Z diplomky se stal vlastní projekt v KPMG

Bára nastoupila jako Business Analyst do týmu Lighthouse před rokem a půl. Za tu dobu stihla navrhnout aplikaci Infonomics Engine, zmapovat procesy ve státním podniku a plánovat úložiště s řediteli z ostatních poboček KPMG. Přečtěte si její příběh.

Jako malá jsem se chtěla stát učitelkou, ale mamka, taky učitelka, mi to rozmluvila. Ve třetí třídě mamce řekli, že nemůžu vystudovat ani gympl, natož vysokou školu. Nedokázala jsem sedět na místě a furt někam běhala. Obavy se naštěstí nepotvrdily a já na konci gymplu váhala mezi VŠCHT a VŠE. Měla jsem sice seminář z chemie, ale v IT jsem viděla budoucnost.

Do KPMG jsem šla řešit diplomku, nakonec se z toho vyklubal pohovor

V době, kdy jsem ještě byla na zahraničním pobytu, jsem kontaktovala vedoucího katedry Otu Novotného, jestli neví o nějakém zajímavém tématu na diplomku. Odepsal mi, že David Slánský (partner pro Management Consulting) má místo. Do KPMG jsem tak šla v domnění, že budu jednat o diplomce, ale vyklubal se z toho pohovor. Řekli mi, že mě berou. Do KPMG jsem nastoupila jako Business Analyst do týmu Lighthouse, který u nás pracuje s daty a AI.

Diplomku píšu na téma Infonomics, což je ekonomická teorie, která chápe data jako aktivum. V KPMG pomáhám vyvíjet Infonomics Engine – aplikaci, která pomůže společnostem využívat svá data na maximum, ať už je chtějí prodat, nebo díky nim rozšířit svou business strategii. Vymýšlela jsem funkčnosti aplikace a podílela se na její architektuře. Nepochybuji, že aplikace se bude hodit spoustě klientů.

V současnosti pracuji i na jiných projektech. Starám se o aktuálnost aplikace, která obsahuje přehled řešení jak pro místní, tak i globální trh KPMG Lighthouse. Dále začínám pracovat na datovém modelu pro jednu energetickou firmu. Předtím jsem třeba mapovala procesy pro business continuity management v jednom státním podniku.

Business analytici mají budoucnost, VŠE spojuje byznys s IT

Pokud se chcete stát business nebo data analytiky, tak jednoznačně doporučuji VŠE, která na Fakultě informatiky a statistiky krásně spojuje svět IT a byznysu. Já jsem studovala obor Informační systémy a technologie, který měl dost všeobecné zaměření. Kdyby už tehdy existoval obor Data a analytika pro business, neváhala bych. 

Myslím, že business analytici mají před sebou slibnou budoucnost, i když se podle mě budou spojovat s datovými analytiky. To znamená, že budou pracovat nejen v Pythonu a s databázemi, dolovat data a dělat reporty, ale budou znát i různé možnosti a překážky práce s daty, včetně například GDPR.

Jestli si taky myslíte, že data jsou novou ropou 21. století, na VŠE se můžete hlásit na obor Data a analytika pro byznys nebo na MBA program Data & Analytics for Business Management. A jestli už teorii ze školy znáte, zkušenosti získáte u nás v týmu Lighthouse – tak nám o sobě dejte vědět.