Sezóna v nepřímých daních

Pokud jste si už pár článků o práci v daních na našem blogu přečetli, určitě máte nějakou představu, jak to u nás chodí. Tentokrát se podíváme na to, co v daňovém oddělení znamená sezónnost, jestli je ve všech skupinkách stejná, a jak to chodí u nás v DPH. Tak jdeme na to.

Práce v daních je převážně sezónní

Jistě už víte, že v daňovém oddělení máme různé skupinky. Ty se liší nejen podle zaměření, ale také podle způsobu fungování. Některé fungují na bázi projektů, ale většina z nich je právě sezónních. A liší se také tyto sezóny a jejich četnost. Jelikož jsem se rozhodla pro působení v nepřímých daních, můžu vám z první ruky popsat sezónu ve skupině zaměřené na DPH.

Jak to chodí u nás

Zasvěcenci do tajů DPH ví, že v rámci roku je sezóna celkem dvanáctkrát. To může znít trochu děsivě, ale skýtá to i své výhody. V počtu sezónních milníků v roce hrajeme mezi daňovými skupinkami prim.

Sezóna se nás tedy týká každý měsíc, vždy okolo 25. dne. Já jsem v týmu nejvíce juniorní, a tak jsem těch sezón v porovnání se svými kolegy ještě nezažila zdaleka tolik. Už z kraje mého působení mi byli přiděleni klienti, kteří se mě z pohledu zmíněného dne v měsíci týkají (hlavně z hlediska daňového přiznání).

Jaké to má výhody a nevýhody

Díky každoměsíčnímu opakování sezón, postupem času začnete získávat určitý přehled o tom, jak spolupráce s klienty probíhá. To znamená např. kdy posílají data, jak flexibilně komunikují, na co je se obzvlášť potřeba zaměřit při kontrole dat, apod. To pomáhá v utváření představy, jak sezóna bude přibližně v daném měsíci vypadat. Můžete si tak rozvrhnout činnosti v čase ke své spokojenosti. Tedy ty, které je ve vaší moci ovlivnit.

Na druhou stranu to však neznamená, že každý měsíc probíhá zcela hladce a srovnatelně s předchozími měsíci. Takže ani v této skupince není o pracovní vzrušení nouze. Často pozoruji na svých kolezích, že řeší nové situace a výzvy, zpravidla způsobené něčím, s čím v daném měsíci tak úplně nepočítali. Časový plán se tak může rázem výrazně narušit. Ale řekněme si upřímně, v jaké práci se tohle nestává?

Mám-li to shrnout, u nás v DPH skupince se sezónnost nese v duchu sinusoidy se zdůrazněním faktu, že někdy mohou vznikat menší či větší obloučky. Vyhovuje mi, že zátěž je více rovnoměrně rozložena do celého roku. Jiné skupinky mají třeba větší vytížení v konkrétní části roku před svými zákonem stanovenými deadliny.

Chceš-li i ty být součástí našich ať už DPH sezón, či sezón mých kolegů z ostatních oddělení a zažít, o čem to celé je, koukni na naši nabídku volných pozic a dej nám o sobě vědět.