Zpět na články

Proč jsem po studiu v zahraničí nastoupil do daní v KPMG

Během pěti let studia ve Velké Británii, kam jsem odcházel plný očekávání za novým poznáním, už však bez jasného plánu, co bude dál, jsem měl možnost poznat práci hned v několika oblastech poradenství. Přesto a možná i proto jsem se nakonec rozhodl vrátit domů a začít svou kariéru v KPMG. V tomto článku bych se s vámi chtěl podělit o to, proč si myslím, že není třeba bát se návratu.

Stojí to za to vracet se?

Mnohé z nás, kteří usilujeme o kariéru v profesionálním poradenství, bankovnictví nebo tomu podobných sektorech, žene do zahraničí vidina skvělé kariéry ve světových metropolích, kde je rozhodování o miliardových obchodech na denním pořádku. Další výhodou jsou pak propracované náborové systémy firem, které nabízejí smysluplné stáže již během studia a které dále pomáhají v rychlém rozvoji těm, kteří nastoupí na plný úvazek po dokončení studia. Během tří let v Londýně, který je podle mého názoru pořád právem považovaný za centrum světového obchodu, jsem zjistil, že to má opravdu něco do sebe. Když jsem před čtyřmi lety hledal letní stáž po prvním ročníku, možnost získat pozici letního stážisty byla v Praze minimální. V tom jsem viděl velký rozdíl mezi Prahou a Londýnem. Za posledních pár let se však tato situace rapidně změnila a dnes je možné získat podobné stáže na spoustě adres napříč ČR, včetně KPMG. Současně můžu říci z vlastní zkušenosti, že i podpora pro využití vlastního potenciálu je v některých českých firmách na slušné úrovni.

Projekty s mezinárodním přesahem

Přestože na českém trhu došlo v posledních letech v oblasti možností rozvoje čerstvých absolventů k výraznému posunu, stále platí, že společností, schopných uspokojit představy lidí se zkušeností práce z velkých zahraničních společností, není nadbytek. Spousta firem dnes nabízí práci v mezinárodním kolektivu, jenže to je často pouze slogan. Jako člověk zvyklý pracovat na projektech s přeshraničním přesahem jsem však v KPMG našel to, co jsem hledal. Samozřejmě záleží, v jakém oddělení člověk pracuje. Mě z tohoto důvodu zaujaly mimo jiné mezinárodní daně a převodní ceny. Zde pracuji na projektech s kolegy z mnoha zahraničních kanceláří KPMG, kde angličtina je jazykem číslo jedna a já mohu znalost tohoto jazyka využít naplno.

Dostanu se k čemukoliv

Další zásadní výhodou práce ve velké mezinárodní společnosti, jakou je KPMG, je práce na projektech týkajících se nejnovějšího dění jak na české, tak i světové scéně. Já sám jsem byl během studia zvyklý si v hodinách pokládat zásadní společenské otázky a interpretovat rozsudky legendárních soudců. Po nástupu do KPMG jsem o tuto možnost nechtěl přijít, přesto že jsem si myslel, že jako Junior Consultant se k podobným výzvám jen tak nedostanu, opak je pravdou. Stačí projevit trochu zájmu a člověk se dostane k čemukoliv. Důležitou výhodou je pak fakt, že zájem o světová témata není v KPMG důležitý jen pro udržení přehledu, díky své pozici na trhu má KPMG spoustu klientů, kteří poradenství v těchto oblastech ocení. Člověk pak má pocit, že své kritické myšlení pilované během let studia opravdu využívá tak, jak si vždy představoval.

Závěrem bych snad dodal, že pokud máš pochybnosti o tom, jak to u nás chodí, doporučil bych ti někdy zajít na některou z akcí pořádaných KPMG pro studenty (až to tedy bude možné). Já sám jsem před podáním přihlášky vyzkoušel akci Ace the Case. V první řadě to byl dobrý trénink případové studie, dalo mi to však i možnost poznat pár lidí z firmy a ulehčilo rozhodování při výběru, kam poslat své CV. Nebo se rovnou podívej na seznam volných pozic a dej nám o sobě vědět.

Volné pozice