Zpět na články

Skloubit školu a práci není jednoduché, ale jde to

Do Risk Consultingu (RC), konkrétně do týmu Information Technology Advisory (ITA), nastoupila ještě coby studentka bakalářského programu na VŠE. Dnes, o tři a půl roku později, je z ní zkušená konzultantka. S Ivou Vondrovou jsme se bavili o práci při studiu, motivaci i o tom, proč vystudovat IT má smysl.

Do našeho RC oddělení jsi nastoupila už při škole, je to tak?

Ano, je to přesně tak. Do ITA, tehdy ještě pod názvem IRM (Information Risk Management), jsem nastoupila před třemi a půl lety, v dubnu 2018. To jsem dokončovala druhý ročník bakalářského studia a nastoupila jsem jako tzv. KIP (KPMG Internship Programme), tedy student pracující na dohodu o provedení pracovní činnosti.

Takže není problém začít pracovat v KPMG už na bakaláři?

Naše firma je obecně otevřená studentům a absolventům, ale pravda, že hledá spíše ve čtvrtém či pátém ročníku. Ačkoliv jsem v ITA týmu už více než 3 roky, stále patřím mezi nejmladší členy. Každopádně začít pracovat v KPMG ještě na bakaláři určitě není problém. Pokud by někdo měl zájem začít v tomto ranějším stádiu studia, rádi mu vyjdeme vstříc – v ITA s takovými benjamínky zkušenosti máme.

Proč sis vybrala zrovna KPMG?

V době, kdy jsem se do KPMG hlásila, jsem pracovala v České spořitelně jako analytik a dá se říci, že jsem hledala nějakou změnu a do jisté míry i výzvu. V KPMG (dokonce přímo v RC) jsem měla známé, kteří mi oddělení představili a protože zde byli sami spokojení, podpořili mě, abych o práci tady zažádala.

Jak se ti v průběhu času měnila náplň práce?

První týdny byly především o rozkoukání se a pochopení našich procesů a postupů testování. Byla jsem zodpovědná hlavně za přípravu auditní dokumentace, samotné testování, výběr vzorků a komunikaci se seniornějšími členy našeho týmu. Časem jsem začala být zodpovědná za menší, a s přibývajícími zkušenostmi i větší, zakázky, jejich plánování, přípravu budgetů, komunikaci s auditním týmem i klientem a mentoring juniornějších členů týmu a nováčků.

Čemu se tedy aktuálně věnuješ na pozici konzultantky?

Primární náplní mojí práce jsou stále IT audity. Právě ty náš tým zaměstnávají po většinu roku. Nově se však více věnuji také poradenství v oblasti IT – ať už se jedná o interní IT audity či jiné poradenské projekty. Zde cílím především na oblast IT bezpečnosti, zejména pak část governance a compliance. Spolu s kolegy se však věnuji i datové analytice.

Jak myslíš, že tě uplynulé tři roky tady posunuly?

Práce tady pro mě od začátku byla a stále je obrovská zkušenost. Někdy se říká, že rok ve firmě typu KPMG je jako dva a více let v jiné společnosti. Můžu říct, že na tom fakt něco je. Posun vidím veliký ve spoustě oblastí, ať už se budeme bavit o samotných IT znalostech, měkkých dovednostech a práci s lidmi, nebo zvládání stresových situací a time managementu.

Skloubit školu a práci ale mohlo být někdy celkem náročné…

Nebudu lhát, že to vždy byla procházka růžovou zahradou. Určitě se vyskytly chvíle, kdy to bylo poměrně náročné, především v hlavní auditní sezóně a souběžném zkouškovém období. Kolegové mi však vždycky vyšli maximálně vstříc, a za to jim samozřejmě patří velký dík. Zpětně můžu říct, že to byla skvělá zkušenost, člověku to hodně dá. Zároveň si myslím, že pracovat v oboru během školy pomůže člověku i do budoucí práce. Protože znáte to, ideální kandidát na práci je člověk pod 30, co má 20 let praxe.

Jaký obor jsi vlastně vystudovala?

Studovala jsem na FISu. Bakaláře jsem vystudovala na oboru Aplikovaná informatika a magistra na oboru Informační systémy a technologie. Říká se, že v IT může pracovat každý bez ohledu na to, zda má IT vystudované či nemá, stačí snaha a ochota se učit. Ani my při náboru netrváme na vzdělání v IT. O tom vypovídá i skutečnost, že spousta členů z týmu ITA nemá čistě IT vzdělání

 Má tedy nějakou výhodu mít IT vystudované?

Já osobně výhodu, možná dokonce vícero výhod, vidím. Postupem času zpřísňujeme naše audity a jdeme během nich do většího a většího detailu, a to s sebou přináší vyšší nároky na naše znalosti. V tento moment může skutečně pomoci to, že má člověk IT vystudované – je to pro něj snazší, dokáže domyslet více souvislostí, konsekvencí a snáz se rozhodnout pro další kroky. Díky IT backgroundu jsem se po nástupu rychleji zorientovala, znala jsem mnohé z více či méně základních IT pojmů, které nám klient jen tak mezi řečí říká. Bylo pro mě pak jednodušší samotnou dokumentaci připravit.

V čem je tvá práce jiná, než sis myslela?

Díky svým známým z oboru jsem měla relativně přesnou představu. Pokud bych měla přece jen něco zmínit, tak je to skloubení několika paralelně běžících zakázek a vícestranný tlak na splnění deadlinů. Ne že by mě na to předem nikdo neupozornil, ale dokud si to člověk sám nezažije během své první sezóny, těžko se tomu rozumí. Druhou věcí je pak objem poradenských projektů, asi jsem myslela, že jich bude víc. Na tomto bodě ale nyní v týmu pracujeme, hledáme příležitosti a obecně se chceme na projekty více zaměřit.

Ivča zrovna hledá do svého ITA týmu juniorního kolegu. Pokud tě její příběh zaujal a rád by ses podílel na jejím příštím projektu, tak zašli své CV.

Volné pozice