Petr Matlach

K práci ve finančním sektoru mě přivedlo středoškolské a následně vysokoškolské studium (obchodní akademie i VŠE). Navíc jsem měl kolem sebe hodně spolužáků, kteří se později vydali podobnou kariérní cestou, což mé rozhodování o prvním zaměstnání výrazně ovlivnilo. O společnostech tzv. „velké čtyřky“ (tehdy vlastně ještě „velké pětky“) jsem se začal více zajímat až někdy ve třetím nebo čtvrtém ročníku. Jejich práce s absolventy a možnost dalšího intenzivního vzdělávání mi připadaly jako nejlepší možný start profesní kariéry. Když se k tomu přidaly praktické zkušenosti starších spolužáků, nebylo o mém dalším směřování pochyb – nastoupil jsem do KPMG.

Petr Matlach, Ředitel
V KPMG pracoval 11 let.

KPMG = skvělá parta

Hodně mých kamarádů nastoupilo v KPMG do oddělení Auditu finančních společností. To byla oblast, která i mě zajímala asi nejvíce. Mít možnost detailně poznat řadu bank a pojišťoven mě velmi lákala.

Přechod ze školy do pracovního procesu mi připadal velmi přirozený. V KPMG jsem se potkal se stejně starými lidmi, kteří řešili podobné problémy, ať už v pracovním nebo osobním životě. Byli jsme na jedné lodi a to vytvořilo dobrou partu. To je v situaci, kdy je výsledek celé zakázky závislý na práci každého člena týmu, velmi důležité. Ano, na zakázkách byl sice občas stres (větší či menší), ale i tak na toto období vzpomínám velmi rád. Svého rozhodnutí, jít pracovat do KPMG, jsem nikdy nelitoval.

Práci v KPMG bych si jako první zaměstnání vybral znovu

Na pojišťovnictví se mi líbí jeho složitost

V KPMG jsem začínal na bankovních zakázkách, ale již na konci prvního roku jsem se začal přeorientovávat na pojišťovny. Změna zaměření není nic neobvyklého a někdy je to spíše o náhodě a souhře okolností. U mě to zafungovalo perfektně, protože jsem si celý obor, ačkoli je velmi náročný a složitý na pochopení, velmi oblíbil. A za to rozhodně vděčím lidem, kteří mě po odborné stránce na jednotlivých zakázkách vychovávali. V prvních letech práce je člověk neustále stavěn do pozice, v níž má dělat něco nového, co ještě nikdy předtím nedělal a má maximálně teoretické znalosti ze školení. Zkušenější členové týmu mi ale vždycky pomohli. A já se na oplátku vždycky snažil dělat svou práci co nejlépe a zároveň jsem své znalosti postupem času předával mladším kolegům. Když s tímto přístupem pracujete několik let, nakonec se dá naučit i pojišťovnictví. :-) 

Svou kariéru bych rozhodně nepřirovnal ke kometě, která všechny převyšuje. Po kariérním žebříčku jsem postupoval více méně standardně. Vždycky pro mě bylo důležité, že se mám stále co nového učit a mám kolem sebe skvělou partu lidí. Nakonec jsem v KPMG vydržel 11 let, i když mé prvotní očekávání bylo někde v rozmezí tří až pěti let. Vidět, jak fungují jednotlivé procesy v různých společnostech, sledovat rozdíly v přístupech ke konkrétním problémům, poznat rozdílné firemní kultury, to vše mě na práci v KPMG nesmírně bavilo a naplňovalo.

KPMG navíc určilo nejen můj pracovní, ale i soukromý život. Ve firmě jsem se seznámil se svou manželkou. A pozor, pro nábor roku 2041 vychováváme nového vhodného kandidáta!

Petr Matlach
Petr Matlach

V novém zaměstnání uplatňuji zkušenosti z KPMG

Přechod na „druhou stranu“, z auditu do businessu, se zrodil velmi nečekaně. Po 11 letech v KPMG to znamenalo velký krok do neznáma a opuštění komfortního prostředí, které jsem dokonale znal. Ale šance být u vzniku MetLife pojišťovny na českém trhu, nastupoval jsem do MetLife pojišťovny krátce po fúzi dvou pojišťoven, se vlastně ani nedala odmítnout. Po třech letech v MetLife pojišťovně, už 1 rok a 8 měsíců Ředitel Úseku Generálního sekretariátu – 2 roky a 7 měsíců byl jsem zástupce ředitele Ekonomického úseku a mohu jenom potvrdit, že lepší průpravu na svou současnou pozici bych mimo KPMG asi nenašel.

Přečti si i další příběhy našich kolegů

Volné pozice