Místo práce rekonstrukce hradu?

Na podzim nás čekal trochu jiný pracovní den, a to na Novém hradě u Blanska. Hrad pocházející ze 14. století spravuje a rekonstruuje Český svaz ochránců přírody a kulturních památek Nový hrad. Celá rekonstrukce probíhá již několik let, a proto jsme se i my rozhodli přiložit ruku k dílu.

Zákaz vjezdu nás nezastaví

Po společně stráveném Group meetingu, jsme vyrazili na místo činu. Sraz byl u Oslí farmy za Adamovem, kde nás čekala Verča z CSR (Corporate Social Responsibility) oddělení. Po vítězném shledání všech, které zmátla slepá ulice a zákaz vjezdu, které k farmě vedly, jsme vyrazili na pěší túru směrem k hradu. Zhruba dvou kilometrová cesta směrem vzhůru probrala všechny přítomné a zahřála svaly na pozdější práci.

Dopolední „lážo plážo“

Na nádvoří nás už čekal správce hradu, kterého jsme spolehlivě poznali podle turbanu na hlavě. Vyfasovali jsme pracovní rukavice, pytle na odpadky a vrhli se do práce. Většina z nás se vydala kolem hradu nacházet „poklady“ v podobě plastových kelímků, obalů od tyčinek, lahví od alkoholu a podobně. Mužská část party se pustila do skládání spadených cihel zpět do stohu a chystání ohniště k obědu. Počasí nám přálo, a proto jsme si po opečení buřtů užívali slunečních paprsků. Postupně jsme se také vydali prozkoumat prostory hradu – mučírnu ve sklepení, hradní komnaty, ochoz s krásnou vyhlídkou na okolní lesy, a také hradní šenk, ve kterém se o nás po celý den staral příjemný šenkýř.

Od větviček po stromy

Po obědě nás pan správce poprosil o nasbírání dříví na zimu. Rozprostřeli jsme se po lese okolo hradu a začali hledat spadené větve. Často se říká, že lenoch se nejvíc nadře. Těžko říct, zda to platilo i v našem případě, nicméně malé větvičky vystřídaly větší kusy dřeva a nakonec celý strom!

Další Dobrodny budou na jaře, tak neváhejte a podívejte se, ve kterých odděleních by se pro další dobrovolníky našlo místo!