Zuzana Pospíšilová

Do ostravské pobočky KPMG jsem nastoupila hned po studiu na VŠB TU. Jsem patriotka, do Prahy jsem nikdy nechtěla. Ostravu mám ráda, navíc mi vyhovuje menší velikost naší kanceláře, je nás tu dohromady kolem čtyřiceti, v auditu kolem 25. Takže každého dobře znám, vím, co dělá ve volném čase, kde bydlí, s kým žije. To v Praze nejspíš není. Říkáme tomu, že v Ostravě máme malou firmu s korporátními výhodami.

Zuzana Pospíšilová, Audit COM
V KPMG je 11 let

Během studia jsem si přivydělávala různě – učila jsem angličtinu, věnovala se PR, nebo jsem dělala v Anglii uklízečku v nemocnici. KPMG byla moje první práce v oboru a na plný úvazek. První povýšení přišlo zhruba po roce. Firmě i auditu jsem věrná už jedenáct let.

Výrobní firmy je dobré poznat i jinak než z čísel

Ostrava je víc o výrobních firmách, auditujeme třeba strojírenství nebo automobilový průmysl. Cestujeme ale i mimo město, takže portfolio máme široké. Výrobu si vždycky snažím projít osobně. Když dopředu vidím celý proces na vlastní oči, líp si pak vše představím a propojím. Čísla jsou pořád jen čísla, ale pro mě je důležitý i ten příběh za nimi. S tím se pojí asi můj největší zážitek v KPMG – zakázka pro OKD. To bylo jako cestování časem. Je to bývalý státní podnik, většina zaměstnanců jsou horníci, tak to mělo takovou specifickou atmosféru. Dvakrát se mi podařilo sfárat s nimi do dolu.

Když se sejde hodně zakázek najednou nebo máme šibeniční deadline, tak se mi osvědčilo na chvíli se zastavit, nadechnout a vydechnout. Přeci jen, lidské životy nezachraňujeme. Důležitý je také respekt ke kolegům a klientům. Každý z nás kromě práce řeší v životě tisíc dalších osobních věcí a v tom stresu se na to lehce zapomíná.

Audit je sezónní, od září do března se většinou nezastavíme. Občas když jsem viděla kamarády, jak v zimě vyrážejí třeba na Bali, tak mi to bylo trošku líto, ale převládají dny, kdy jsem se svou prací spokojená. Také jsem ráda, že v auditu pracujeme v týmu – většinou dva až pět lidí na jedné zakázce. Na zakázkách se často zasmějeme a je to příjemnější než pracovat sama. I když je pravda, že teď coby manažerka už trávím více času v kanceláři než u klientů.

Zuzana Pospíšilová
Zuzana Pospíšilová

V Americe se na zakázkách sedí do rána, ale zkušenost je to k nezaplacení

Skoro dva roky jsem strávila v americké KPMG, a to v rámci US Mobility Program. Člověk se tam může hlásit až na seniorní pozici. První měsíc jsme se všichni adepti (asi 40 lidí z celého světa) sešli v New Jersey, kde jsme měli přípravný kurz. Pak jsme se rozprchli do celé země, já skončila v Norfolku. Se „spolužáky“ jsem pořád v kontaktu.

Hned jak jsem přijela, tak jsem dostala zakázku a auditovala. Audit se zase tolik neliší, základy jsou stejné, ale audity jsou tam mnohem delší a detailnější. U nás klasická zakázka trvá týden. Tam jsem měla nejkratší tři týdny, průměr může být tak 6–8 týdnů. Bylo tam obrovské množství dokumentace, to tady naštěstí až tak extrémní není.

Stáž v Americe bych určitě všem doporučila. Sice se tam hodně pracovalo, ale když člověk ví, že je tam jen na dobu určitou, tak to zkousne. Je to skvělá profesní i osobní zkušenost. Hned bych zas někam vyjela, ale z pozice manažera už to není tak jednoduché, takže toho využijte, dokud můžete.

Američani jsou hrozní workoholici. Normální tam bylo pracovat 100 hodin týdně. Pravidelně se tři měsíce sedělo u klienta do jedné do rána, i o víkendu. Přišlo mi, že taková kultura tam panuje obecně, ačkoliv to často není efektivní. Tím, že jsem tam byla na stáži, jsem si naštěstí mohla dovolit trochu víc, takže jsem se třeba zvedla a řekla, že už jdu domů. Ale většina lidí se bojí a sedí tam dlouhé hodiny, i když by nemuseli. Docela jsem s tím bojovala.

Amerika je hrozně málo zaměřená na sociální život, soustředí se jen na práci. Třeba mateřská je šest týdnů a pak jdou běžně zpět do práce. Mají maximálně deset dní dovolené, přesčasy nikdo neproplácí nebo za ně nedává náhradní volno. To si tady člověk ani neuvědomí, jak se máme vlastně dobře.

Přečti si i další příběhy našich kolegů