Zpět na články

Můj první rok v Insurance týmu

Už je to rok, co jsem se po dokončení bakaláře rozhodla přihlásit do KPMG. Jakožto studentku financí mě zaujala nabídka práce v Insurance týmu, který se zaměřuje na pojišťovny. Níže ti představím projekty, na kterých pracujeme, co je náplní práce stážisty i jaké jsou možnosti napsání diplomky.

Jelikož jsem se po bakaláři rozhodla odstěhovat, hledala jsem pracovní nabídky v okolí Brna. Jednou jsem na internetu narazila na inzerát KPMG na pozici stážisty v týmu Insurance a měla jsem jasno. Nejenomže byla náplň práce v souladu se zaměřením mého studia, ale tento tým měl nově fungovat v Brně. Ačkoliv jsem se z důvodu pozdějšího nástupu nestihla zúčastnit úvodních zářijových školení, vše podstatné mi bylo průběžně představeno a vysvětleno. Nejvíce jsem se ale naučila prací na prvních zakázkách, a především spoluprací se zkušenými kolegy.

Na čem pracujeme

Spolu s kolegy jsme součástí několika různých projektů. Část naší práce tvoří spolupráce s auditním oddělení Financial services na auditech pojišťoven a penzijních společností, v rámci kterých zpracováváme aktuárskou neboli pojistně-matematickou část. Vedle toho se zabýváme třeba přepočty technických rezerv, testy jejich adekvátnosti a run-off analýzami.

Součástí mnoha projektů je poradenství. Aktuálně například klientům pomáháme s implementací nového IFRS standartu zaměřeného na pojistné smlouvy. Pracovali jsme také na projektech zaměřených na vyhodnocení výkonnosti pojišťoven, Due Diligence, Solvency II atd. Mým úkolem na většině zakázek bylo zpracování podkladů od klientů, provádění jednotlivých auditních kontrol a komunikace s klienty.

Spolupráce se zkušenými kolegy

Co se mi na práci v KPMG opravdu líbí, je možnost spolupracovat se zkušenými kolegy na řadě různorodých projektů a vždy se něco nového naučit. I když stále studuji a některé věci jsem znala pouze povrchově nebo vůbec, tak to nikdy nebyl problém. Každou problematiku mám možnost prostudovat do hloubky a otestovat v praxi, což mi pak pomáhá i ve škole.

Intenzivní zapojení do projektů

Důležité pro mě je, že i jako stážista jsem si vyzkoušela pracovat s různými nástroji a své výstupy se seniornějšími kolegy následně konzultovala. Určitě to není jenom o přihlížení, ale naopak o aktivním zapojení již od první zakázky.

Práce při studiu? Žadný problém

Skloubit práci se školou není problém, vše je o individuální domluvě. Nejvíce práce bylo během auditní sezony, volno mezi semestry jsem proto využila k co největšímu zapojení se do práce a domluvila se podle toho s manažerem. Některé měsíce jsem tedy pracovala například dva dny v týdnu a jiné, když jsem měla již hotové zkoušky, i pět dní týdně.

Inspirace pro diplomovou práci

Díky práci v KPMG jsem našla téma diplomky, které souvisí jak s mou prací, tak s oborem, který studuji. Svou závěrečnou práci jsem se rozhodla věnovat standardu IFRS 17, který bude implementován v lednu příštího roku a již teď s ním intenzivně pracujeme. Aktuálnost tématu a skutečnost, že v oboru pracuji, ocenili i ve škole.

Pokud tě můj článek zaujal a máš k práci v Insurance týmu nějaký dotaz, tak se na mě neváhej obrátit a nezapomeň se podívat také na naše otevřené pozice.

Volné pozice