O práci v týmu Banking

Pokaždé, když se mě někdo zeptá, kde pracuji, tak odpovídám v podstatě stejně, a tedy odrecituji první řádek svého LinkedIn profilu: „Pracuji v KPMG v Risk Consultingu. Konkrétně v týmu Banking.“ V 9 z 10 případů to u této odpovědi rozhovor nekončí. Co si budeme nalhávat, výše zmíněná odpověď je sice silně profesionální, ale běžnému kolemjdoucímu nic (moc) neříkající. To má za důsledek to, že přistane další otázka: „A co tam tedy přesně děláš?“ Tady už se dostáváme k mnohem zajímavější odpovědi.

Radím bankám a finančním institucím

Zkráceně by se dalo říct, že tým Banking poskytuje poradenství bankovním a finančním institucím. Přesně (a velmi profesionálně) jsou naše aktivity popsané na stránkách KPMG. Můj blogující kolega a předchůdce tento tým jednou honosně nazval jako „vysokou hru“. Já nemůžu než souhlasit. Na druhou stranu bych ti chtěl přiblížit, jak skutečně vypadá naše práce v Risk Consultingu.

Kdybych měl popsat práci v Banking přes klíčová slova, tak bych použil asi tahle: vzdělávání, spolupráce, detaily, ping-pong, plánování, kritika a zábava. Byť do jisté míry většina z nich může znít jako silné cliché, tak se je pokusím obhájit:

Vzdělávání

O tom práce v Bankingu skutečně je. Bankovnictví a finance obecně jsou aktuálně propletené velkým množstvím regulací, směrnic a nařízení, které se neustále zdokonalují a upravují. Naši klienti spoléhají na to, že my tento regulační propletenec precizně známe a rozumíme mu. Z toho důvodu se soustavně posouváme dále v tomto směru a monitorujeme nové regulace a upozorňujeme na ně. 

Spolupráce

V Bankingu se po čase každý stane odborníkem na určité odvětví. Proto je v našem týmu spolupráce zcela klíčová. Pokud člověk dojde do bodu, že si neví rady s nějakou problematikou, tak je téměř jisté, že na patře sedí člověk, který je v ní expertem. 

Detaily

Když jsem pracoval druhým měsícem v KPMG, tak za mnou přišel můj nadřízený a řekl mi, abych opravil nějakou strašnou drobnost v tabulce (ve stránkovém dokumentu) a na závěr řekl: „Vím, že to je drobnost a strašný detail, ale o to tady u nás jde.“

Ping-pong 

V každé zakázce jsou obvykle vždycky minimálně dva lidé. Komickým příměrem by se tito dva dali pojmenovat jako „Kopáč“ a „Šéf“. Šéf zadá práci, Kopáč začne kopat a když to má hotové, tak to hodí zpátky na Šéfa. Ten v tom okomentuje nedokonalosti a pošle to zpátky na Kopáče, ten to opraví a pošle to zpátky na Šéfa, který v tom zpravidla najde nové nedokonalosti a pošle to zpět a takhle třeba pětkrát. Ping, pong. 

Plánování

Kdysi dávno mi někdo vyprávěl, že deadline je jednoznačně od slova dead (smrt), protože deadline je prostě definitní. To není věc, která by se dala jenom tak posunout, ta je daná. U nás to tak jednoznačně je a dodržování deadlinů je klíčová věc.

Kritika

Rozhodně ne vše, co jsem za posledních šest měsíců v práci vytvořil bylo přijato jako geniální a úžasné. Někdy se člověk prostě musí smířit s tím, že nemá pravdu nebo prostě něco udělal špatně. Pokud k tomuto zjištění člověk nedojde sebekriticky, tak musí počítat s tím, že mu práci někdo může (konstruktivně) zkritizovat. Náš tým je rozhodně místo, kde na kritiku člověk nemusí dlouho čekat, ale nikdy jsem to nevnímal negativně. Právě naopak, konstruktivní kritika od seniornějších kolegů mě vždycky nasměruje správným směrem a vždy mě hodně posune.

Zábava

Rozhodně se nemohu vědomě dopustit vytvoření mylné představ, že náš tým je díky své silné orientovanosti na profesionalitu a preciznost odvedené práce, zcela bez života a společensky neaktivní. Opak je rozhodně pravdou. Náš tým se rozhodně umí bavit i o něčem jiném než o práci, proto se už všichni těšíme, že aktuální a společenským akcím nepříznivý stav pomine a zase se všichni budeme moci sejít. 

Čím víc je to náročné, tím víc se učím

Takhle skutečně vidím práci u nás v KPMG v Bankingu. Snažil jsem se v tomto blogu vytvořit skutečně věrný a poctivý (suchý vtip pro znalce CAS) obraz toho, jak svou práci v Bankingu vnímám. Rozhodně může být mnohdy náročná, to rozhodně neříkám, ale líbí se mi, že čím náročnější samotná práce je, tím víc se u toho naučím a tím dále mě to posune.

Silně doporučuji každému, kdo by to chtěl poznat na vlastní kůži a ověřit si, že vážně nelžu, aby se přihlásil na vypsané pozice. Stojí to za to a zrovna je nejlepší čas, právě tu máme nějaké volné židle přímo u nás v týmu.

Pokud by se ještě někdo chtěl doptat na případné doplňují otázky, tak se na mě rozhodně může obrátit, třeba přes LinkedIn.