Zpět na články
Audit obchodních a průmyslových společností

Moje první inventura

1. března 2018

Jednou z věcí, na které jsem se při nástupu do KPMG nejvíce těšila, byly inventury. Je to možnost vidět nespočet zajímavých podniků. Detailně se seznámit s tím, co vyrábějí či distribuují. KPMG audituje společnosti napříč výrobním sektorem. Tak nějak „od vejce po slepici.“

Podíváš se od běžných skladů zásob, přes módní butiky, automobilky až k výrobně piva.

Nejvíce inventur se koná od listopadu do února. Buď jsou někomu přiřazeny, nebo se o ně můžeš sám přihlásit. Což je super, protože si koriguješ sám svou pracovní náplň. A přesně to byl můj případ.

3, 2, 1... Start!

První, čím je třeba začít, je zavolat klientovi a domluvit se s ním, v jaký den a hodinu dorazíš. Dozvěděla jsem se, jak inventura bude probíhat a vyžádala si příslušné podklady. Zejména stav zásob před inventurou. Ten jsem svým ostřížím zrakem prolétla a dle KPMG metodiky vybrala položky, které chci na místě ověřit. Připraveno, můžu vyrazit!

A kávou to začíná...

Klient mě mile přivítal. S vedoucím pobočky jsme si dali ranní kávu a vyrazili do terénu. Klient se zabývá prodejem koupelnových zařízení. Celým skladem se šuškalo: ,,Pozor, pozor, paní auditorka je tady. Dělej, co máš.“ Zdravá míra respektu usnadňuje naši práci. Měřili jsme trubky, počítali umyvadla, seznamovala jsem se s tím, na co je která izolace a vytipovala jsem si nové mýdlenky do koupelny. V závěru inventury jsem si porovnala své výpočty s klientovými a vyžádala si poinventurní sestavu zásob. Vše odpovídalo tomu, co jsme ve skladu napočítali. Ideální situace.

A tak nezbývá než si potřást rukou s klientem. Odjíždíš domů, bohatší o jednu z mnoha zkušeností, kterou v KPMG získáš.

What they think vs. reality

Inventura skladů může trvat i několik hodin nebo dní. Neboj se, nejsi tam celou dobu. V KPMG máš na inventuru a její zpracování vyčleněnou běžnou dobu pracovního dne. Ve výjimečných případech může práce na inventuře zabrat více času, než bylo plánováno. V takovém případě jsou nám proplaceny veškeré přesčasy. No, a někdy se to stihne i dřív a odpolední kávu si už vychutnáváš v naší nově rekonstuované kanceláři.

Pokud chceš na inventuru jet příště s námi, hledáme kolegu na stáž i na plný pracovní úvazek do auditu commercial! :-)

 


 

 

Zpět na články

Mohlo by tě zajímat

Nestíháš číst? Dej nám svůj e-mail a ty nejzajímavější články ti pošleme rovnou do schránky!