Tomáš Zdobínský

Když jsem se ještě během studia VŠE (na Podnikohospodářské fakultě) do KPMG hlásil, vlastně jsem ještě pracovat nechtěl. Kamarádka šla na pohovor a nechtěla jít sama. Nakonec ona neprošla a já ano a dostal jsem nabídku. Samozřejmě jsem byl rád a práci přijal.

Tomáš Zdobínský, Finanční Ředitel
V KPMG pracoval 6 let.

Celou dobu jsem byl v oddělení F, což tehdy znamenalo banky, investiční společnosti, leasingové firmy a brokery. Byla to relativně malá skupina a panovala v ní opravdu přátelská atmosféra. Třeba jsme po síti hráli Duke Nukem. Ajťáci si pak stěžovali, že mají pomalé servery a nevěděli proč. Připadal jsem si, jako bych byl stále student. Každý čtvrtek byla party, pořád se něco dělo… A setkáváme se doteď, i když už to není každý týden, ale jen třeba třikrát do roka. Ale to je i věkem.

Pracovat a jednat s lidmi se z domova nenaučíte

Jako přirozené pokračování školy mi to v KPMG připadalo i proto, že se tam člověk pořád něco učí. Ze školy sice absolvent přijde s určitými znalostmi, ale ty jsou jednak hodně povrchní a jednak extrémně teoretické. Praxe je potom o něčem úplně jiném. I když jsem si na škole myslel, že to umím, pak v práci člověk zjistí, že to většinou takto nefunguje.

I proto všem studentům, co nevědí, co se sebou, doporučuji nastoupit do KPMG nebo do podobné firmy. Někam, kde je to bude hodně učit a motivovat a možná i držet ve stresu. Kde budou muset být flexibilní a učit se. Protože schopnost pracovat a jednat s kýmkoliv se sami doma nenaučíte. Když máte vůli a čas, tak třeba takovou kapitálovou přiměřenost si za víkendu nastudujete sami, ale práci s lidmi ne. A tím, že v KPMG máte každý týden nebo 14 dní jiného klienta, jiný tým lidí a jiné postupy, musíte být připraveni na změny. Pokaždé máte okolo sebe jiné lidi, nemusíte s nimi vždycky souhlasit, nemusíte být kamarádi, ale musíte spolu pracovat.

KPMG pro mě byla přirozeným pokračováním školy

„Learning on the job“ je nejlepší škola

Abyste byli ve firmě typu KPMG úspěšní, musíte být schopní a ochotní se učit a trochu i bojovat, protože to učení probíhá z velké části tak, že vás hodí do vody a nechají plavat. Takže se může stát, že se musíte naučit statistiku v angličtině, protože vás posílají za manažerem Američanem. V tu chvíli je to hrozný zážitek, ale s odstupem několika měsíců zjistíte, jak to bylo přínosné. KPMG vám ale také umožní někam vyrůst, což firmy jiného typu moc nenabízejí. Kromě toho samozřejmě KPMG také posílá své zaměstnance na celou řadu školení. Nějaká byla snad každý týden nebo čtrnáct dní. Já sám absolvoval třeba ACCA.

Tomáš Zdobínský
Tomáš Zdobínský

Teď to vidím z druhé strany

Teď pracuji jako CFO v Deutsche Bank. Z KPMG jsem odešel i z toho důvodu, že jsem si to chtěl zkusit na druhé straně barikády. Jako auditor si totiž osaháte strašnou spoustu věcí, audit ukrývá úplně všechno, zvlášť co se financí týče. Z pozice chytrého teoretika jsem dřív říkal, jak to funguje, jak by to mělo fungovat a vlastně každý rok to bylo to samé a moc jsem nechápal, proč to nejde. A teď to vidím z té druhé strany, z praxe. Vidím, že něco třeba opravdu nejde nebo to z mého pohledu není důležité. Zkušenosti, co jsem nasbíral, se mi teď moc hodí, ale všechno vidím z úplně jiné perspektivy než dřív.

Přečti si i další příběhy našich kolegů

Volné pozice