Tatjana Dichkovska

Po střední škole uměleckého zaměření a dvou letech na gymnáziu orientovaném na matematiku a fyziku jsem začala studovat technický nákres a grafiku na univerzitě v Minsku. Pořád mě ale lákal byznys a matematika, a tak jsem paralelně začala studovat ještě ekonomii a finance. Zároveň jsem získávala praktické zkušenosti v otcově firmě. Pracovala jsem na pomezí financí a marketingu a pomáhala s portfoliem produktů a díky tomu se učila, jak to, co studuji, vlastně opravdu funguje v praxi. Otec si vždy zakládal na tom, abych se naučila jednat s lidmi na vyšších pozicích a abych se stala člověkem, kterého si lidé zapamatují, když vyjde ze dveří.

Tatjana Dichkovska, Associate Director
V KPMG pracuje 13 let.

Praha se mi zalíbila

V létě po druhém ročníku univerzity jsme se s kamarádkou vydaly vlakem do Prahy na výlet. Chtěly jsme si tu udělat základnu a pár měsíců cestovat po Evropě. Tehdy mě vlastně napadlo tu zůstat studovat a možná si v budoucnu najít i práci. Za rok jsem se proto do Prahy vrátila a začala docházet na pomaturitní studium češtiny a angličtiny a zároveň dokončovala univerzitní v Minsku. Pak jsem na VŠE absolvovala rozdílové zkoušky a konečně získala i český diplom. Během studia mě začaly bavit finance a účetnictví.

Možnosti odjet do Cambridge jsem ihned využila

Celkem rychle jsem si po škole našla práci v účetnictví. Strávila jsem v ní necelý rok. Pak se ale naskytla příležitost odjet na nějaký čas do Cambridge a já jsem se jí rozhodla využít.

Nejdřív jsem se začala pořádně učit angličtinu a později s pomocí pracovní agentury získala práci na Ministerstvu financí. Po roce tam jsem přešla do soukromé firmy. Po dvou letech nadešel čas se vrátit do Prahy. Tam také začíná má cesta v KPMG.

Tehdy jsem jela do Čech jen na dva dny, protože jsem v Anglii ještě musela odpracovat měsíc. Rozeslala jsem CV do osmi firem. Nejvíc jsem chtěla do KPMG, protože tu měla z velké čtyřky nejsilnější postavení. Sem jsem v těch dvou dnech šla na pohovor jako poslední. Jela jsem odsud rovnou na letiště, kde jsem se dozvěděla, že mě vzali a že mi nabízejí místo v Deal Advisory. 1. července jsem nastoupila. Bylo to opravdu rychlé.

Užívám si, že jsem ženská v relativně mužském světě

Kolegové mě hned přijali mezi sebe

Mí noví kolegové mě hned přijali mezi sebe. A protože mě práce bavila a dařilo se mi, každý rok jsem postupovala o stupínek výš. Nastoupila jsem jako asistent, po zkušební době ze mě byl senior a po šesti letech jsem se stala manažerkou a už vedla vlastní projekty i tým lidí. Dnes jsem Associate Director.

Naše práce vyžaduje hodně přemýšlení. Klienti se na nás spoléhají, že vše zanalyzujeme a navrhneme nejlepší řešení. Zároveň ze své pozice musím organizovat nejen práci, ale i celý tým. Musím práci rozdávat i kontrolovat. Je důležité, aby všichni pracovali společně a vzešel z toho kvalitní výsledek. Dávám si záležet na tom, aby můj tým věděl, že si vážím toho, co dělají, a že každý jeho člen je stejně důležitý.

Táňa Dichkovska
Táňa Dichkovska

„Díky za tvou práci,“ pro mě znamená nejvíc

Náš kolektiv je zároveň jedním ze dvou pilířů, které mě v KPMG drží a nepustí. Máme se rádi, jsme kamarádi. Je to super. Chodíme spolu často na drink, scházíme se jen tak na pokec – třeba na Náplavce. A často se scházíme i s kolegy, kteří už u nás nepracují – každý týden jsou obědy, kávy, drinky… Tým u nás na oddělení se nemůže pokazit – vždycky nabíráme jen příjemné lidi, se kterými si lidsky sedneme.

A druhá věc, kterou mám v KPMG moc ráda, je ta práce jako taková. Zrovna nedávno jsem si spočítala, že za tu dobu, co jsem tady, jsem se podílela asi na 100 transakcích. V roce 2014 jsem dokonce pracovala na 3 největších, které vůbec v Čechách proběhly. Mě hrozně baví mítinky s klienty. Těší mě, že jim ve spoustě věcí otevíráme oči, že jim něco zachráníme, že jim dobře poradíme a oni potom vidí přidanou hodnotu naší práce. Baví mě i fakt, že se potkávám se CEOs, CFOs, s vlastníky firem, a s některými si dokonce tykám. A užívám si, že jsem ženská v relativně mužském světě. A když mluvím, oni mě poslouchají. To mě hrozně nabíjí.

Pracuji na největších projektech s mezinárodními klienty, takže často cestuji za prací do zahraničí. Nejčastěji spolupracuji s londýnskou kanceláří či s kolegy z Německa. To znamená, že třeba každé tři měsíce letím na nějaký čas do Londýna nebo letí oni sem.

Víte, co pro mě znamená nejvíc? Když mi klient řekne: „Díky za tvou práci.“ Je to proto, že svou práci dělám duší. Díky tomu se rychle vyvíjím jak osobnostně, tak pracovně. I proto jsem dnes tam, kde jsem.

Ještě pořád udělám provaz

Ve volném čase dělám balet a gymnastiku. Snažím se dvakrát týdně. Jsou to mé koníčky z dětství, které jsem si uchovala. Provaz pořád zvládám!

Začnete sbírat zkušenosti co nejdřív

Mám ten názor, že je důležité začít pracovat a nabírat zkušenosti co nejdříve. Ideálně už při škole. Dám příklad. Studujete a nemáte praxi, školu si možná o rok prodloužíte, potom chvíli hledáte práci a nastoupíte k nám skoro v 27 letech jako asistent. Ve 30 letech jste seniorem. A potom je tu někdo, kdo k nám přišel třeba na stáž už při škole a seniorem se stal už ve 26 letech.

Pokud vás láká svět financí a čísel, zkuste audit nebo transakce. To je škola života, dá vám schopnost organizace a možnost poznat různé sektory a firmy. Kdybyste nastoupili do nějaké firmy mimo poradenství, vaše práce nebude tak pestrá a budete čekat na povýšení tak dlouho, dokud se nad vámi neuvolní místo. Tady je ten postup mnohem rychlejší.

Také bych vám poradila být loajální k tomu, co děláte, a mít zpočátku pokoru. Postupně získáte více a více zkušeností i zodpovědnosti. Já vždycky říkám, že nejlepší je mít otevřenou mysl a srdce a dát tomu šanci. Ono se to vyplatí. A bude se vám u nás moc líbit.

Přečti si i další příběhy našich kolegů