Viktor Dušek

Od dětství jsem žil hlavně tenisem. Hrál jsem závodně a později při studiích i trénoval děti. Přihlášku na vysokou školu jsem moc neřešil, ale byl jsem spíše humanitně zaměřený, a tak jsem se ocitnul na právech. Na začátku studentských let bylo nejzajímavější stipendium na univerzitě v USA, kam si mě vybrali díky tenisu. Užil jsem si tam 2 roky studentského života, samostatnosti a svobody, studoval psychologii a reprezentoval univerzitní tým v tenise.

Přesně si pamatuji ten moment, kdy mě práva začala konečně bavit. Ve čtvrťáku jsem nastoupil do advokátní kanceláře, začal jsem si právní teorii propojovat s běžným životem a advokacie mě chytla. Zůstal jsem tam 9 let – ze stážisty se stal koncipientem a z koncipienta advokátem, který prošel bohatou praxí. Něco mi ale ještě chybělo, věděl jsem, že se potřebuji posunout.

Viktor Dušek, Counsel
V KPMG pracuje 8 let.

A tak započala moje cesta v KPMG Legal

V té době jsem seděl s Honzou Linhartem, partnerem v daňovém oddělení KPMG, v řídícím výboru Sdružení pro zahraniční investice AFI. Já za advokátní kancelář, Honza za KPMG. Zmínil jsem se mu, že hledám novou příležitost, a zjistil, že Legal hledá advokáta. Slovo dalo slovo, prošel jsem pohovorem a za dva týdny jsem nastoupil.

V KPMG jsem se dostal k úplně jiné práci, než jsem dělal dříve – k velkým mezinárodním projektům nebo k unikátním zakázkám, které v Česku dosud nikdo nerealizoval, třeba licencování pojišťovny podle nového zákona. Naše projekty mají přesah do jiných oborů – vedle právních aspektů je třeba zvažovat i ty byznysové nebo daňové. A to je pro mě možná to nejzajímavější – být v každodenním kontaktu s odborníky z jiných oddělení a vymýšlet pro klienty taková právní řešení, která zohledňují všechny jejich potřeby.

Dříve jsem byl zvyklý zvládnout celou zakázku sám, ale tady jsem se naučil práci více delegovat a koordinovat. Ono to ani jinak nešlo, projekty byly velké a měli jsme jich tolik, že bylo třeba práci posouvat dál. Dnes už je mou hlavní náplní práce spíše získávání zakázek, hlídání jejich ekonomiky a kvality. Celkově se starám o to, aby s námi klienti byli spokojení. Jsem rád, že se tak můžu podílet na rozvoji moderní advokátní kanceláře s mezinárodním a mezioborovým přesahem. A že se nám to společně daří.

Líbí se mi náš kolektiv v Legalu. Mimochodem jsme i skvělí tanečníci!

Společně pro dobrou věc

Základem úspěchu je dobrý tým. Ten náš je tak akorát velký, aby vše bezvadně fungovalo. Lidsky i profesně. A hlavně proto mám práci tady rád. Jednou ročně společně s kolegy z daní jezdíme na group meeting. Letos jsme byli ve Zvánovicích. Kromě sportu a zábavy jsme tam měli skvělou akci pro děti z dětského domova. Připravili jsme různé soutěže a nakonec si s nimi opekli buřty. Děti byly nadšené a my taky.

Při společných akcích se většinou jde spát nad ránem. Občas jdeme jen tak posedět nebo před pár týdny jsme byli na ochutnávce vín na Vinohradech. Na pořadu dne je ale i kino a divadlo. Jsme i nadšení tanečníci, parket je nás vždycky plný. Nedá mi, abych nezmínil i naše DobroDny, kdy místo práce chodíme pomáhat. V říjnu jsme takhle jeli pomáhat ochráncům přírody do Českého krasu. Pomáháme ale i tím, co umíme. Poskytujeme pro bono právní služby či pořádáme bezplatná školení pro neziskovky a sociální podniky.

Viktor Dušek
Viktor Dušek

Projekty, ke kterým se jinde nedostanete

U nás se dostanete k zajímavé práci i unikátním projektům. Většinou jde o takové projekty, které zatím nikdo nedělal a které mají velký přesah – mezioborový a nadnárodní. Je proto běžné spolupracovat s kolegy napříč odděleními a to, co jsem tu získal já, můžete získat taky. V kolektivu je nás 30 a po lidské stránce si opravdu rozumíme. Dobrá parta, která dělá velké věci – to jsme my. A samozřejmě je tu velká možnost profesního i osobnostního růstu – netypického pro klasické advokátní kanceláře.

Jestli máte chuť učit se novým věcem, jste pracovití a máte respekt k profesi, přitom se nebojíte být aktivní a přicházet s novými nápady na originální řešení, bude se vám u nás dobře pracovat. Jsme tu opravdu hodně otevření, jak novým technologiím, tak mladým lidem. Podívejte se třeba na naše sociální sítě – uvidíte, že nejsme žádné konzervy!

Přečti si i další příběhy našich kolegů