Zpět na články

Už na škole jsem věděl, že bych chtěl zkusit audit

Filip Drastík k nám do auditního týmu nastoupil jako junior po studiích na Baťově univerzitě ve Zlíně. Po třech letech v KPMG už má seniorní pozici a podělí se s tebou o tom, co práce auditora obnáší, co je na ní nejtěžší a koho bude bavit.

Hlásil jsem se do více firem, ale KPMG nakonec vyhrála

Už na škole jsem věděl, že bych chtěl zkusit audit. Poslal jsem tedy životopis do více firem, ale nakonec jsem nastoupil sem. Bylo to především díky tomu, že mi KPMG nejvíce sedla lidsky a celý náborový proces trval nejkratší dobu. Přeci jenom jsem byl v posledním semestru, měl před sebou státnice a značně mi pomohlo, že jsem byl přijat brzy a mohl jsem se soustředit na dokončení školy.

Ekonomické vzdělání tady není podmínkou

Mám vystudovanou Univerzitu Tomáš Bati, obor Finance, a jsem za to velmi rád. Jak už za samotnou školu, tak za úžasné učitele, kteří tam byli. Jmenovitě za Mgr. Evu Kolářovou, Ph.D., Ing., Milanu Otrusinovou, Ph.D. a doc. Ing. Marii Pasekovou, Ph.D. Z toho, co jsem se tam naučil, čerpám dodnes, ať vyloženě v mé auditní praxi nebo třeba u studia ACCA, kterou máme možnost v rámci naší práce studovat. Pokud se tedy někdo rozhoduje, kam nastoupit na vysokou školu, tak Univerzitu Tomáše Bati můžu jedině doporučit. Jsou tady ale i kolegové, kteří nemají ekonomické vzdělání. Nicméně je fajn, pokud uchazeči mají nějaký ekonomický nebo účetnický základ, ale není to podmínkou. My je tady totiž všechno naučíme. Stačí, aby byli otevření se něco naučit a měli analytické myšlení.

Začínal jsem jako student bez zkušeností

S auditem jsem se do té doby prakticky nesetkal. Ve škole jsme měli předmět Audit, ale samozřejmě v praxi to je trochu něco jiného. Každopádně  jsem se angažoval ve školském projektu – Studentská účetní a daňová kancelář, kde jsme radili lidem, kteří nám zaslali nějaký účetní či daňový dotaz nebo jsme jim zpracovávali daňové přiznání a přehledy pro sociální a zdravotní pojištění. Zároveň jsem byl ve výkonném výboru našeho vesnického fotbalového klubu. To sice není úplně k oboru, ale naučil jsem se díky tomu zodpovědnosti a získal zajímavé zkušenosti. 

Co je vlastně ten audit?

Jednou větou se dá audit popsat jako  ověřovaní správnosti účetních výkazů společnosti, aby se jejich uživatelé mohli na výkazy spolehnout.

V KPMG máme dvě oddělení, která se zabývají auditem — Commercial a Financial Services (FS). Já pracuji v tom druhém, kde pracujeme na auditech největších bank, pojišťoven, fondů, zprostředkovatelů devizových obchodů, investičních společností, real estate společností, a dokonce auditujeme také nadace a jiné neziskové organizace. Příležitostně pracujeme na tzv. due diligence projektech, které se zabývají fúzí, akvizicí nebo převzetí společnosti. Naši klienti jsou především společnosti se sídlem v Praze. Oproti tomu naše druhé auditní oddělení – Commercial, mají klienty po celé republice, mezi nimiž jsou většinou výrobní společnosti, tudíž cestují daleko více než my ve FS.

Práce probíhá v sezóně

Do konce září jsou převážně školení a plánování zakázek a od října do prosince pracujeme na předauditu. To znamená, že chodíme ke klientům na schůzky se zástupci různých oddělení, poznáváme jejich vnitřní procesy a kontrolní systém a identifikujeme a testujeme kontroly s tím spojené. Následně od ledna do konce dubna probíhá finální audit, kdy se zabýváme přímo auditem finančních výkazů. Nutno říct, že v auditní sezóně (leden–duben) se pracuje více. Je povinná 9hodinová pracovní doba, ale díky tomu máme v létě volné pátky.

Na práci v KPMG mě baví různorodost práce a náš kolektiv

Každá zakázka je jiná, a tak člověk má příležitost poznat, jak fungují různé společnosti, a ne pouze ta jedna, ve které pracuje. Také možnost setkávat se s největšími odborníky ve svém oboru je k nezaplacení. Nesmím opomenout náš mladý kolektiv, ve kterém jsem si našel i několik přátel, kteří mi například byli na svatbě. Není to tedy jenom o tom, že se potkáváme v práci, ale také o společných akcí (např. na KPMG terase s výhledem na celou Prahu). Oceňuji i naše možnosti vzdělávání, seminářů, školení a stáží v zahraničí. Kolegové byli například v Americe, Německu, Velké Británii, Nizozemí nebo i v Jihoafrické republice.

V týmu uvítáme juniorní kolegyně a kolegy, ale klidně i ty zkušenější

Hlavní je, aby člověk měl chuť se učit novým věcem, měl analytické myšlení, byl usměvavý a týmový. Protože u nás se toho člověk může naučit opravdu hodně. Základní znalosti účetnictví jsou výhodou.

Do auditu stále probíhá náborová sezóna, takže pokud tě práce v tomto oddělení zaujala a rád bys byl novým členem mého týmu, tak zašli své CV.

Volné pozice