Ondřej Bauer

O mém nástupu do KPMG se ve firmě mluví jako o jednom z nejkurióznějších. Nemůžu vás o něj ochudit. Bylo mi 23, studoval jsem informatiku na VŠE v Praze a pracoval na zkrácený úvazek pro jednu IT firmu. Svou budoucnost jsem viděl s bílými ponožkami v sandálech jako „ajťák“ zahrabaný mezi rozbitými počítači. Po půl roce mě kamarád, který pracoval v KPMG, přemluvil, abych budoucnost přehodnotil a přihlásil se do Management Consultingu KPMG. Můj sen byl se učit – ideálně každý den něco nového. Tím jsem asi na pohovoru zaujal, pak ale následovalo druhé kolo…

Ondřej Bauer, Manager
V KPMG pracuje 11 let.

Co je to white board?

A proč tak kuriózní? Druhé kolo byl zatěžkávací kolotoč a stáž jsem si musel doslova zasloužit. Od tehdejšího šéfa vznikajícího oddělení Business Intelligence jsem dostal různé typy případových studií a domácích úkolů, aby si mě otestoval. Já, vytřeštěný poloajťák, dostal zadání:

„Ondro, kdyby byl tvým klientem telefonní operátor, který se chce z 5 % na trhu dostat na 20 %, jak bys to udělal? Nespěchej, máš pět minut. Pak mi to nakresli na white board.“

Já v tu chvíli přemýšlel jen nad tím, co je to ten white board…

Vyrostl jsem na zakázkách

Během necelého roku jsem ze stáže přešel na zkrácený, a nakonec na plný pracovní úvazek. Od té doby mě téměř každý rok povýšili, a jeden rok dokonce hned dvakrát. V MC se povyšuje primárně na základě zpětné vazby z projektů, která přichází od kolegů, nadřízených i samotných klientů. Pokud je zpětná vazba pozitivní a vy skutečně pracujete tak, jak se od vás a vaší pozice očekává, může vás váš přímý nadřízený na povýšení navrhnout. Aby to bylo spravedlivé, není rozhodnutí o povýšení jen na jednom člověku. Svůj „case“ si každý musí obhájit a přesvědčit panel složený z partnerů a performance manažera. To byl i můj případ.

V týmu Business Intelligence se zaměřujeme mimo jiné na práci s daty, jejich správu, interpretaci a analýzu. Ze školy jsem měl o datech jen teoretické základy, všechno, co jsem potřeboval, jsem se postupně učil až v práci na specifických projektech. Dnes přese mě jako manažera prochází většina projektů zaměřených na data. Na to, jak mají vypadat, jak se s nimi má pracovat, jak je využít, odkud se berou, kam se mají ukládat a jak se mají prezentovat. Vzpomínám si na zakázku, na které jsem vlastně vyrostl – stavěli jsme datový sklad „na zelené louce“ pro jednu pojišťovnu. Začal jsem tam před lety jako analytik na maličkých kouscích projektu a nedávno jsem celou zakázku úspěšně dokončil a uzavřel jako manažer. Datový sklad funguje a ten projekt je v podstatě moje dítě.

Pozice manažera je zlomová

Přichází s ní úplně nový typ práce, odpovědnosti a určitá, nadstandardní dávka stresu. Už nejde jen o technické, ale hlavně o měkké dovednosti. KPMG nabízí různá školení, která vám dají určitý předpis. Jak vést lidi, delegovat práci, třídit si priority. Učit se ale musíte hlavně za chodu – vše je o otevřené komunikaci. A samozřejmě o energii – kolik jí do své práce a do týmu vložíte, tolik se vám jí vrátí. V našem týmu a potažmo v celém MC totiž nemůžete růst sami bez zbytku týmu – posouváte se společně.

Tým je jeden z benefitů, které na KPMG oceňuji nejvíc. Trávíme spolu i spoustu volného času mimo kancelář – ať už jsou to Xbox večery u mě doma nebo hledání nejpálivější polívky nebo párku v Praze. Snažíme se u nás udržovat maximálně přátelskou atmosféru. Nikdy se mi ale nestalo, že by nějaký kolega řekl: „S Ondrou jsme byli včera na pivu, je kámoš, tak já mu tu práci odevzdám až zítra.“ Zaměřujeme se na výsledky. S tím se pojí i to, že nám naši partneři důvěřují a nepočítají přesný čas odkroucený před počítačem v kanceláři. Dávají nám dostatek volnosti, abychom práci mohli odvést kvalitně a hlavně včas – tak jak se od nás očekává. Pokud potřebujete home-office, dostanete ho.

Ondřej Bauer
Ondřej Bauer

Jednou chci podnikat

Lidi a různorodost práce je to, co mě tu baví a ještě dlouhou dobu bavit bude. Pokud budu měnit práci, změním i obor. Nešel bych do jiné konzultantské firmy. Jednou bych chtěl založit vlastní firmu a podnikat v řemeslné práci. Vnímám to tak, že mě moje dosavadní praxe v KPMG učí všechno, co k podnikání budu potřebovat – je to totiž v podstatě podnikání, jen pod záštitou KPMG. A myslím tím nejen profesní zkušenosti, ale hlavně komunikaci, hledání nových příležitostí a klientů, aniž bych do toho musel investovat své peníze. Tohle mi škola nedala.

Přesně proto bych zkušenost u nás doporučil studentům. Je pravda, že tu opravdu rychle vyrostete. Vím to, protože jsem to sám zažil. Je mi jen 31 let a už mám toho spoustu za sebou, a přitom se pořád posouvám dál. Není to ale úplně samozřejmé, je potřeba do práce vložit spoustu energie a snažit se rozlišit, do čeho se vyplatí ji investovat. Ani ne času, protože práci si můžete zorganizovat tak, abyste tu nemuseli sedět každý den do noci – o to u nás opravdu nejde. Tou energií myslím proaktivitu a chuť překonávat výzvy. Občas budete stát před těžkým úkolem, schůzkou nebo prezentací. Můžete se „hodit marod“ a vyhnout se tomu, anebo se výzvě postavit. Já si vždycky vybral to druhé. A jestli se chcete posouvat ještě rychleji, naučte se pracovat s očekáváními. Nežeňte se za každou cenu za balíkem peněz, naučte se naslouchat lidem kolem sebe, tomu, co se od vás očekává a co od práce očekáváte vy sami. Kvantifikovatelný výsledek pak přijde vždycky, dřív nebo později.

Není nutné hned po škole přesně vědět, co chcete jednou dělat. Stačí znát směr. V KPMG získáte rozhled a příležitosti si na to postupně přijít.

Přečti si i další příběhy našich kolegů