Nejhorší je bát se a nezkusit to

Markéta Zapalačová kouzlu auditu propadla na workshopech. Stala se naší ambasadorkou na Vysoké škole Báňské a pak nastoupila do ostravského auditu, kde pracuje už druhou sezonu. V článku ti vylíčí svou cestu a vysvětlí ti, že auditorskou hvězdou se můžeš stát i bez praxe a s průměrnou angličtinou. Stačí se jen nebát.

KPMG mě zaujala už na workshopech, které pořádala u nás na Vysoké škole báňské v Ostravě. Líbila se mi představa, že nastoupím jako KIP (tak u nás říkáme těm, kteří mají part-time pozici a ještě studují) do auditu, ale pomáhala jsem ve studijní organizaci, měla hodně studijních povinností a mimoškolní zájmy. Bylo mi jasné, že bych se všemu nezvládla věnovat naplno, tak jsem se zapojila alespoň jako ambasadorka. Životopis do auditu putoval až po škole a já věřila, že to klapne. Klaplo!

Zodpovědnost za úkoly už od začátku

V KPMG asistenti kafe nevaří. Od začátku mají zodpovědnost za svou práci. Úkoly pro nováčky nejsou jednoduché, ale vždy nad nimi stojí někdo, kdo rád pomůže.

V prvním roce mě kolegové posílali na inventury a přidělovali mi ke zpracování jednodušší sekce, například peněžní prostředky (u nás zjednodušeně „banka“). Dívala jsem se, jaké má klient bankovní účty, kolik na nich má, a pak částky ověřovala na konfirmace získané od bank. Letos mi už dali na starost složitější sekce, za které se u nás považují třeba zásoby. Jednak jsem je fyzicky počítala na inventuře a pak o pár týdnů později do nich nahlížela prostřednictvím čísel.

S praxí ti pomůže školení, s angličtinou zase Google

Než mě přijali, nedovedla jsem si představit, jak bude zpracovávání auditních podkladů vypadat. Do praxe se mi na škole totiž nikdy proniknout nepodařilo. Chtěla jsem být premiantkou, a tak jsem nevynechávala přednášky a dobrých studijních výsledků dosahovala na úkor praxe. Vše mi ale objasnilo úvodní pětitýdenní školení. Tam mi kolegové hned dali počítač a ukázali, jak vypadá auditní dokumentace a její podklady. Bavili jsme se o situacích, které během auditu mohou nastat, nebo taky o testování, které budu provádět. S tím, co jsem se naučila ve škole, se to skvěle propojilo, jak puzzlíky.

Někteří mí spolužáci z VŠB se auditu báli kvůli své angličtině, a i já sama jsem se považovala za člověka, který angličtinou zrovna nevyniká. V KPMG její znalost potřebujeme hlavně kvůli dokumentaci. S tou pracujeme čistě v angličtině. Obsahuje většinou slovíčka z bynysu, která člověk před nástupem stejně většinou nezná. Pro tyhle případy existují slovníky. Ty ze začátku zachraňovaly i mě. S našimi klienty a týmovými kolegy však v drtivé většině případů komunikujeme česky, angličtiny se proto nemusíš bát. Jazykové nedostatky navíc můžeme vypilovat na skupinových lekcí angličtiny pořádaných přímo KPMG.

Jako ambasadorka vzkazuji: Neboj se zeptat!

Jako ambasadorky se mě spolužáci moc neptali, i když jsem moc dobře věděla, že o audit zájem mají. Styděli se zeptat. Přitom není nic snazšího. Ambasadoři ti přiblíží samotnou práci, poradí ti, jak vypadají přijímačky, nebo uvedou na pravou míru tvoje obavy, třeba z angličtiny. Neboj se je oslovit, jejich seznam najdeš tady. Nejlepší je si je vyhledat přímo na sociálních sítích.

Nebo nám o sobě dej rovnou vědět, zrovna nabíráme a třeba se spolu setkáme na zakázce.