Cestování v auditu

V oddělení auditu trávíme většinu svého času u klientů. Během auditu potřebujeme s klientem probrat řadu bodů – nejasnosti v účetnictví, nesoulady v podkladech, doplňující informace k účetním metodikám atp. Z praktického hlediska je tedy lepší být u klienta a všechny záležitosti vyřešit osobně.

O tom, jak moc budete cestovat, rozhoduje následující

  • oddělení auditu, ve kterém pracujete,
  • pobočka, na které pracujete,
  • štěstí, se kterým vám budou zakázky přiděleny.

V KPMG máte na výběr ze dvou oddělení

Financial Services (FS) a Commercial (COM). FS se specializuje na banky, pojišťovny, fondy a leasingové společnosti. COM je oddělení, které se zabývá auditem průmyslových a obchodních společností – tedy všechno, co neobsáhne FS. Banky a pojišťovny mají sídla převážně v Praze. To pro auditory z FS znamená minimum cestování. My v COMu cestujeme i mimo Prahu. Výrobní společnosti jsou rozesety po celé ČR, a tak trávíme několik týdnů například v Plzni nebo v Liberci. Převážná část našich klientů je i přesto v Praze. V COMu tedy cestujete více než ve FS.

Oddělení auditu má tři pobočky

V Praze, Brně a Ostravě. Obecně platí, že na zakázky jezdíte podle toho, na které pobočce pracujete. Pražáci jezdí po Čechách, Brňáci po Moravě a Ostraváci po Slezsku. Nejvíce zakázek je však v Čechách, a tak se stává, že v Praze potřebujeme pomoc od našich kolegů z Moravy. Zde se překrývají body 2. a 3. Pokud budete pracovat na Moravě a budete mít smůlu, tak budete cestovat skutečně dost. Můžete mít však portfolio, které se skládá ze zakázek poblíž vašeho bydliště a cestujete minimálně. Za rok tak můžete procestovat pár týdnů nebo taky pár měsíců. Například moje auditní sezóna 2018/2019 vypadala následovně.

audit_cestovani

Převážnou většinu času trávím v Praze

Moje služební cesty se skládají z týdenních bloků, ve kterých jsem se podíval do Plzně, Ostravy, Mladé Boleslavi, Mostu a vesničky Tmáň na Berounsku. Celkem jsem byl mimo Prahu přibližně 7 týdnů z celého roku. Z pohledu cestování tedy příjemná skladba zakázek.

Práci se snažíme zefektivnit

A to i v oblasti cestování. Ne vždy je nutné být stále u klienta, spousta aktivit se dá provést i na dálku. Pokud není nutné být u klienta, tak práci odvedeme z kanceláře a za klientem se podíváme třeba jen na pár dní a probereme otevřené body.

Pokud by vás audit zajímal, tak se nenechte cestováním odradit. Není ho zase až tak moc, a když už cestujete, tak cestujete se super partou do zajímavých míst a nocujete v těch nejlepších hotelech. A pokud byste si vytáhli černého Petra a cestovali byste opravu hodně, tak se dá situace dá vždycky nějak vyřešit ve spolupráci s vaším performance manažerem (vaším pomocníkem a oporou z řad manažerů KPMG).

Do oddělení Audit Commercial hledáme absolventy i studenty na part-time. Podívej se na seznam volných pozic a dej nám o sobě vědět!