Tvůrčí práce v korporátu?

Představte si, že sedíte v zasedačce. Polepené zdi, všude papíry, zběsilé náčrty na flip chartech. Mozková bouře se mění ve smršť konkrétních nápadů. Vše najednou získává obrysy a výsledek je na snadě. I takhle vypadají některé z našich týmových porad. Přečtěte si, jak může být práce v korporátu tvůrčí.

Zadání je jasné

Jak vypadá náš typický klient? No, většinou jde o velké korporace, které si kvůli své komplexní struktuře nedokážou poradit s některými úkoly. Jejich interní zaměstnanci jsou často zabředlí hluboko v detailu a nevidí řešení, která by byla pro někoho z venku jasná. A od toho jsme tu my, konzultanti. I v případě tohoto projektu se na nás obrátila taková instituce, která řešila problémy s back office procesy. Naším úkolem bylo je analyzovat, navrhnout jejich optimalizaci a té potom přizpůsobit jejich procesní týmy. Ty bylo posléze třeba napojit do zbytku agilní organizace. Právě ta organizační část našeho úkolu mi přišla nejvíce zajímavá – přeci jenom výsledky naší práce mohou ovlivnit spokojenost všech lidí, kteří tam pracují.

Jdeme na to!

S pracovníky jsme vedli workshopy, stínovali jejich práci, analyzovali poskytnutá data, snažili se co nejvíce nasát atmosféru v jejich týmu a charakter jejich práce. Zkrátka jsme se na těch pár měsíců stali součástí jejich pracovní rodiny. To obnášelo také každotýdenní výlety na Moravu, kde firma sídlila. Hlavním úkolem bylo začlenit pracovníky do procesu tvorby, průběžně je informovat o výsledcích a navázat s nimi přátelský vztah, aby k nám byli otevření. Což se myslím, vzhledem k tomu, že známe jména jejich dětí i zážitky z dovolených, povedlo více než dobře. Informací jsme nasbírali opravdu spoustu.

A pak jsme debatovali

Na základě získaných dat jsme se rozhodli, že vymyslíme nové složení a agilní fungování těchto týmů pomocí workshopu. V rámci KPMG jsme tedy sesumírovali veškeré podklady, na základě kterých jsme mohli rozhodovat. Pak začala právě ta kreativní část. Dlouho jsme probírali, skládali a rozbíjeli různé koncepty. Fantazii ani nápadům se meze nekladly. Výsledkem byl finální návrh, který jsme posoudili z hlediska funkčnosti a přínosů pro klienta. Ano, byl to zatím jen základní draft, ale zároveň největší krok v projektu. Teď už budeme všechno jenom ladit, průběžně doplňovat a validovat s klientem. Měli jsme skvělý pocit, že nakonec všechny části skládačky vytvořily fungující celek.

Diplomka na ostro

Trochu mi to připomnělo diplomku. Jako když na jejím konci píšete návrhy opatření. S tím rozdílem, že se většina zlepšováků ze školních prací realizace nedočká. U nás je tomu jinak. Nejenže uvidíte výsledky své činnosti v reálu, ale navíc v tom nejste sami. Máte k ruce bezva kolegy, kteří vás doplňují a posouvají. A přesně tohle je to, co mě na mojí práci naplňuje.

Pokud i ty máš touhu tvořit, zkus se podívat na naše volné pozice a dej nám o sobě vědět!