Zpět na články

Práce v auditu je jako skákání padákem. Nejdříve krok do neznáma a pak nevšední zážitky

Michal Procházka pracuje v auditu už sedm let. Vypracoval se na pozici managera a řídí vlastní portfolio zakázek. Má ve zvyku se do všeho vrhat po hlavě, taky už absolvoval na 3 300 seskoků z letadla. Přečtěte si, jak se mu daří skloubit koníček s prací v KPMG.

Do KPMG jsem nastoupil ještě při svých studiích na VŠE. Kromě uplatnění znalostí financí a účetnictví a příležitosti poznat více firem zevnitř, mě na auditu zaujala možnost vybrat si v létě nějaké volno navíc. Na střední škole jsem se totiž začal věnovat seskokům z letadla a prakticky veškerý volný čas trávím na letišti nebo po světě na závodech, které se konají právě hlavně v letních měsících.

michal

Plán zněl jasně: užít si auditní sezonu a v létě se neukázat v práci

Ve firmě už tehdy pracovalo pár mých kamarádů a s několika dalšími spolužáky jsme prošli celým assessment centrem, pohovory, a nakonec i společně nastoupili. Tehdy jsem byl nadšený z toho, že mám ještě před dokončením VŠ podepsanou pracovní smlouvu. Užil jsem si „poslední“ volné léto jako student a na konci srpna zasedl na školení. Slovíčko „poslední“ neleží v uvozovkách náhodou. Audit je sezónní práce a hlavní část zakázek se odehraje mezi lednem a březnem. Můj plán byl následující: o Vánocích na týden na hory, pak si do března užít busy season a v létě se neobjevit v kanceláři. A světe div se, vyšlo to. A co víc, dokonce to vycházelo i další roky. V létě mi při kombinaci školení a dovolených vyšlo i třináct (ano, čtete správně) týdnů volna. Do pozice supervizora padla prakticky všechna dovolená a přesčasy na reprezentační závody – tradiční mistrovství ČR v Klatovech a pak světové závody na různých místech po světě – Kanada, Španělsko, Dubai, JAR. V příštích dvou letech se chystám do Ruska a Ameriky (pokud Covid dovolí :-)).

Stačilo jen otevřít dveře a skočit do první zakázky

Po šesti týdnech školení přišel první týden v kanceláři, kdy mi předělili jen různé ad-hoc úkoly pro managery a incharge. První zakázka přišla o týden později. S kolegy jsme vyrazili na Vysočinu. Po příjezdu ke klientovi nám inchrage rozdělil práci. Nejprve jsem si prošel s klientem interní procesy, vybral vzorky k testování a vše zpracoval do auditní dokumentace. První den jsem si tedy načetl proces z minulého roku a šel challengovat klienta. Tehdy mi celá situace připadala jako před mým prvním seskokem, kdy jsem musel jen otevřít dveře a skočit do toho.

Kontrola směnek za 2 miliardy a ochutnávky piva

Na podzim pak všichni asistenti, včetně mě, začali jezdit po inventurách. Když se teď ohlédnu zpět, inventura je vlastně skvělá součást práce analytiků v auditu. Dostanou se k různým netradičním situacím. Já třeba držel v ruce směnku za dvě miliardy, počítal dluhopisy v podzemním trezoru banky, kontroloval plazmu v mrazáku s teplotou -30 °C nebo jezdil na vysokozdvižném vozíku 8 metrů nad zemí a hledal palety se zásobami klienta (ještěže mě po pár letech vypadávání z letadla přešel strach z výšek). S kolegyní jsme také jednou prováděli inventuru v pivovaru. Zatímco mě nějakým omylem drželi na hodinovém školení o bezpečnosti pohybu v areálu a pak poslali počítat desetitisíce prázdných plechovek, ona šla rovnou na ochutnávku nových ovocných piv, které se ještě neprodávaly. Asi uhodnete, kdo měl na starosti inventuru materiálu a kdo zase výrobky…

V průběhu busy season pak člověk stráví hodně času s kolegy u klientů a na hotelech. Každý ročník si v průběhu školení vytvoří skupinky lidí, ve kterých navzájem sdílí svoje zkušenosti ze zakázek. I já jsem stále se svojí „social group“ v kontaktu.

I přes dřinu, kterou audit v hlavní sezóně představuje, bych svůj start v KPMG za jiný neměnil, hlavně kvůli zkušenostem a rychlému kariérnímu postupu, ale i zážitkům z inventur a ze zakázek po celé republice. Můžeš to zažít taky, zrovna nabíráme. Dej nám o sobě vědět.

Volné pozice