Účetnictví nemusí být jen šanony plné faktur

O účetní profesi koluje ve společnosti spousta domněnek a předsudků a jednou z nich je to, že účetní profese je stereotypní. Už minule se o tom rozepsal Michal, který přiblížil náplň práce AAS neboli Accounting Advisory Services. Dneska budu více konkrétní a o tom, že pod pojmem účetnictví by se ti neměly vybavit pouze šanony plné faktur, tě přesvědčím v následujícím článku, kde jsem vybrala konkrétní příklady zakázek, na kterých jsem v rámci mého týmu v oddělení Risk Consulting již měla možnost pracovat.

Poradenství dle mezinárodních účetních standardů (IFRS)

V této oblasti jsem se podílela zejména na implementaci nového standardu na účtování výnosů, IFRS 15. Tento standard přinesl detailnější požadavky na stanovení okamžiku, kdy výnosy vykázat a v jaké výši je vykázat. Prvním krokem tedy byla příprava tzv. gapové analýzy neboli porovnání požadavků mezi starým a novým standardem. Dále jsem spolupracovala na přípravě modelu, který slouží k vyhodnocení dopadu pro jednotlivé smlouvy se zákazníky. Připravili jsme workshopy na dané téma pro naše klienty, což mi umožnilo se podívat do provozů společností, kam bych se asi normálně nepodívala. Spočítali jsme dopady nového standardu, sepsali desítky finálních stanovisek a zkrátka udělali vše pro to, aby byl přechod na tento standard pro naše klienty „bezbolestný“.

Asistence s přípravou konsolidovaných závěrek

Hned od začátku mého působení v rámci AAS jsem byla zapojena do přípravy konsolidovaných účetních závěrek. O tom, že konsolidace jsou v praxi mnohem větší zábava, než na vysoké škole jsem se přesvědčila během prvních pár dní. Celý proces vždy začíná tím, že připravíme tzv. konsolidační balíčky, do kterých nám jednotlivé společnosti vyplní data. Ty následně zpracováváme a to buď v Excelu či konsolidačním softwaru. Záleží na velikosti a typu skupiny. No a pak už provádíme jednotlivé konsolidační úpravy, eliminujeme vzájemné vztahy, až se dostaneme k tomu, že získáme jedna čísla zahrnující desítky (i stovky) společností.

Poradenství dle českých účetních standardů

Čas od času také připravujeme různá účetní stanoviska či technická memoranda na specifické oblasti účetnictví. Pomáháme klientům s přípravou účetních směrnic a manuálů. Pomáháme také poskytováním naší expertízy a krátkodobě asistujeme klientům se specifickými problémy na základě jejich instrukcí.

Měníme kancelář za kancelář a kolegy za kolegy

Poradenské služby neposkytujeme jen od nás z kanceláře, ale pracujeme přímo u klientů. Zpravidla v řádů týdnů - měsíců působíme v prostorách klientovy firmy a staneme se tak součástí jeho týmu. V rámci AAS se zpravidla stáváme členy konsolidačního týmu, reportingu nebo controllingu. Na nějaký čas tedy změníme kancelář, kolegy a nasbíráme opravdu velmi cenné zkušenosti.

Doufám, že po tomto krátkém náhledu pod pokličku AAS už si nikdo nebude myslet, že práce v oblasti účetnictví je stereotypní a nudná. Věřím, že v rámci AAS si každý příznivce účetnictví vybere to svoje. A kdy jindy začít sbírat tyto zkušenosti než v době přípravy většiny konsolidovaných účetních závěrek. Proto neváhej a podívej se na momentálně otevřené pozice v oddělení Risk Consulting.