Práce přesčas je jako běh. Cože?

Někdo si možná říká, že chce mít v životě klid a ne se stále za něčím honit. Ve spojitosti s prací přesčas mě napadá moje zkušenost s během. A co na tom vidím podobného?

Chodila jsem běhat třikrát týdně, vždy 5 kilometrů. Nikdy mě nezajímal čas, za který jsem daný úsek uběhla. Vždyť běhám pro radost, proč bych se měla honit! Takže se můj čas na kilometr pohyboval kolem 7 minut (pro ty, kteří neběhají = hoodně pomalu). Jednou mi kamarád řekl: „Podívej se na sebe, ty bys zvládla běhat mnohem rychleji. Tělo si zvykne na líné tempo a nic mu tak tím během nedáváš. Zkus se hecnout, uvidíš, bude tě to bavit.“

I přes mojí prvotní nevoli (slimáčí tempo mi dost vyhovovalo), jsem se hecla a hned na první pokus uběhla 5 km s průměrným tempem 5:45 (pro ty, kteří neběhají = to už je slušné). A ten pocit na konci byl k nezaplacení. Lilo ze mě, nemohla jsem dýchat, ale dokázala jsem to! Byla jsem na sebe pyšná.

Sprinty i maratony v práci

A přesně proto mi běh připomíná práci. Některé projekty se zdánlivě táhnou, na všechno je dost času a člověk si může běžet příjemným tempem. Pak ale přijde zvrat a musíte napnout všechny síly a sprintovat do cíle. A ten pocit z úspěšného dotažení a skvělých výsledků je stejně euforický, jako za cílovou páskou při závodě. Nedostanete sice medaili, ale i pochvala od šéfa a spokojenost klientů jsou super odměny.

Hecnout to

Najít rovnováhu mezi prací a osobním životem je důležité. Jsou období, která jsou klidnější, ale i ta, kdy je potřeba pořádně máknout. Ano, mohla bych mít klidnou práci, chodit domů každý den ve 4 odpoledne, spát 8 hodin denně. Ale dávala bych tím své mysli to, co by chtěla? Posouvala bych se někam? Proč i mysli nedopřát jednou za čas zápřah, stejně jako svému tělu při sportu?

Všeho s mírou

Samozřejmě i zde platí, že se nic nemá přehánět. Dlouhodobá práce přesčas je neudržitelná. Každý den vykonávat jakýkoliv sport na 120 % vás unaví. Tělo potřebuje regeneraci jak fyzickou, tak psychickou. Dřív nebo později se nedostatek odpočinku začne projevovat nejenom na unaveném těle, ale i na výsledcích práce. Díky našim benefitům (o kterých nedávno psala Bětka) se tak můžeme jít po práci či o polední pauze zrelaxovat do wellnessu, nebo využít nabídky masáží přímo v kancelářích.

Pokud si přečteš některé z dalších článků v kategorii Management Consulting, tak uvidíš, že projekty bývají natolik zajímavé, že člověku čas v práci letí jako zběsilý. A pokud se ani ty nebojíš se občas hecnout, podívej se na naše volné pozicedej nám o sobě vědět.