Místo výkonu práce: Praha?

Pokud už jste někdy slyšeli o Management Consultingu, pravděpodobně jste zaslechli i to, že naše práce je hodně spojená s cestováním. Částečně to je, ale není cestování jako cestování. Tento krátký článek kolegyně Simči Vazačové pojednává o tom, jaké je to mít ve smlouvě napsáno místo výkonu práce Praha a o tom, že není Praha jako Praha.

Když jsem se připojila do týmu Business analýzy, strávila jsem v našich krásných nových kancelářích přesně 4 dny. Pátý den jsem se stěhovala ke klientovi. Od té doby uběhlo už sedm měsíců, já pracuji na třetím projektu a před sebou mám další stěhování.

Není žádnou novinkou, že pracovní prostředí lidi v jejich pracovním výkonu ovlivňuje. A tak se vám pokusím v pár následujících bodech ukázat, kde všude se člověk může v rámci své práce ocitnout a přitom nevystrčit nos z jednoho města.

Můj první projekt

Musím říct, že na první projekt jsem měla opravdu štěstí. Dostala jsem se za velkou částí svého týmu do jedné z největších bank v ČR, která má opravdu krásné interiéry. Oproti KPMG kanceláři, kde máme flexiseating, jsem dostala vlastní stůl, což mi neskutečně vyhovovalo. Součástí budovy byl park na střeše, kantýna i jídelna, jezírko v budově a spoustu dalších vychytávek, které se opravdu těžko opouštěli. Jak ale consultingový život plyne, projekty končí a vy se musíte zase posunout někam dál.

Další výzva

Mojí druhou výzvou byl měsíční projekt na „okraji“ Prahy, což pro mě bylo, co by metrem, dalším metrem a autobusem dohodil. K mému zděšení nebyla hodinová cesta to nejhorší, co mě čekalo. Z krásné bankovní budovy s vlastním stolem jsem se dostala do poloprázdné budovy, kde nás v jedné malinké zasedačce sedělo i osm najednou. Ve chvíli, kdy si při každém druhém pohybu dáváte loktem s kolegou, který sedí vedle, si uvědomíte, jak moc důležité je mít k práci pohodlnou kancelářskou židli. Nebo třeba to, jak důležité je si občas vyvětrat, aniž by vám přišli vynadat z vedlejší kanceláře, že společně s vaším oknem se otvírá i to jejich a oni si tedy rozhodně větrat nepřejí. Musím říct, že to byl zatím můj nejdelší měsíc v KPMG. Protože i ten sebezajímavější projekt pro vás může být osobním zlem, když se někde necítíte dobře.

Do třetice všeho dobrého?

Měsíc naštěstí uběhl a mě čekala nová výzva v podobě projektu mapování procesů ve veřejné správě, na kterém KPMG spolupracuje s další firmou. K mé velké radosti jsem se konečně dostala do našich krásných kanceláří a mám možnost strávit nějaký ten čas s ostatními kolegy ze svého oddělení. Nebyl by to však můj osud, kdyby mě nečekalo další stěhování. Tentokrát ke kolegům ze spolupracující firmy do dvou místností s miniaturní kuchyňkou, místa bez bublinkové vody, mikrovlnky a hlavně bez kávovaru a především do místa, kde nás zase čeká něco nového.

Všude dobře, doma nejlíp

Jak už to tak bývá, tak na všem se dají najít nějaké pozitiva a negativa. Jako velké mínus vnímám to, že když dlouhodobě sedíte někde mimo kancelář, nemáte moc možností poznat tu bandu skvělých lidí z MC. Člověk si pak totiž může při návštěvě své domovské kanceláře připadat trošku jako cizinec.

Ale jak se říká, na všem se dá najít i něco pozitivního! Já jsem mezi kolegy tak trochu známá jako cynik, negativista a člověk s nevybíravým humorem, a tak mi věřte, když říkám, že i já na tom všem našla několik pozitivních faktů! A sice, seznámíte se nejen s novými kolegy v rámci firmy, ale také s novými lidmi u klientů. Můžete tak získat řadu skvělých přátel nejen v pracovním ale i v osobním životě. Zjistíte, že pracovní zázemí je důležité, a že ne všechny firmy jsou na tom stejně. Uvědomíte si jak důležité je někam patřit. Získáte nové pracovní zkušenosti. Naučíte se vypořádat s novými problémy. Ale hlavně, že všude dobře, ale doma v KPMG nejlíp. Protože tak vychytané kanceláře se skvělou kávou, s bublinkovou vodou a bandou super lidí mají prostě málokde. A kdyby na vás žádný z těchto pozitivních faktů nezapůsobil, tak věřte, že i ten sebehorší projekt jednou musí skončit! :)

Pokud na tebe však výčet pozitivních faktů zapůsobil, podívej se na volné pozice a dej nám o sobě vědět!