Přes audit do ASG (ale jde to i opačně)

O existenci KPMG jsem během studia na vysoké ekonomické škole neměla potuchy. Za dob mého studia totiž nefrčely žádné velké marketingové akce či kampaně větších společností a navíc jsem studovala obor, který s auditem neměl moc společného. Až během pátého ročníku jsem se díky svému známému, který do KPMG nastoupil o rok dříve jako auditní asistent, dozvěděla a zjistila, čím se firma zabývá. Svět čísel a účetnictví mě zaujal, a protože jsem neměla žádné vysněné zaměstnání a žádnou konkrétní představu, co bych chtěla po škole dělat, řekla jsem si, že přijímačky do KPMG zkusím.

Štěstí se na mě usmálo, po úspěšném absolvování testů, assessment centra a pohovoru jsem na konci srpna nastoupila do KPMG společně s dalšími cca 70 absolventy. Rozjezd byl více než příjemný, začali jsme školením u Máchova jezera, na které dosud velmi ráda vzpomínám. Po školení nás čekala tvrdá realita auditu. Rozjeli jsme se po auditních klientech a učili se, co znamená dělat audit v praxi. Naši starší kolegové se snažili dostat do nás postupně co nejvíce znalostí a vědomostí, a to s neuvěřitelnou trpělivostí, které si dodnes vážím. Teď se snažím podobným stylem předávat své znalosti dál svým mladším kolegům.

V auditu jsem strávila 5,5 roku, a pak se rozhodla si dát od auditu, cestování a pohybu na hotelích na chvilku pohov a užívala si na mateřské a rodičovské dovolené.

Pryč z auditu...nebo ne?

Na konci rodičovské dovolené mi zavolala manažerka Romana Šperková s tím, že by potřebovali pomoc během auditní sezóny v oddělení ASG (audit service group), které vzniklo v Brně před nedávnem.

Romana mi vysvětlila, že jde o oddělení, ve kterém pracují převážně auditní junioři a stážisté, kteří pomáhají s prací na dálku kolegům v auditu. Jsou tedy součástí auditního týmu, ale nemusí cestovat každý týden na jiný konec republiky, nemusí spát na hotelu, ale práci vykonávají z brněnské kanceláře. Stážisté si mohou pracovní dobu upravit tak, aby zároveň časově zvládali studium na vysoké škole.

Jedním z důvodů, proč jsem nabídku s radostí přijala, byla možnost nastoupit na částečný úvazek, což se mi moc zamlouvalo. Šlo tak lehce snoubit práci a rodinu a užívat si obou světů v ideálním poměru. Dalším důvodem byl mladý kolektiv. Díky svým mladším kolegům vím, co je právě in, co se promítá aktuálně v kině, jaké jsou knižní novinky, kdo natočil zajímavý klip apod.

A co se v ASG za dobu 4 let, kdy jsem do něj nastoupila, změnilo?

ASG oddělení se rozrostlo z cca 15 lidí (5 zaměstnanců a 10 stážistů) na 60 (34 zaměstnanců a 26 stážistů), z kapacitních důvodů jsme se tedy museli přestěhovat do vlastní kanceláře v rámci brněnského officu, abychom neutlačovali své kolegy z auditu, daní a účetnictví v jejich stávající kanceláři. A od září 2018 jsme navíc otevřeli naši pobočku v ostravské kanceláři. Za tu dobu jsme také ve svých řadách „vychovali“ seniory, kteří už mají dostatek zkušeností a znalostí, aby pomáhali při pracovním rozjezdu nováčkům a stážistům. Naši stážisté s námi obvykle pracují až do doby dokončení svého studia, někteří s námi pokračují dále jako stálí zaměstnanci, další se rozhodnou, že zkusí práci v oddělení auditu commercial, jiné zase chytnou pojišťovny a banky a jdou pracovat do Prahy do oddělení auditu financial services. Možností je mnoho a každý si může najít tu svou správnou cestu, po které se vydá.

A proč bych doporučila práci v KPMG?

KPMG mi dala hlavně dlouholeté přátele, a to nejen ty, kteří tu se mnou stále pracují, ale i ty, kteří už se převlékli do dresu jiné firmy.

Firma mi umožnila sladit rodinný i pracovní život v ideálním poměru díky práci na částečný úvazek a možnosti práce z domu.

Pracuje zde mnoho chytrých a inspirativních lidí, s nimiž je radost pracovat, a to navíc v hezkém a přátelském pracovním prostředí.

A v neposlední řadě, KPMG do svých lidí neustále investuje a zvyšuje jejich kvalifikaci a znalosti. Ať už je tu studium ACCA, softskills školení, školení o aktuálním změnách v platné legislativě apod.

Pokud se k nám budete chtít přidat, tady najdete aktuální volné pozice.