Zpět na články

Vydřený benefit jménem ACCA

ACCA – čtyři písmena, ze kterých cítím pocit satisfakce a prestiž. Ale taky bolest, jako když se klepneš loktem o roh stolu do brňavky. Než začnu být osobní, co to tedy vlastně je? Zkusme se na to podívat.

Výraz ACCA je palindrom. Tedy slovo nebo věta, co se zepředu dozadu i zezadu dopředu čte stejně jako třeba „jelenovi pivo nelej“. Mimo to jde také o zkratku pro Association of Chartered Certified Accountants. Neboli česky Asociace certifikovaných účetních.

Jde o profesní organizaci sdružující odborníky z různých oborů finančního a účetního světa založenou na počátku dvacátého století. Podle nejčerstvěji mnou vygooglených dat má ACCA přes 188 000 členů a skoro půl miliónu studentů ACCA kvalifikace. Ti usilovně makají na tom, aby se k těm 188 000 mohli přidat a kromě titulu z výšky mohli díky členství užívat i ono ACCA za jménem, a vyčlenili se tak ze skupiny obyčejných účetních s maléry ala Fantozzi.

A proč je to vlastně tak moc cool? Tak zaprvé je ACCA na rozdíl od některých našich vysokoškolských titulů mezinárodně známá i uznávaná. Kdybych se rozhodl, že si chci vyzkoušet práci v Malajsii, USA nebo třeba na Novém Zélandu, nejen že nemusím vysvětlovat, co ACCA je, ale bude to pro mě navíc velké plus i při hledání práce. Obecně je to záruka kvality. Jinak řečeno potvrzení, že jsi prošel stejným peklem jako ostatní, podařilo se ti projít 14 asi 3,5 hodinových zkoušek, etický modul a doložit potřebnou praxi v dané oblasti. Au.

K úspěšnému studiu ACCA je potřeba nejen včelí píle, houževnatosti stromu a boží vůle, ale taky čas a peníze. Za normálních podmínek by to byl pravý direkt na bradu tvé peněženky. KPMG nám certifikaci poskytuje to jako jeden z benefitů. Bezplatně se můžeme účastnit prvních dvou pokusů u všech zkoušek a školit se i v pracovní době. Mimo to za nás KPMG zatáhne cestu i případné ubytování.

Na oplátku se od nás postup v ACCA kvalifikaci očekává a vyžaduje. A přehoupnout se přes potřebných padesát procent, není vůbec procházka po perském koberečku. A především pro někoho jako jsem já, kdo se s účetnictvím a vším tím okolo potkal až v KPMG. I přes tohle všechno je ACCA benefit, leč vydřený. A ať už jsi nebo nejsi ambiciózní masochista, určitě je dobré si ACCou projít :)

Volné pozice