Zpět na články

Z ambasadora seniorem v auditu

Jirka začínal jako univerzitní ambasador na své alma mater, pak si zkusil auditní práci ještě při škole a teď je z něj seniorní člen v auditu. V brněnské kanceláři KPMG právě zažívá už čtvrtou auditní sezónu. A co ti vzkazuje? Není důležité mít roky praxe, vše se naučíš od zkušenějších kolegů. A stážista u nás opravdu kafe nevaří.

Začalo to v Klubu investorů

Při studiu financí se zaměřením na účetnictví a daně na Masarykově univerzitě v Brně jsem se v Klubu investorů setkal s KPMG ambasadorem, který mi předal své pomyslné žezlo. Tak jsem se poprvé důkladněji seznámil s KPMG. Neříkám, že jsem neplánoval jít do jiných společností z Big4, ale znal jsem více vrstevníků, kteří pracovali v KPMG. Když jsem se pak stal ambasadorem, byl můj přesun na stáž v auditu tak nějak přirozený.

_H154643

(Na fotce jsem já a moje ambasadorská parta z roku 2016)

Audit je po škole nejlepší volba v oboru

Jako malý jsem chtěl být vynálezcem. Až na magistrovi jsem zjistil, že chci pracovat v oboru, který studuju. Audit mi přišel jako nejlepší volba pro člověka bez praxe. Nevím, kde jinde se toho můžete tolik naučit a zažít finance a řízení podniku z pohledu více firem, ne jenom jedné. Kdybych si měl dnes znovu vybrat, šel bych do toho rozhodně znovu.

Na kopírku zapomeň

V posledním ročníku vejšky jsem nastoupil do brněnské kanceláře jako KIP, tak u nás říkáme stážistům. Nepleťte si je s obsluhou kávovaru a kopírky. Jsou plnohodnotnými členy týmu a pomáhají na zakázkách. Postupně se učí, sbírají zkušenosti a získávají odpovědnost. Moje náplň práce se od začátků zásadně nezměnila. Jako nováček se pořád ptáte a důkladně kontrolujete nějakou část. Teď více radím juniornějším kolegům. Mám větší přehled o více věcech zároveň (nejen o té jedné části) a větší odpovědnost za to, že jsem něco správně zadal a vysvětlil. Samozřejmě pořád nevím všechno, sám se hodně ptám zase o něco seniornějších kolegů, než jsem já.

Není třeba mít roky praxe

Než jsem do KPMG nastoupil, myslel jsem si, že vlastně nic moc neumím, neměl jsem ještě pořádný zářez v CV a ve škole jsem nebyl zrovna premiant. Je ale pravda, že díky mému studijnímu oboru jsem se cítil lépe připravený než kolegové, kteří nestudovali to, co já. Neznamená to ale, že to nezvládnou. Všechno jde, pokud chcete. Velkou výhodou je základní představa o účetnictví. Po nástupu si projdete důkladným školením a pak se učíte přímo na zakázkách.

ACCA máš zdarma

V KPMG absolvujete zkoušky ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants). Jedná se o jednu z nejprestižnějších celosvětově uznávaných kvalifikací v oblasti financí, managementu a účetnictví. Pro některé je učení otrava, ale já jsem za to rád. Ne všude vám umožní si udělat tak hodnotnou certifikaci a ještě zdarma. Dostanete studijní volno a samozřejmě plnou podporu. I kdybych v KPMG jednou skončil, zůstanou mi zkušenosti, prestižní jméno společnosti v CV a ten certifikát. Jo a taky pár přátel.

Do Prahy za prací jsem jít nechtěl

Nikdy jsem nechtěl jít do Prahy (stejně to vidí i kolegyně Zuzka Pospíšilová, která dala přednost Ostravě). V Brně mám rodinu, kamarády a zázemí. Tušil jsem ale, že to možná přijde, protože třeba doma práci nenajdu. Je paradoxní, že zakázky v Brně ale moc nedělám. Do koronavirové pandemie jsem cestoval všude po republice a hodně času trávil v pražské kanceláři.

Jestli mi audit něco vzal, je to čas

Nebudu lhát, pracovat se musí a často jsem byl mimo domov. Občas to chce rovnováhu. Věřím, že ji přinese právě situace po covidu a v naší auditorské práci bude balanc – týden v brněnské kanceláři, týden homeoffice a čas od času u klienta. Cestování mám na své práci rád. Pokud nepočítám Prahu, tak mívám k dispozici ten nejlepší hotel ve městě, prakticky vždycky má čtyři hvězdičky. A když je v ceně i wellness, stojí to za to. Jednou za čas si to užívám, ale žít na hotelech pořád bych nechtěl.

Kde jinde si můžete vzít týdny dovolené

Co si v zimě odpracujete, to si v létě vyberete a auditorská léta za to rozhodně stojí. Připomínají mi prázdniny. Kde jinde vám dají třeba pět týdnů dovolené v kuse (a ještě vám několik týdnů zbyde)? Přesčasy, kterých upřímně nebývá jen pár, si totiž můžete vybrat ve formě volna, takže ono vám to opravdu i těch osm týdnů dovolené dá. V létě je obecně zakázek méně a většinou se školíme. Navíc máme přes léto prodloužené víkendy, v pátek totiž nepracujeme.

Není to jenom o hrabání se v číslech

Audit není jen o číslech, ale taky o procesech a komunikaci. Mluvíte s majiteli, řediteli, CEO, finančníky a účetními. Debatujete a vysvětlujete, a to prakticky od první chvíle, kdy nastoupíte. Může se stát, že objevíte chybu, kterou dělá zkušená hlavní účetní s dvacetiletou praxí a vy jako stážista jí musíte vysvětlit, v čem je problém. Nebojte, nenecháme vás v tom. V tomhle případě přijde manažer, který má zakázku na starost (in charge) a poradí, jak na to. Pak už to zvládnete sami. Složité případy samozřejmě řeší manažer.

Někdo z finančáku

Nejhůř se mi náplň mé práce popisovala u kadeřnice. Většinou, když někdo nemá přehled ve financích, tak si myslí, že rozdávám pokuty jako někdo z finančáku. I když se jim snažím vysvětlit, že to tak není. V praxi je audit něco jiného než předmět ve škole. Je to hodně o výkaznictví a účtech. Představte si, že firma má nějaké budovy, auta a peníze na účtech. Ona to čas od času musí ve zjednodušené podobě zveřejnit a my kontrolujeme, jestli ta čísla sedí. Občas si připadám trošku jako detektiv.

Nejzajímavější zakázka? Skládka odpadu

Nenapadlo mě, že se jednou budu moci podívat do takového typu podniku a zjistit, jak funguje. Třeba, že mají smlouvy s městem, jak zhodnocují vykopanou díru v zemi a tak. Tohle se mi na mé práci líbí.

Než jsem do KPMG nastoupil, měl jsem plno otázek

Takže jestli vás cokoliv o práci v auditu zajímá, napište mi třeba na LinkedInu. Audit je hodně o jednání s lidmi, tak se toho nebojte, nebo nám rovnou pošlete CV (které vážně nemusí být nabouchané praxí) a možná se spolu sejdeme na zakázce. Těším se. :)

Volné pozice