Moje první společná zakázka

Audit tax review, kterému tu nikdo neřekne jinak než ATR, je označení pro společné zakázky auditorů a daňových poradců. Jste zvědaví, jak probíhalo moje první ATR? Tak čtěte dál.

V případě, že auditní tým v rámci probíhajícího auditu potřebuje pomoct s kontrolou kalkulace daně z příjmů, daně z přidané hodnoty, případně dalších daní, domluví se s námi, daňovými poradci, a na zakázce pracujeme společně. Takovým zakázkám se říká zkráceně "ATR" a za sebe můžu říct, že je to pořádná výzva.

Startujeme ATR

Celé to začalo jedno pondělní odpoledne, kdy za mnou přišel manažer s nabídkou, která se prostě neodmítá. Jeden z našich kolegů onemocněl a tak se mě zeptal, zda bych neměl v týdnu čas na ATR leasingové společnosti. Čas jsem měl a navíc jsem byl rád, že se zase něco nového naučím, protože poradenství pro leasingové společnosti nedělá člověk každý den. Následoval krátký telefonát s vedoucím auditního týmu (takzvaným in-chargem), který měl zájem o kontrolu kalkulace splatné daně, zákonných opravných položek k pohledávkám a kontrolu DPH, včetně výpočtu krátícího koeficientu. Domluvili jsme se na zaslání potřebných podkladů a rozloučili jsme se.

S auditory u klienta

Ve středu ráno jsem vyrazil za auditním týmem do sídla společnosti. Začali jsme společnou kávou a prodiskutovali průběh auditu. Následovala schůzka s daňovým specialistou klienta, na které jsme probrali riziková témata. Po schůzce jsem společně s auditním týmem probrali naše závěry. Celý den jsem tak strávil s auditním týmem přímo u klienta a podílel se na auditní zakázce.

Zkušenosti i kamarádství

Druhý den jsem zpracoval souhrnnou zprávu a uložil všechny podklady. Ačkoliv mezitím proběhla celá řada dalších ATR, ze svého prvního dodnes čerpám, protože kromě nových znalostí a zkušeností vznikla i nová kamarádství. S kamarády z auditu si občas píšu nebo volám, když si zrovna nevím rady s účetnictvím nebo mezinárodními standardy. A na ten oběd taky někdy zajdeme.

Třeba se jednou na ATR potkáme! Mrkni na seznam volných pozic a přidej se k nám.