Zpět na články

V consultingu se nikdy nenudíš

Různorodost a neustálá změna. To na práci v týmu Business Transformation nejvíc baví Bena Fisteina, manažera z Management Consultingu. Původně chtěl studovat práva, ale nakonec dal přednost VŠE a byznysu a v KPMG je už skoro dva roky.

Co tým Business Transformation řeší?

Transformací může být celá řada a většinou vše začíná úvahami. S klientem řešíme otázky, na které sám neumí odpovědět, anebo nemá kapacitu problém zanalyzovat. Může jít třeba o strategickou komplexní transformaci týkající se nových produktů, trhů, nebo třeba o digitální transformaci v rámci firmy, kdy klient chce snížit objem manuální práce, ušetřit a poskytnout moderní prostředí vlastním klientům i zaměstnancům.

Na jaký sektor se soustředíš?

Na finanční sektor a energetiku. Pro strategické otázky ale není charakter podnikání tak důležitý. Je potřeba se oprostit od detailů a podívat se na problém shora, což klienti většinou sami nedokážou, protože trpí provozní slepotou. V KPMG máme experty v různých oborech, takže na zakázce je vždy ten, kdo problematice rozumí.

Na kterou zakázku nejraději vzpomínáš?

Pro jednu banku jsme optimalizovali způsob svážení hotovosti. Navrhli jsme poměrně složitý matematický model, který řešil, kolik zpracovatelských center by banka měla mít, kolik by v každém mělo být hotovosti, aby byla obsloužena všechna obchodní místa a navrhli jsme ideální stav do budoucna. Klientovi jsme ušetřili desítky milionů korun ročně. Myslím, že jsme odvedli skvělou práci a že tohle umíme nejlíp na trhu, i díky tomu, že se můžeme opřít o expertizu Mojmíra Hampla, bývalého viceguvernéra ČNB.

Zmínil jsi energetiku. Mají tyhle projekty nějaká specifika?

Problém energetického sektoru je v tom, že pro zákazníka je energie komodita, kterou se nechce moc zabývat. Dnes je jednoduché přecházet mezi jednotlivými dodavateli a zároveň kontakt se zákazníky je minimální. Takže firmy potřebují mít co nejlépe nastavené interní procesy, aby uměly zákazníka udržet, případně získat zpět. To znamená dobře fungující reklamační procesy, rychle odpovídat, zákazníka ničím nenaštvat, zároveň dodržovat regulatorní povinnosti. S tím vším umíme pomoci.

Na čem teď pracuješ?

Aktuálně mám na starosti jednu zakázku z finančního sektoru, jednu z energetiky, online retail v cizině a rozjíždí se nám projekt ve veřejném sektoru.

Co tě na práci u nás v consultingu baví?

Neustálá změna. Naše projekty trvají většinou tři měsíce, pak se změní klient i téma, takže nikdy nenastane rutina a tím se pořád učím. Navíc potkávám nové lidi. V consultingu jsou obecně lidi, kteří nejsou líní, mají chuť pracovat a ambice to někam dotáhnout. Takže nikdo nedává ruce pryč od práce, ale naopak se snaží vymyslet řešení, nikoliv problém.  

Jak ses dostal do KPMG?

Pracoval jsem v bance a na několika workshopech jsem se potkal s Martinem Hladíkem, partnerem KPMG, který mi byl hodně sympatický. Práce už mě tolik nenaplňovala, tak jsem se mu ozval.

V čem jsme podle tebe dobří?

Dokážeme si z jednotlivých týmů vybrat lidi, kteří se nejlíp hodí na danou úlohu v daném projektu. Zároveň máme dobře vybalancované byznysové a technické schopnosti a umíme obchodní požadavky klienta přetavit do IT prostředí – vymyslíme byznysovou strategii a navrhneme pro ni IT řešení. Ve většině firem převažuje jedna složka, nebo druhá.

Jak funguje práce na zakázkách?

Záleží na tom, zda jsou projekty čistě byznysové, nebo zda přesahují i do IT. Pokud je to ten druhý případ, tak je nás na projektu kolem osmi až deseti lidí ve dvou týmech. První tým tvoří lidi z Business Transformation. Na IT stream si vezmu lídra z týmu Technology, který umí úkolovat technologicky zdatné lidi a já jako projekťák držím kontinuitu napříč týmy a komunikuji s klientem.

Koho do consultingu hledáme? Jaké musí mít předpoklady?

Řekl bych, že nejdůležitější je analytické myšlení. Při práci na projektech dostaneme tisíce podkladů, které jsou různě strukturované a v tom množství informací je potřeba se rychle zorientovat a udělat z nich výcuc. Tohle testujeme i na pohovorech.

Kdo se u nás uplatní?

Projektů přibývá, a proto hledáme jak juniory, tak i zkušenější kolegy. Méně zkušení kolegové dělají podklady, analýzy, reporty, senioři projekty vedou.

Jak relaxuješ?

Mám rád tenis a posilovnu, čehož se mi poslední dobou z pochopitelných důvodů nedostávalo, naštěstí mě ještě baví deskové hry. :-) Důležité je hlavně o víkendu vypnout a od práce si odpočinout. Klíčovou dovedností každého seniornějšího pracovníka je dobře si naplánovat práci. Tak, aby končila v rozumnou dobu.

Pokud tě práce u nás zaujala, tak se nezapomeň podívat na naše volné pozice a dej nám o sobě vědět.

Volné pozice