Zpět na články

Proč jsem si vybral KPMG Legal

Jakou advokátní kancelář zvolit, abych tam byl spokojený? Tohle řeší asi každý koncipient nebo začínající advokát. Zeptali jsme se na to Tomáše Kočaře, letošní posily KPMG Legal. Tomáš vystudoval práva v Brně a prošel několik advokátních kanceláří, a tak může porovnávat. U nás se ještě ve zkušební době podílel na transakci, která plnila zpravodajské servery a při které se mohl učit od právnického esa. Zájemcům o práci vzkazuje: nebojte se být asertivní a klidně napište, i když zrovna není žádná pozice volná.

Jak se stane, že jako nováček pracuješ hned na něčem tak důležitém, jako je koupě nakladatelství Mladá fronta?

Stačí napsat příspěvek na LinkedIn :D.

Vážně to je takhle jednoduché?

Byla to náhoda, zrovna jsem něco publikoval a mého příspěvku si všiml Honza Frey, náš expert na fúze a akvizice. Hned se toho chytil a zavolal mi, že potřebuje pomoci s jednou transakcí, která dost hoří.

Co bylo dál?

Honza mě zasypal úkoly :D. Byl pátek a přes víkend jsme museli udělat vše potřebné, například založit novou společnost a zfinalizovat veškerou dokumentaci před pondělním jednáním. No a v úterý si mohli všichni přečíst o nové akvizici Albatrosu.

Takže práce přes víkend?

Myslím, že to odpovídá tomu, jak se občas ve velkých firmách pracuje, ale rozhodně to tady u nás v Legalu není standard. Jde spíš o výjimky. Navíc když si člověk uvědomí společenský přesah takové transakce, tak mu to ani nevadí.

Jak se ti s Honzou spolupracuje? Je to právnické eso...

Na KPMG Legal je skvělé, že se tu nedělají rozdíly mezi juniorem a seniorem, jsme jeden tým. Já jsem nadšený, že můžu pracovat s takovým odborníkem, od kterého se můžu učit, který dokáže podpořit a pochválit. A rozhodně nezkazí žádnou srandu.

Proč sis vybral KPMG Legal?

Měl jsem zkušenost jak s klasickými advokátními kancelářemi, tak i s velkou čtyřkou, takže jsem mohl porovnávat. Výhodou velkých firem je jejich silná značka, zajímavé transakce, o kterých se mluví v televizi, a super zázemí, máme skvěle vybavené kanceláře. Takže za mě jasná volba :D.

Co ti na práci v KPMG Legal vyhovuje?

Jsme velmi mladý kolektiv. Panuje tu svoboda, nikdo tě nekontroluje, kdy přijdeš a kdy odejdeš, jen musíš mít svou práci hotovou.

Jaké další zakázky řešíš?

Aktuálně se podílím na několika zakázkách týkajících se hospodářské soutěže nebo registraci ochranných známek před evropským úřadem EUIPO. V poslední době jsem také nahlédl pod pokličku procesu výroby a dovozu vakcín, které nám už snad opět umožní normálně fungovat.

Po škole jsi teprve krátce, jak se vlastně advokát zapracovává?

Nejdřív děláš všechno, respektive to, co je zrovna potřeba. Nadřízení advokáti ti zadávají lehčí práci, třeba udělat nějakou rešerši nebo jednodušší podání, když se osvědčíš, začneš pracovat samostatněji, můžeš třeba připravovat stanoviska apod.

Měl jsi odmalička jasno o své profesi?

Táta je taky právník, byť ho živí podnikání. Chtěl jsem mít nějaké všeobecné vzdělání, které dává víc možností uplatnění. Jak jsem sledoval různé kriminálky, tak jsem si říkal, že by bylo super dělat trestní právo. Brzy jsem ale zjistil, že realita je trošku jiná a že trestním právem si u nás moc nevyděláš. Tak jsem se přeorientoval víc na byznys. 

Kromě práv jsi ale vystudoval i filozofii…

Filozofii jsem si po prváku přibral čistě z osobního zájmu, protože mám rád historii a takovéto teoretizování. A i když má hodně lidí z filozofie spíše srandu, musím říct, že studium filozofie mi dost pomohlo, hlavně z pohledu logiky a argumentace, což se právníkovi v praxi velmi hodí.

Coby student jsi pracoval na filipínském konzulátu. Jak ses tam dostal?

Vždycky mě zajímaly cizí jazyky a mezinárodní vztahy a když jsem hledal praxi, napadlo mě obeslat všechny konzuláty v Brně, jestli někoho nehledají. Ozvali se z toho filipínského. Konzulovi jsem pomáhal se zakládáním obchodní komory a různých spolků.

Proč sis nakonec jako obor vybral právo EU?

Strašně rád cestuju, zvlášť na vlastní pěst a do méně obvyklých destinací. Každý z nás cestovatelů určitě zažil situaci, kdy se zpozdilo letadlo nebo byl let úplně zrušen. Práva cestujících v letecké dopravě mě zajímala, časem i víc než jen jako obyčejného cestovatele (spotřebitele). No a jelikož tahle práva upravují převážně evropská nařízení, nikoliv národní legislativy, tak to bylo nasnadě.

Které země jsi navštívil?

Projel jsem třeba Guatemalu, Belize, Honduras, Peru, Maroko, Turecko nebo Jordánsko.

Tikal_Guatemala

Kromě toho jsi v zahraničí také studoval…

Dvakrát jsem vyjel do Itálie a dvakrát do Izraele, poprvé během střední školy. Učil jsem se italsky a coby fotbalista sledoval hlavně italskou fotbalovou ligu, takže volba padla na Itálii, strávil jsem semestr v Trentu. Na vysoké škole se mi podařilo vyjet třikrát – dvakrát do Izraele a jednou opět do Itálie.

Ubinas_Peru_cca 5600 m.n.m.

Do Izraele se dá jet přes Erasmus?

Hledal jsem něco zajímavějšího než evropské země, a přitom jsem zjistil, že existuje program Erasmus Mundus, který podporuje studentskou mobilitu v rámci třetích zemí. Předtím jsem vůbec nevěděl, že se dá takhle studovat třeba i v Africe nebo Asii. Izrael jsem zvolil kvůli tomu, že mám rád Blízký východ a tamní školy jsou na vysoké úrovni. Snažil jsem se naučit i trochu hebrejsky, ale studium bylo naštěstí v angličtině. Tak se to snažím dohnat aspoň teď :D.

Zmínil jsi fotbal. Co rozhodlo, že nejsi fotbalista, ale právník?

Poměrně dlouho jsem hrál za Zbrojovku Brno a potkal se tak se spoustou kluků, kteří jsou dnes v reprezentaci – třeba s Pavlem Kadeřábkem, Matějem Vydrou nebo Jirkou Skalákem. V těch cca 18 letech, kdy se to láme, a člověk se rozhoduje, co dál, tak jsem dal přednost vzdělání. Fotbal už kvůli sérií zranění nehraju, při posledním zápasu mě navíc odvážela sanitka a svůj poslední gól si bohužel nepamatuju :D.

Co bys vzkázal studentům, kteří uvažují o práci v KPMG?

Buďte asertivní. Nebojte se oslovit své známé, kteří v KPMG pracují. Nebo prostě napište „na blind“, že máte zájem pracovat v KPMG. Často je taková vlastní iniciativa více oceňovaná. A když uspějete? Bude to nejen vaše skvělé vysvědčení do budoucna, ale získáte také plno zkušeností od odborníků, které byste jinde nepotkali. A to za těch pár přesčasů za rok stojí.  

P.S. Do KPMG Legal zrovna hledáme Advokátního koncipienta, tak o sobě dejte vědět.

Volné pozice