Velká životní změna aneb Ze stáže na Full-time

Tak, jako se to stalo již mnohokrát v minulosti, i mně se na konci června přihodila ta nemilá věc, a sice že jsem dostudoval a na vysokou školu od teď budu už jen vzpomínat. Úspěšně jsem ukončil navazující magisterské studium a nyní jsem již plnohodnotným členem Banking týmu oddělení Risk Consultingu KPMG. Je to oproti době, kdy jsem byl jen stážista (KIP) velký rozdíl? Jsem teď v práci od nevidím do nevidím? Čti dál a dozvíš se víc.

Senior KIP

V prvé řadě bych měl upozornit, že jsem v KPMG jako KIP (KPMG Internship Programme) strávil v zásadě celé magisterské studium, čili 2 roky. To není v KPMG úplně standardní situace, ale stává se to. Rozhodl jsem se tak především z toho důvodu, že mám velkou averzi k rizikům a chtěl jsem mít před nástupem na full-time opravdu jistotu, že mě tato práce bude bavit. Když se nyní ohlížím zpátky, asi bych se tak již znovu nerozhodnul. Nemyslím, že bych si nevybral KPMG, ale že jsme se měl přihlásit až po škole rovnou na plný úvazek, nebo být KIP jen v posledním semestru.

Ten hlavní důvod není problém skloubení práce ve firmě z BIG4 se školou, jak si možná myslíte. Po dvou letech stáže se ale chtě nechtě dostanete do pozice, že některé věci už umíte lépe než vaši seniornější kolegové, přesto za ně nemůžete přebrat odpovědnost, protože ve čtvrtek, v pátek nebo jiný den v týdnu musíte do školy, a nebudete tak moc řešit případné problémy na zakázce. Osobně jsem si tak od jedné kolegyně vysloužil neformální povýšení na neexistující pozici Senior KIP, protože i když byla jako full-time Business Analyst seniornější, práci jsem ji občas zadával já.

KIP vs. Full-time

No a teď se konečně dostávám k hlavnímu tématu tohoto článku. Je to skutečně takový rozdíl být stážista nebo full time? Je a není. Začnu nejprve z hlediska objemu práce. To pochopitelně souvisí s aktuálním složením zakázek, které probíhají. Ale když to zprůměruji, a to vás možná překvapí, skoro mi přijde, že to jako KIP máte těžší. Já osobně jsem vždy chodil do práce na +-3 dny v týdnu a tyto tři dny jsem většinou velmi intenzivně pracoval, protože jsem chtěl mít vše hotové, než se budu muset zase objevit ve škole. Jako full-time si tedy můžete práci o poznání lépe rozvrhnout.

Na druhou stranu práce samotná určitě náročnější je. Už na zakázkách nefigurujete jen jako “výpomoc“, ale jako plnohodnotný člen týmu, bez kterého se daná zakázka neobejde.

Má to tedy smysl?

I když o několik odstavců výše píšu, že bych raději byl KIPem kratší dobu, rozhodně si nemůžu stěžovat na přístup KPMG. Za celé dva roky se mi nikdy nestalo, že bych musel kvůli práci zanedbávat školu a dokonce jsem si vysloužil povýšení na hned druhoročního Business Analytika, což jako nástupní pozice čerstvého absolventa myslím rozhodně není špatné.

Jestli práci v KPMG také zvažuješ, určitě mrkni na seznam volných pozic - dokonce hledáme i stážisty a absolventy k nám do Risk Consultingu!