Na 3 měsíce v Maďarsku - z deníku advokátního koncipienta

Je sychravé pondělní odpoledne. S kolegou stojíme na terase budapešťské KPMG, pomalu usrkáváme kávu a v angličtině řešíme jeden z aktuálních projektů. Po očku sledujeme, jak vítr čechrá listy ve větvích stromů u Dunaje. Zajímá vás, jak jsem se dostal pracovně do Maďarska a jaká byla moje zahraniční zkušenost? Čtěte dál.

Stáž v zahraničí

KPMG nabízí svým zaměstnacům možnost pracovat v zahraniční po dobu několika měsíců až pěti let. V rámci jednoho z výměnných programů zvaného Legal Trek jsem to byl právě já, kdo byl z naší advokátní kanceláře na tři měsíce vyslán do KPMG Legal v Maďarsku.

Možná vás napadne, že je to vlastně podobné, jako když vyjedete na Erasmus při studiu. Pravdou ovšem je, že přímý každodenní pracovní kontakt a spolupráce s kolegy v cizí zemi dávají této zahraniční zkušenosti úplně jiný rozměr, který nelze k ničemu přirovnat.

kpmg_hungary

Neznám maďarské právo a ani neumím maďarsky – co s tím?

V advokacii a v právu obecně není úplně snadné ze dne na den začít pracovat v jiném státě. Přeci jen, o maďarském právu toho opravdu příliš mnoho nevím a v maďarštině si toho navíc ani moc nepřečtu. Překvapivě jsem ale zjistil, že to vůbec nevadí!

Za první měsíc jsem se se svými maďarskými kolegy podílel hned na několika projektech včetně velkého evropského tendru zaměřeného na umělou inteligenci a IT. S národním právem jim sice nepomůžu, ale moje chvíle přichází tam, kde je nějaký mezinárodní přesah.

Zkušenost k nezaplacení

Jsem sice teprve v polovině, ale už teď je pro mě Legal Trek nedocenitelnou zkušeností, která mě v mnoha ohledech posunula dál. Stáž mi umožnila poznat spoustu skvělých lidí, blíže se seznámit s místní kulturou a také nahlédnout pod pokličku maďarského korporátního života.

Nebudu zde popisovat všechny své zážitky a poznatky z maďarské KPMG. Omezím se jen na stručnou poznámku na závěr: některé zasedací místnosti jsou zde pojmenovány názvy ze světa Star Wars – např. The Death Star, Tatooine atd. How cool is that?

the death star

Chtěli byste také získat trochu jinou zahraniční zkušenost? Podívejte se na seznam volných pozic!