž mezi 36 a 45 lety, který ve firmě působí déle než 10 let, a pracuje ve finančním oddělení na vyšší pozici, ze které má možnost využívat děr v systému nebo obcházet bezpečnostní kontroly. V 61% případů má podvodník k ruce komplice. Ženy, kterých bývá mezi pachateli pouze kolem 10%, častěji pracují sólo (67%).

Český podvodník

Profil globálního podvodníka se s drobnými odlišnostmi odráží i v typickém českém podvodníkovi –  typický český podvodník z řad „bílých límečků“ je muž mezi 46 a 55 lety (48%), který působí na úrovni vyššího managementu v oddělení nákupu, prodeje nebo provozu. Ve firmě, které působí újmu, je zaměstnán více než tři roky a jeho komplicem jsou dodavatelé nebo zákazníci. V České republice se podvodníci většinou dopouštějí zpronevěry svěřených finančních prostředků a jiného majetku a podvodů spojených s manipulací účetních výkazů (83%).

Motiv

Nejčastějším motivem podvodníka jsou samozřejmě peníze. Studie podvodníky většinou charakterizuje jako chamtivé (42%) a schopné udělat téměř cokoli pro osobní prospěch (47%). Platí ale, že příležitost dělá zloděje – 18% podvodníků trestnou činnost prováděli už jenom „proto, že mohli“.

Varovné signály

Podvodník se často vyznačuje nezvyklým chováním - nikdy si nebere dovolenou nebo nestojí o povýšení; na jeho trestnou činnost se tak často přijde náhodou, například pokud onemocní. Dalším varovným signálem je, pokud se jeho životní styl nezdá být přiměřený jeho předpokládaným příjmům – méně uvědomělí fraudsteři na sebe upozorňují příliš drahými auty nebo exotickými dovolenými. Společnosti však tyto signály většinou ignorují.

Jak podvodným jednáním předcházet?

V České republice se osvědčily whistleblowing a anonymní oznamování, které u nás napomohly odhalení v 43% případů (vůči celosvětovému průměru 35%). Oproti tomu interní audit nebo vnitřní kontroly se ukázaly jako méně účinné, protože vysoce postavení podvodníci uměli tyto kontroly obejít. Naše oddělení v tomto případě může klientovi pomoci nastavit funkční mechanismus řízení rizik spojených s podvodným jednáním (Fraud Risk Management), který jsem popisovala v článku Forensic Services aneb co to teda KONKRÉTNĚ děláte?.

Co se s podvodníkem děje po jeho odhalení?

Smutná praxe v České republice je, že není zvykem proti podvodníkům podnikat účinná opatření. Soudní řízení je proti podvodníkům zahájeno v malém počtu případů (v 17% se společnosti odhodlají k trestnímu řízení a pouze v 4% k občanskoprávnímu řízení). Podvodníci sice bývají propuštěni ze zaměstnání (48%), často ale po nich zaměstnavatel ani nevymáhá náhradu škody a dokonce podvodníkům zaměstnavatel ani neodepře doporučení (!). Další zaměstnavatel se často o milionových škodách, které podvodník napáchal u svého minulého zaměstnavatele, nemá jak dozvědět. V tomto případě může naše oddělení nabídnout služby shromažďování informací o podnicích a jednotlivcích (tzv. corporate intelligence), v rámci kterých o třetích stranách shromažďujeme a analyzujeme dostupné informace.

Využití znalosti typického podvodníka v praxi

Lepší znalostí protivníka a jeho vzorů chování získáváme komparativní výhodu, která nám umožňuje efektivnější práci – na základě našich zkušeností českému klientovi spíše doporučíme prověrku nákupu než kontrolu interního auditora. Forenzní investigátor ale musí umět číst mezi řádky – každý případ je jiný, a proto je potřeba mít se na pozoru a nenechat se opít rohlíkem.

Pročtěte si Marwick!

Profil typického podvodníka byl zmíněn i v prvním vydání našeho nového magazínu Marwick, který si můžete přečíst i elektronicky na marwick.cz. Tam se také můžete dozvědět, jaký je největší rozdíl mezi podvodníky v ČR a v Německu a jak se na jejich podvody nejčastěji přijde.

Volné pozice