Z průvodce ekonomem za 45 minut

Taky jste si plánovali, jak budete dělat tamto, nebo tohle a pak jste vlastně někým úplně jiným? Já ano a v tomto článku vám povím, jak jsem se z průvodce stal ekonomem, a to za 45 minut.

Čím bys chtěl jednou být?

Když se řekne kariéra, tak si málokdo uvědomí, že jedno z prvních a možná nejvýznamějších rozhodnutí je volba střední školy. Tam už každý disponujeme vlastní vůlí a je to snad možná první zásadní věc, kterou si můžeme svobodně vybrat. Na začátku tohoto rozhodování vždycky stojí otázka: "Čím bys chtěl být?". Tehdy jsem si na tu otázku odpověděl překvapivě rychle: "průvodce po Praze". Představoval jsem si, jak budu provádět skupinky turistů po hlavním městě a budu s nimi moci sdílet své nadšení pro historii. 

Nebylo o čem dále přemýšlet, podíval jsem se na školy v okolí a zjistil jsem, že se v Ústí nad Labem, nedaleko mého bydliště, nachází obchodní akademie v Pařížské, která jako volitelný předmět má cestovní ruch. Sice tam byla nějaká ta ekonomie a s ní spojené předměty, ale řekl jsem si, že nějaké ekonomické povědomí mi rozhodně neuškodí. Podal jsem si přihlášku a o pár měsíců později jsem byl přijat.

První hodina ekonomie všechno změnila

Jak asi tušíte, tak všechny mé plány se změnily v okamžiku, kdy jsem absolvoval první hodinu ekonomie. Tenkrát ji přednášel pan docent Celer, velmi ostřílený pedagog z místní univerzity, a způsob, jakým o ekonomii vyprávěl, měnil sny o průvodcování v minulost. To se dále utvrzovalo s každou další hodinou, každou další přečtenou knihou či článkem na toto téma.

Poté to šlo v rychlém sledu 

Vypublikoval jsem svou první snahu o odbornou práci. Bylo mi tehdy patnáct a k vlastnímu překvapení se mi podařilo získat třetí místo na celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti. Se třetím místem jsem se však nespokojil a tak jsem příští rok zaútočil znovu s novou publikací. Zase to nevyšlo a znovu jsem dostal třetí místo. To už mi opravdu došla trpělivost a rozhodl jsem se zaútočit potřetí. V roce 2018 - to už jsem byl přijat na Univerzitu Karlovu - mi to už konečně vyšlo a vybojoval jsem si v Olomouci zlatou příčku. Tehdy jsem si dokonce vysloužil pozvání na International Swiss Talent Forum a nominaci na cenu Česká hlavička 2018. Konečně jsem byl spokojený. 

A teď jsem tady

Je to právě to odhodlání poznávat a vzdělávat se, které mě přivedlo do Risk Consultingu v KPMG, a konkrétně do týmu Banking. Představa, že bych mohl pracovat ve svém oblíbeném odvětví, u toho se neustále něco učit a zároveň vidět aplikaci těchto metod a nástrojů v praxi mi zněla jako splněný sen. Jednoduše jsem se musel o pozici ucházet. O měsíc později jsem s radostí převzal nabídku a téměř okamžitě ji přijal. A stejně tak jako v roce 2018, když jsem vyhrál to zlaté místo - opět jsem byl konečně spokojený.