Proč jsem si vybral audit a proč byste si ho měli vybrat i vy

Při přijímacím pohovoru jsem se s tím samozřejmě moc nechlubil, ale ve škole mi to zase tak moc nešlo. Vzpamatoval jsem se vlastně až v prváku na výšce. A tehdy jsem si taky řekl, že bych chtěl pracovat v auditu. To všechno je ale jen začátek ...

Tenkrát jsme měli seminář z účetnictví s naším rektorem. Čekal jsem klasický „téčka“ a má dáti/dal podle účtové osnovy, tak jak jsem je znal ze střední. Navzdory sylabu jsme se pustili do mezinárodních účetních standardů a dívali se na účetnictví z větší perspektivy. Pochopil jsem, jak moc může být účetnictví kreativní a jak jednoduché je jeho zkreslování.

Postupem času jsem se naučil ve finančních výkazech a v účetnictví číst. Je to jako když se naučíte další jazyk a můžete si v něm konečně něco přečíst. Když k tomu přidáte znalosti z manažerského účetnictví, podnikové ekonomiky a finanční analýzy, tak mnohdy můžete vědět o firmě víc, než její ředitel nebo vlastník.

Audit je kombinací toho, co mě baví

Často šla na rektorovi vidět jeho obliba ve Velké čtyřce a auditu celkově. Ta se časem přenesla i na mě. Přišlo mi, že audit kombinuje všechno, co mě baví a co bych chtěl v životě umět. Pro mě to znamená chápat účetnictví jako komplexní systém se všemi jeho souvislostmi. Mít přehled ve všech oblastech a nesoustředit se pouze na jeden obor. Zjistit, jak úspěšné firmy tvoří hodnotu a jak by se neúspěšné firmy mohly zlepšit. A taky pochopit procesy v různých společnostech a oborech.

Co v auditu děláme?

Audit je zajímavá a různorodá práce. Co vlastně v auditu děláme, si můžeš přečíst tadytady. Je to ale taky zároveň hodně náročná práce. Jsou na vás kladeny vysoké nároky od prvního dne a časti musíte pracovat pod časovým tlakem. Není to tak, že se za čas něco naučíte a po nějaké době už pracujete jako automat. Neustále před vámi stojí nová výzva. Máte kolem sebe ale tým, který vám ji pomůže překonat. 

Jsem si jistý, že jsem si vybral správně. Mimochodem, v KPMG právě otevíráme nové výběrové řízení. Taky si vyber správně.