Zpět na články

Můj první rok v KPMG Legal

Už je to téměř rok od mého prvního článku, ve kterém jsem se podělil o zážitky z prvních měsíců v KPMG. Určitě vás ale zajímá, jaké je to po skončení zkušební doby. Pracujeme stále se stejnými kolegy? Řeší se pouze zajímavé případy? Opadá prvotní nadšení?

Ale nejdřív... ohlédnutí za rokem 2020

Rok 2020 byl v něčem úplně jiný než předchozí roky, v něčem úplně stejný. Odlišnost je jasná na první pohled – všudypřítomný home office, lavina online meetingů a chybějící setkávání se s kolegy. Důvod známe všichni. V něčem byl ale předchozí rok úplně stejný jako ty předchozí. Když dostanete za úkol zrevidovat smlouvu, napsat právní analýzu nebo připravit nabídku pro klienta, je jedno, jestli zrovna sedíte v kanceláři, nebo doma v pracovně, jestli pijete kávu z kávovaru v práci, nebo doma. Práci prostě udělat musíte. A naštěstí díky online vedeným spisům a perfektní spolupráci s kolegy z advokátní kanceláře i z jiných oddělení KPMG je práce z domu stejně efektivní jako v kanceláři. Jen si na ni musíte zvyknout a přenastavit své denní návyky. Sice ušetříte spoustu času, když nemusíte trávit téměř hodinu na cestě do práce, ale vstát, nasnídat se a začít pracovat také není ideální. Takový krátký ranní výklus na osvěžení mysli určitě pomůže. Ale to už jsem zaběhl příliš daleko.

A teď k úvodním otázkám

Každý v nové práci zažívá pocity nesoucí se v duchu očekávání, zvědavosti, možná i trochu nejistoty, což samozřejmě platí i pro advokátního koncipienta. Po krátkém zapracování pochopíte chod kanceláře, pracujete na případech s jedním nebo více advokáty a už vás v tomto ohledu nemůže nic moc překvapit.

Pracujeme stále se stejnými kolegy?

U nás je to ale jiné. A to nejen z důvodu mezinárodního dosahu, kdy se na nás obrací kolegové z Lotyšska nebo z Velké Británie, abyste jim vysvětlili řešení právní otázky podle českého práva, aby si klient mohl vybrat pro něj nejvýhodnější právní prostředí. Jiné je to ale i uvnitř KPMG. I po roce se na vás může obrátit kolega z oddělení Risk Consultingu, kterého jste dosud neznali, a pracovat s ním na společném projektu.

Řeší se pouze zajímavé případy?

Tím se zároveň dostávám k zajímavosti případů. Samozřejmě, že ne každá práce, kterou děláte, je zajímavá. Ve finančním právu (ne že bych tomuto oboru chtěl dělat reklamu ;)) se ale těžko dostanete k případu, který by ať už právně, technicky či z hlediska klientova businessu nebyl zajímavý. Vše je okořeněné mnoha evropskými předpisy, výkladovými stanovisky evropských dohledových orgánů a České národní banky. Výzvou je opravdu každý případ. A možností pro seberealizaci, především pro poznávání dalších a dalších zákoutí práva, je tu opravdu mnoho.

Opadá prvotní nadšení?

Určitě nemohu říci, že by mě práce bavila méně než na začátku. Kdo by tušil, že emise dluhopisů, získávání licence nebo přemisťování investičních fondů jsou tak zajímavé a komplexní projekty, na kterých pracujete s mnoha dalšími kolegy a vymýšlíte, co by klientovi nejvíce pomohlo, když se navíc při jejich řešení sami obohacujete o spoustu nových znalostí a získáváte cenné know-how.

Prvotní nadšení tedy rozhodně ani po roce neopadá! Třeba neopadne ani vám, podívejte se na seznam volných pozic a dejte nám o sobě vědět.

Volné pozice