O ambasadorce, která vyrostla v KPMG

Práci KPMG ambasadora na své alma mater jsem si neuměla vůbec představit. Zajímalo mě, co všechno to obnáší. Když jsem se na pozici přihlásila, věděla jsem, že budu spojkou mezi Vysokou školou ekonomickou a KPMG, ale až teď vidím veškeré výhody a tohoto partnerství. V následujícím článku vám svou pozici ambasadora na vysoké škole ráda představím.

Nejste jen spojka mezi školou a KPMG

Práce ambasadora není jen o přesměrovávání studentů na lidi z KPMG, nebo o vyvěšování plakátů. Co v job description nenajdete, je nepřeberné množství variant, jak lze ambasadorství uchopit. Na jednu stranu je to velmi kreativní práce, na druhou stranu je ale nutné analytické myšlení. Za dva semestry, po které jsem byla ambasadorskou, jsem se naučila dost věcí, které bych si v běžných pracovních činnostech jen těžko osvojila. Obzvláště na juniorní pozici.

Time-management, reprezentativnost, komunikační schopnosti a další soft-skills ani zmiňovat nebudu – zní to jako to největší klišé. Jako ambasador si však sáhnete i na opravdové dovednosti. Zjistíte, jak si zorganizovat práci, navážete nejrůznější kontakty, a stanete se vlastně poradcem pro poradenskou společnost. A právě v tom vidím ukrytý ten největší přínos. Díky learning by doing jsem zjistila, co konkrétně mě v práci baví, které aktivity mi nesou radost, co mě naopak nebaví, nebo mě při práci dokonce stresuje. To je skvělý odrazový můstek pro mou budoucí kariéru.

A jak by měl vypadat ideální ambasador?

Mělo by jít o komunikativního, veselého člověka, který se nebojí proaktivity a otevřeného jednání i s cizími lidmi. Velkou výhodou, až téměř nutností, je pak znalost prostředí školy a její kultury: místo, učitelé, osobnosti studentů, možnosti spolků, sociální skupiny a sítě školy, typické školní akce nebo například kariérní směřování spolužáků po dokončení studií.

Byznysová stránka spolupráce

Na začátku dostal každý ambasador ohromné množství informací. Ať už obecných o KPMG jako takové, tak i konkrétních o jednotlivých odděleních a práci v nich. Na různých akcích, workshopech a dalších firemních eventech se pak „teorie“ propojuje s praxí, čímž dává ambasadorství ještě větší smysl, zvláště pokud směřujete do auditu, daní nebo consultingu. To, že poznáte firmu a její vnitřní fungování, vám dává jedinečnou příležitost získat cenné kontakty, nebo dokonce práci. A pokud opravdu nastoupíte, ulehčí vám to také první dny v kanceláři. Rychleji se zorientujete v budově, síti vztahů mezi lidmi a oddělením,i a nepřekvapí vás ani žádný kulturní šok.

Vyrostla jsem v KPMG

Heslo „vyrostli jsme v KPMG“ platí i v mém případě. Nejdříve jsem byla ambasadorkou, teď ambasadory vybírám a celý jejich tým povedu. Jsem zvědavá na další sezónu - dva semestry akademického roku. Musím se ale přiznat, že už mám dost subjektivní pohled na požadavky a osobnost ambasadora. Je to také tím, že všechny letošní ambasadory jsem měla šanci poznat osobně, vidět jejich aktivitu a práci ve škole, a případně i zapojení ve firmě. 

Přála bych si, aby veškeré aktivity další ambasadory bavily alespoň stejně tak, jako bavily nás, letošní ambasadory.

Jestli si myslíš, že práce ambasadora je něco pro tebe, zjisti víc a dej nám o sobě vědět! Budu se těšit u výběrka a kdo ví, třeba spolu budeme spolupracovat. Držím palce!