Zpět na články

Profil typického podvodníka 2016

Jaký je typický podvodník v roce 2016? Má na hlavě punčochu a v ruce pálku na baseball? Nebo chodí v kravatě? Ale určitě se chová arogantně a má nos nahoru! KPMG po 3 letech opět sesbírala data z celého světa a updatovala svůj profil podvodníka.

Profil podvodníka 2013 už jsem zpracovala v jenom z předchozích článků. Letos KPMG vydala novou studii "Global profiles of the fraudster: Technology enables and weak controls fuel the fraud", ke které zpracovala i působivou infografiku.  Po tom, co o profilu typického podvodníka psala hlavní česká média, jsem se rozhodla shrnout hlavní zjištění i sem na blog. Následující řádky se věnují pouze tomu, jak vypadá typický podvodník v České republice.

Factors contributing to the facilitations of the fraud

Podvodník je stále padesátiletý sympatický top manažer

Na rozdíl od studie z roku 2013 ještě vzrostl počet podvodníků, kteří patří do věkové skupiny 46 - 55 let, nyní jsou to téměř dvě třetiny. Pouze 15 % podvodníků jsou ženy. Podvodník působí ve vedení společnosti nejčastěji jako výkonný, finanční nebo obchodní ředitel a pracuje ve firmě déle než 6 let. Jeho osobní rysy jsou nadřazenost, ale přátelskost. A pokud jsou dopadení, čeští podvodníci se vymlouvají na to, že „přece krade každý“, a že je  to „firemní kultura“. No, dodávám já, ale ne každý během deseti let zpronevěří 80 milionů korun.

Jak podvodníka odhalit?

Znáte zákon o whistleblowingu? Já taky ne, on totiž pro firmy žádný takový není. Nicméně whistleblowing, tedy formální oznámení podvodného jednání na specializovanou informační linku, se dlouhodobě ukazuje jako nejefektivnější způsob, jak podvodné jednání odhalit. Také se osvědčily anonymní tipy, účinné vnitřní kontroly (které pomáháme nastavovat v rámci Fraud Risk Managementu) nebo činnost vnitřního auditu. I přes to se ale na desetinu případů v ČR přišlo pouze náhodou.

Co s ním? Zavřít ho, až zčerná?

Pokud si myslíte, že po tom, co firma podvodníka odhalí, tak iniciuje trestní řízení a podvodník zbytek života stráví v žaláři, tak se mýlíte. Pro firmu je většinou velmi citlivé přiznat, že zaměstnávali podvodníka, snaží se tedy postupovat co nejopatrněji, aby si toho nevšimla média. Trestní oznámení je tedy podáno pouze v desetině případů. V necelých 4 % případů se společnosti domáhají vrácení peněz a zaplacení škody občanskoprávně. 30 % podvodníků dostane výpověď. Nicméně ve čtvrtině případů podvodník vyvázne bez následků a spokojeně si žije ve svém paláci dál.

How to combat fraud

Volné pozice