Pracuji z domova v týmu Banking

Vždycky jsem byl velký zastánce práce z kanceláře. Nikdy jsem nepatřil k těm „inovativním vizionářům“, kteří bojovali za práci z domova a bojkotovali kanceláře a pobyt v nich. Jak jsem se tedy popral s nevyhnutelným přechodem na home office?

Karlínské kanceláře se nesnadno opouštějí

Můj pobyt v naší kanceláři v Karlíně ještě více upevnil toto přesvědčení, protože – zcela subjektivně – musím říct, že naše kanceláře jsou velmi příjemné místo na práci. Praktické, designové, architektonicky dobře řešené. Radost pracovat!

Proti práci z domova jsem tiše protestoval

Když mi na začátku druhé koronavirové vlny přišel e-mail, že se přesouváme na home office, tak – navzdory mému pochopení pro toto rozhodnutí – jsem tiše protestoval, zatímco jsem si balil věci.

Den první - plný překvapení

První den na home office jsem ale byl překvapený, jak neuvěřitelně plynule ten přechod u nás v Bankingu proběhl. Když by si člověk odmyslel, že jsou všichni doma a zaměřil by se čistě na monitor, tak by se mu zdálo, že platí „business as usual“. Práce na zakázkách probíhala v plném proudu, komunikace přes Teams a e-mail pokračovala jako obvykle. Dokonce se později ukázalo, že jsem se v době home office dostal na více zakázek a v celku odpracoval více práce.

Bez monitoru ani ránu, teda zakázku

Kromě disciplíny a větší sebekontroly, je pro home office zásadní správné prostředí, a to nejen po technické stránky. I to se mi podařilo zajistit. Klíčovým zjištěním při zařizování zmíněného „správného prostředí“ bylo: správný monitor je alfa a omega práce z domova.

Matěji? Vidíme, že něco říkáš, ale pořád máš ztlumený mikrofon

Je skutečně neobvyklé, když se cesta z postele do práce změní z 30 minut v tramvaji a metru na třívteřinovou cestu o třech až pěti krocích. Stejně tak, jako je zvláštní, když „tea break“ není doplněn tradičním small talkem, jako to bývá u nás v karlínském hubu ve třetím patře. Neméně nevšední je, když máte po práci rozlučkovou video call párty přes Teams a koordinovaně skrze kameru připíjíte na zdraví odcházející kolegyně. Přičemž to celé je následované velmi obsáhlou diskuzí o osobních preferencích virtuálního pozadí v Teams. Když musíte manažerovi vysvětlovat, jaký je význam některých předmětů, které máte v knihovně za sebou při callu nebo když přes video zběžně (avšak hromadně) hodnotíte novou kuchyň jednoho z kolegů a mnoho dalších takových nevšedních situací.

Práce z domova je specifickým fenoménem koronavirové pandemie

Fenomenální, specifické, nevšední, neobvyklé a zvláštní, jsou pravděpodobně skutečně ta správná slova, jak popsat aktuální situaci i přesto, že to občas může v pracovním prostředí vyvolávat komické situace a do jisté míry nám dokonce dopřávat i nevídané pohodlí. Troufám si říct, že mluvím za více svých kolegů, když říkám, že se těším, až tyhle časy pominou a všichni se budeme moci bezpečně vrátit do kanceláře.

Do té doby vám všem přeji hodně zdraví, pevné nervy a stabilní internetové připojení.:-)

P. S. Kdyby se náhodou chtěli zeptat na cokoliv o práci v KPMG, kontaktujte mě přes LinkedIn. Rád se podělím o své zkušenosti a budu rád, když se se mnou podělíte třeba o své zážitky z home office.