Romana Šperková

Pocházím z menšího města na severní Moravě a vyrůstala jsem v rodině ekonomií nepolíbené. Vystudovala jsem Mezinárodní obchod na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické, bavily mě jazyky a matematika. Jediný předmět, ze kterého jsem na vysoké vyletěla a musela kvůli němu opakovat semestr, bylo paradoxně účetnictví.

Romana Šperková, Senior Manager, Audit ASG
V KPMG pracuje 20 let.

To, co chci dělat, jsem zjistila až ve třetím zaměstnání

O opravdovou práci jsem se začala zajímat až na konci posledního semestru. Neměla jsem vyhraněný zájem o specifický obor, naopak jsem po všech těch studentských brigádách věděla, co dělat nechci. Vystřídala jsem docela rychle za sebou dvě práce. Nevyšlo to – v první mi nesedl obor, v druhé jsem se necítila dobře. Ve sklepní kanceláři jsem musela mít podepsanou krabičku čaje i kafe, a navíc jsem nevěřila produktu firmy – zaručeně autentickým průzkumům trhu. Vracela jsem se domů nešťastná, můj přítel zato chodil plný zážitků a dojmů. Vyprávěl mi, s kým se potkal, co dělal, co se naučil. A tak jsem se rozhodla práci, a tím pádem i obor ještě jednou změnit. Už to je 20 let, co mě živí účetnictví, takže mi to do třetice vyšlo!

Jediný předmět, ze kterého jsem na vysoké vyletěla a musela kvůli němu opakovat semestr, bylo paradoxně účetnictví

Bavila mě zodpovědnost i organizování práce týmu

V září 2001 jsem nastoupila do oddělení Auditu obchodních a výrobních společností v pražské kanceláři. Začínali jsme třítýdenním školením ve Starých Splavech a pak už jsme „jeli“ naostro. Jako asistent (dneska analytik) jsem pracovala na auditech mnoha významných firem, zažila jsem velká due dilligence nebo rekonstrukci účetnictví jedné firmy prodávající popelnice. Bavilo mě být členem různých týmů, nasávala jsem znalosti a zkušenosti svých nadřízených jako houba. Postupně jsem se naučila jednat s klienty, vést tým a organizovat práci ostatních. Jako vedoucí auditního týmu mě pak nejvíc bavila zodpovědnost nejen za svou práci, ale i za práci ostatních, styk s klientem a nadhled, který člověk časem získá.

Jako vedoucí auditního týmu mě pak nejvíc bavila zodpovědnost nejen za svou práci, ale i za práci ostatních, styk s klientem a nadhled, který člověk časem získá.
Romana Šperková
Romana Šperková

Odjela jsem na Zéland auditovat nemocnice a ministerstva

Po čtyřech letech jsem vyjela na tříměsíční stáž na Nový Zéland auditovat místní nemocnice a ministerstva. Pracovala jsem s kolegy z různých koutů světa a o víkendech se snažila procestovat dva nádherné ostrovy. Po návratu jsem vyměnila pražskou kancelář za brněnskou a brzy odešla na mateřskou. Původně jsem si myslela, že s dětmi se nemám šanci do KPMG vrátit. Díky různým firemním akcím jsem ale byla v průběhu rodičovské dovolené s KPMG stále v kontaktu. V auditní sezóně (rozuměj v zimě) jsem také občas pracovala na auditech několika severomoravských klientů a umožnila tak prarodičům užít si vnoučata. Jaro a léto jsem si s dětmi na zahradě užívala zase já.

Napůl manažerka, napůl maminka

Po mateřské jsem nastoupila a od té doby stále pracuji na částečný úvazek. Hned po svém návratu jsem založila dnešní Audit Service Group – ze skupinky o třech lidech jsme postupně vybudovali velké oddělení, které se stalo nedílnou součástí auditu. Pracují u nás lidé, které baví auditní práce z kanceláře a zároveň nechtějí jezdit ke klientům. Z mé manažersko-auditorské práce se postupně stala práce manažersko-manažerská. Baví mě pracovat s lidmi, nastavovat interní procesy, něco budovat, zařizovat a vytvářet. V práci je každý den úplně jiný a nikdy to není nuda. Stále se zároveň starám o menší portfolio auditních klientů.

Z mé manažersko-auditorské práce se postupně stala práce manažersko-manažerská.

Díky zkrácenému úvazku jsem schopna pracovat na manažerské pozici a zároveň vyzvedávat děti z odpoledních tréninků, psát s nimi úkoly a o víkendech jezdit na jejich tenisové turnaje nebo plavecké závody. Někdy si s sebou samozřejmě beru laptop, někteří rodiče si ťukají na čelo, ale díky KPMG i moje děti ví, že bez práce nejsou koláče.

Pokud trochu tápete v představách o svém budoucím povolání, jako jsem tehdy tápala já, nebo chcete získat dobré zkušenosti z financí a z velké firmy třeba už při škole, zkuste to u nás. ASG působí v Brně a Ostravě a často tu pracují právě studenti, auditní junioři nebo maminky na mateřské. Jsme tu skvělá parta a mladý kolektiv!

Přečti si i další příběhy našich kolegů

Volné pozice