Zpět na články
Audit obchodních a průmyslových společností

3 nejštiplavější dotazy studentů z Ostravy

4. února 2018

Že jsme region plný upřímnosti, až to někdy teče přes okraj, to se všeobecně ví. Proto, když jsme teď měli v Ostravě workshopy na VŠB a den poté „Den otevřených dveří“ u nás v kanclu, nebyla o otázky na tělo nouze. A tak si říkám, že když to teda zajímalo kluky a holky tamty, mohlo by to zajímat i vás. A kdyby ne, tak to stejně napíšu. No, abych vám neodpovídal 50x a stále poprvé na ty stejné otázky, co už padly veletucet-krát, vezmu v potaz jen 3 nejštiplavější.

Co přesčasy? Pracuješ i o víkendu?

Přesčasy jsou. Přes léto vůbec, přes podzim sem-tam, přes zimu celkem v pravidelných salvách. Co je ale nutné říct - o svůj čas nepřijdete. Veškeré přesčasové hodiny si buď vyberete, nebo si nějakou část necháte proplatit. Ano, na světě ještě existuje spravedlnost.

A víkendy? Spíše přes zimu v sezóně a spíše výjimečně.

Když to ale řeknu veršem:

Nebudu ti lhát,

může se to stát.

Prý je v BIG 4 velká fluktuace. Proč?

Jako takhle... Abych dodržel tvrzení z úplně první věty - samozřejmě by bylo jednodušší narodit se jako korunní princ Saúdské Arábie, než pracovat v auditu. Je to prostě práce, která je přes zimu náročnější než práce jiné. Pokud tedy nejste elektrárenský palivář nebo venkovní hlídač areálu.

Důvody odchodů se liší. Někdo chce mít jistotu, že to bude moct každý den ve 14:00 zabalit a doma mít hlavu čistou, jako po vyprání na 60°C. Někoho uloví lovci hlav, někoho k sobě přetáhne klient, který má jistotu člověka, který jej dobře zná a zároveň vlastní potřebné schopnosti. Je to prostě tak, že lidi jdou buď za nabídkou, která se těžko odmítá, nebo pak za prací, kde si budou moct obléct tu koženou vestičku/slušivý kostýmek s tučnými vycpávkami, uberou trochu ze sezónnosti práce a zapadnou do jistější rutiny. Každý jde prostě za tím, co mu přijde v dané chvíli jako to nejlepší. Těžko by se tam ale dostali, kdyby si neprošli tím vším před.

Není nuda se pořád hrabat v číslech?

Čísla jsou až za odměnu, chlapče. Před tím se vrtáš v plastovém granulátu, uhlí, gumových hadičkách, mražených potravinách, kovových komponentech a všem možném během inventur. V průběhu předauditu zase ve smlouvách, směrnicích, procesech a zápisech z vedení společnosti. Jakmile přijdou čísla, víš, že sice přišla sezóna a tvůj sociální život je spíše Tom Hanks v Trosečníkovi než Leo ve Velkém Gatsbym, ale zase se konečně dozvídáš, jak se dané společnosti daří, a získáváš ty znalosti, které z tebe dělají na budoucích kandidátkách muže č. 1.

Vítej v mém světě!

Zpět na články

Mohlo by tě zajímat

Nestíháš číst? Dej nám svůj e-mail a ty nejzajímavější články ti pošleme rovnou do schránky!