Zpět na články

Školení je náš kamarád

Jako školák jsem se často řídil příslovím “opakování je matka moudrosti”. V poradenství je podle mě lepší se řídit příslovím “vše je jednou poprvé”. Jak se tedy připravit na nečekané mimo neustálého čtení zpráv a odborných článků? KPMG nabízí profesní školící plán, kterého se nemusíte bát. Zkušenost z mého prvního školení zahrnuje roadtrip, čtyři dny týmových aktivit, římské lázně, sport, ruin bary a poznávání kolegů z jiných zemí.

Je běžné, aby zaměstnanci v MC po nějaké době vyrazili na školení. I já jsem měl v nedávné době tu možnost si vycvičit své konzultanské reflexy a to včetně výletu do spa hotelu u jezera v Maďarsku. Čekalo mě milé překvapení, jelikož školení bylo v pohodě a celý výlet byl plný zajímavých zážitků.

 

Čtyři dny interaktivního školení

Nebylo to mé první školení, ale bylo to moje první na celý týden a v zahraničí. Cílem školení, které se trefně jmenuje Core Consulting Skills, je předání znalostí, které vám pomohou lépe pracovat v týmu, přistupovat k problémům strukturovaně, lépe plánovat a lépe komunikovat s klienty. Prostě hodně důležitých věcí smiley

Celé školení bylo velice interaktivní. První den jsme byli rozděleni do týmů, tak abychom se navzájem moc neznali a každý tým měl po celou dobu školení svůj pracovní prostor a flipchart. Kurz jsme začali základní teorií, abychom měli na čem stavět, ale od druhého dne to bylo, jak instruktor trefně říkal: “Me speaking less and you doing more”. Celý proces byl založen na týmových cvičeních a posouvání hranic.

Pro mě osobně bylo velice hodnotné prostředí, kde jsem si mohl bez omezení vyzkoušet řízení týmu a extrémně kreativní řešení zdánlivě běžných problémů. Dále jsem se při sezeních na efektivní zpětnou vazbu dozvěděl důležité rozvojové oblasti, na kterých teď tvrdě pracuji.

Zároveň jsme se při školení nenudili ani po večerech, jelikož byl připraven nějaký program buďto námi účastníky (to asi nebudu rozvádět wink) anebo KPMG.

Poznávání zahraničních kolegů

Další zajímavý aspekt mezinárodního školení je setkání s kolegy z jiných kanceláří a běžné aspekty takových setkání jako míšení kultur apod. Při této příležitosti jsme se setkali s Maďary, Poláky, Chorvaty, Lotyši a Bělorusy.

Pět dní je hodně málo na poznání člověka a efektivní spolupráci s ním, natož, když ten člověk pochází z jiné kultury. Proto byla vítaná výzva se během těch několika dní dostat z pozice, kdy jsme byli pouhá skupina lidí na jednom místě, do fungujícího týmu.

Aniž by to byla explicitní část kurzu, byli jsme připraveni na jednu z nejdůležitějších částí všedního života konzultanta. Často pracujete s novými lidmi, které je třeba rychle poznat, abyste klientovi doručili kvalitní řešení.

Roadtrip a sightseeing

Schválně jsem to nechal nakonec jako odměnu smiley. V Maďarsku jsem ještě předtím nebyl, takže jsme se s kolegy dohodli, že než abychom letěli, raději pojedeme auty a cestou se někde zastavíme. Cestování autem nebudu rozebírat, to snad všichni znají. Co stojí za zmínku jsou věci, které jsme měli možnost vidět.

 

Volné pozice