V auditu jsem 13 let. Kvůli lidem i tomu, jak skloubit práci a rodinu

Kateřina Richtigová je maminka dvou malých dcer a zároveň i úspěšná manažerka v auditu. Jak náročné je tyto dvě role spojit, jde to zvládnout a co je hlavním důvodem, že u nás už přes jednu dekádu pracuje?

Jaká byla tvá cesta do KPMG?

Po škole byla moje cílovka velká čtyřka. KPMG mi tehdy byla nejvíce sympatická a dělala výběrka nejdříve. Brzy jsem dostala i nabídku, takže jsem ostatní firmy už ani neřešila. Nastoupila jsem v srpnu, začínala jsem na pozici Analyst 1. Je to už 13 let, co tu jsem.

13 let? To je úctyhodné...

Na začátku to úplně v plánu nebylo, ale nakonec to tak dopadlo. Moje představa byla taková, že budu pár let sbírat zkušenosti, ale potom roky plynuly a pak přišly děti, takže se to všechno sečetlo.

Díky čemu jsi tu zůstala?

Ze začátku kvůli lidem. Spolu se mnou nastoupilo devět lidí a byli jsme skvělá parta. Jsme stále přátelé a v kontaktu, i když ne všichni v KPMG stále pracují. V poslední době ale oceňuji, že KPMG nabízí nejrůznější možnosti, v čem se zlepšit, zdokonalit a posouvat vlastní limity. Ať už je to „jenom“ řízení, kterého jsem se dříve bála, nebo mluvení v angličtině ve finanční oblasti, což ne každý může umět, ale rozhodně se to tu naučí a obecně práce s lidmi, klienty. Člověk si ze začátku není jistý, ale postupem času získává sebevědomí, takže vyroste ve spoustě oblastí a naučí se hodně věcí. Než jsem nastoupila do KPMG, tak jsem hodně zvažovala postgraduální studium a univerzitní kariéru. Nakonec i k tomu jsem se přes svou práci dostala, protože v KPMG je kladen důraz na neustálé vzdělávání se. Vystudovala jsem ACCA a také jsem již složila zkoušky na statutárního auditora KA ČR. Díky tomu jsem měla možnost přednášet studentům na různých univerzitách témata spojená s účetnictvím a auditem, takže vlastně takto oklikou se mohu na akademickou půdu stále vracet. 

Musí být náročné být maminka a zároveň manažerka. Jak to zvládáš?

Při mateřské jsem pracovala na dohodu, což je skvělá možnost, která jen tak někde není. Zároveň bylo fajn odreagovat se od dětí. Určitě je to jeden z důvodů, proč jsem tady tak dlouho. KPMG mi vyšla vstříc. Mohla jsem říct, kolik si myslím, že zvládnu, a tak jsme se momentálně domluvili na půlku úvazku. Obecně maminky u nás mají možnost mít zkrácené zkrácené úvazky v různých výších. Prostě jak cítí, že budou moci. Naše práce je sezónní, takže se více pracuje na podzim a v zimě, v létě je pak volněji. Dopředu jsem tedy věděla, kdy budu pracovat více, a tak s hlídáním pomáhal manžel i babičky, nyní už děti chodí do školky. 

Za ty roky jsi musela mít nespočet zajímavých projektů. Na který ráda vzpomínáš?

Je pravda, že mám za sebou už opravdu hodně projektů. Co mě ale hodně bavilo, byl audit firmy z Vysočiny, která dělá pribiňáčky a hermelíny. Nakouknout do potravinářského průmyslu bylo opravdu zajímavé. Ještě mám druhý oblíbený projekt, kdy jsme auditovali cukrovary a klient nás provedl výrobou. To se pak pozitivně projevilo v auditu, protože celý tým věděl, co za čísly je a jaké problémy firma má. Velice mě taky baví audity energetických společností (teplárny, elektrárny). Vztah k tomu mám již od dob studia, kdy jsem se věnovala energetickému průmyslu ve své diplomové práci.  

Do auditu stále probíhá náborová sezóna. Jaké lidi do týmu hledáte?

Hledáme lidi, kterým to pálí a u kterých se domníváme, že zapadnou k nám do kolektivu. Měli by být přátelští a týmoví, protože je to u naší práce důležité. Pokud je někdo individualista, který chce nad někým vyčnívat, tak ten se k nám určitě hodit nebude, i když bude sebechytřejší. Nepotřebujeme mít ty nejvzdělanější ani ty s nejvíc věcmi v životopise, i když to je určitě plus. Není to ale to jediné, na co koukáme.

Pokud tě práce v auditu zaujala, tak neváhej mrknout na výpis volných pozic, zaslat životopis a na příští zakázce už třeba budeš pracovat s Káťou.