Profesní zkoušky pro účetní

Tak jako daňaři mají zkoušky na daňového poradce, auditoři ACCA, i my účetní máme možnost prohlubovat své odborné znalosti a získávat certifikáty. Povím ti, jaké to jsou a jak se s nimi společně s prací a školou peru já.

Co to vlastně je to „ICÚ“ ?

Před tím, než ti prozradím, jak zkouška probíhá, ti vysvětlím, co to vlastně ICÚ je. Zkratka ICÚ znamená Institut Certifikace Účetních. Pokud kurzy projdeme, získáme poosvědčení „certifikovaný účetní“ nebo „účetní expert“. Než se tak ale stane, musíme projít sérií zkoušek a mít napracováno.

Budu certifikovaný účetní

Certifikovaný účetní je první možná dosažená kvalifikace, ke které se teď snažím dostat já. Co musíš udělat, aby ses jím stal? "Stačí" splnit celkem osm zkoušek z oblastí účetnictví, daní, práva a ekonomie. Pokud máš vysokou školu ekonomického směru, některé zkoušky ti možná uznají. Na splnění všech zkoušek máš sedm let od té první, což ve výsledku znamená, že mě čeká zhruba jedna ročně.

Certifikovaný účetní se neobejde bez praxe. Můžeš zažádat o uznání předchozí, minimálně čtyřleté, praxe nebo začneš s dvouletou řízenou praxí tady u nás v KPMG jako já.

Kdy, kde a jak probíhají zkoušky?

Zkouškové období je, stejně jako ve škole, dvakrát ročně, a to v červnu a v prosinci. Všechny zkoušky probíhají v Praze, jsou písemné a dostaneš na ně tři hodiny. Abys uspěl, musíš získat minimálně polovinu bodů. Na výsledek si občas musíš počkat - maximálně ale 60 dní.

A kdy se budeš učit?

Tohle je úplně ta nejlepší část! KPMG podporuje vzdělávání svých zaměstnanců, a tak dostaneš placené volno na zkoušku a taky tři dny na intenzivní učení. Ty můžeš využít buď na školení přímo s ICÚ, nebo se učit po svém. 

39622233_255614761730517_9200282112282853376_n

A moje první zkouška?

Jako svou první zkoušku jsem si vybrala Právo, kterou se chystala složit taky moje kolegyně Hanka. Na vysoké jsem měla několik "právnických" předmětů. Myslela jsem si proto, že to pro mě bude brnkačka. Jenom si to trochu oživím, něco málo se doučím a zkoušku udělám - kde je problém?

Optimismus ze mě začal vyprchávat v momentě, kdy mi kurýr přivezl tašku se studijními materiály. Učebnice byla o něco větší a tlustější, než jsem čekala. Chtěla jsem se hned pustit do učení. Jenže znáš to, v tu chvíli se najde spousta důležitějších věcí. Například prostě musíš přerovnat všechny šuplíky, utřít prach, přeorganizovat systém uložení věcí ve skříni a tak dále.

Nakonec to dopadlo tak, že jsem se začala učit až v den, kdy mi začínalo studijní volno, a poslední stránky jsme s Hankou dočítaly ještě ve vlaku a na hotelu večer před zkouškou. Nevím, jestli mám štěstí na otázky nebo fotografickou paměť, ale u zkoušky jsem uspěla a moje duševní zdraví nepřišlo k úhoně. Můžeš složit ty samé zkoušky co já, právě k nám do týmu hledáme absolventa - tak pošli CV a pojď s námi vyrůst! :-)