Zpět na články

Myslela jsem, že lidé ve velké čtyřce jsou jako roboti

Obavy se naštěstí nepotvrdily a Terka už třetí rok spokojeně pracuje u nás v daních. Představí vám tým převodních cen a poradí, podle čeho si vybrat daňovou skupinku.

Na vysoké by mě ani ve snu nenapadlo, že jednou budu pracovat v daních. Studovala jsem sice na VŠE, ale obor financím vzdálený – politologii. Kvůli špatnému uplatnění v oboru jsem po škole zamířila do finančního oddělení SAPu, kde mi ale scházela kvůli ploché organizační struktuře možnost kariérního růstu. V té době mě kontaktovala konkurenční společnost z velké čtyřky, že bych se hodila k nim do daní. Nenechala jsem nic náhodě a hned obepsala zbytek velké čtyřky. Co kdyby daly lepší nabídku? KPMG mě hned druhý den pozvala na pohovor. Na rovinu jsem jim řekla, že nemám daňové vzdělání, ale ráda se daně naučím. Neměli s tím problém. Naopak. Řekli mi, že mě vše naučí. Na pohovor do firmy, která mě oslovila první, jsem už vyrazila s nabídkou od KPMG. Firma ale na mě neudělala tak dobrý dojem, takže vyhrála KPMG.

Daňovou skupinku jsem si vybrala srdcem

O daních jsem nevěděla nic. Ani jsem netušila, jestli mě to bude bavit. Nastoupila jsem v srpnu společně s dalšími 17 juniory. Přišlo mi super, že mě nehodili do vody samotnou, ale společně s dalšími lidmi, kteří na tom byli úplně stejně. Připadala jsem si jako zpátky na střední. Od devíti do pěti jsem seděla na školení se stejnou partou lidí, ke které mám do teď ze všech lidí v KPMG nejblíž.

Po školení následovaly rotace po daňových týmech. Vyzkoušeli jsme si různou náplň práce a různé kolektivy a pak si vybrali tým, který nás oslovil nejvíc. Já si vybrala srdcem tým, kde mi bylo nejpříjemněji – převodní ceny. :-) Za sebe můžu doporučit rozhodovat se právě podle lidí. I kdyby vás projekty bavily, tak kolegové, kteří vám nesedí, můžou celkový dojem zkazit. Naopak u nezáživné práce tě fajn kolegové vždy podpoří.

Firmám šetříme peníze. Jsme nepostradatelní

Náplň práce v týmu převodních cen je zaměřená více ekonomicky než daňově, pro nedaňaře jako já tedy ideální. Zabýváme se cenovým nastavením společností v rámci jedné skupiny. Když si spojené osoby (např. mateřská a dceřiná společnost) mezi sebou prodávají výrobky, zboží nebo služby, my posuzujeme, jestli mají správně nastavenou cenotvorbu a jestli si transakce nezvýhodňují. Kdyby tak činily, můžou dostat od finančního úřadu tučnou pokutu.

Jako výstup od nás klient získá transfer pricingovou dokumentaci. Jako juniorní asistent jsem měla na starost kapitoly s popisem společností, dokumentovaných transakcí nebo zpracování tržní analýzy. Informace jsem získávala v podkladech od klienta, na internetu nebo ve výročních zprávách. Součástí dokumentace je také ekonomická analýza. K té v našem interním systému hledáme společnosti, které mají obdobnou činnost s klientem. Podle ziskovosti těchto firem pak určíme, v jakém rozmezí by se měla pohybovat ziskovost společnosti, která si nás najala. Práce na dokumentaci mi připomínala psaní bakalářky. Ale nebojte, i k číslům se tu dostaneme. Hodně pracujeme s daty a Excelem.

Na schůzky ke klientům mě kolegové brali hned. První rok jsem ale spíše okoukávala, zatímco schůzky vedl seniornější člověk.

S klienty chodíme i na finanční úřad a pomáháme jim s doložením dokumentů a obhajováním nastavení jejich systému. Klientům tedy šetříme peníze a nervy s finančním úřadem.

Z velké čtyřky jsem měla děsný respekt

Bála jsem se, že ve velké čtyřce se pracuje od nevidím do nevidím a lidé tu jsou spíše jako roboti, kteří se ani u kafe neumí bavit o ničem jiném než o práci. O to příjemnější překvapení mě čekalo po nástupu. Lidé tu jsou suproví a nikdy se mi nestalo, že by mě tu někdo nechal se v něčem plácat samotnou. Každý si na mě čas udělá, i když má zrovna starostí až nad hlavu.

KPMG ti otevře kariérní bránu

Žádný projekt ani klient, na kterém jsem pracovala, nebyl stejný. Když každý den řešíte nové a nové věci, tak se neuvěřitelně rychle posouváte. I kdybys tu měl vydržel jen pár let, tak do toho jdi. Po škole je to super zkušenost. K lidem, kteří mají v životopise velkou čtyřku, přistupují personalisté jinak. Vědí, že se nebojí práce a něco umí.  

Můžeš mezi ně patřit i ty. Podívej se na volné pozice v daňovém oddělení a dej nám o sobě vědět, hledáme studenty a absolventy, ale i zkušenější daňaře, třeba přímo na Transfer Pricing.

Volné pozice