Martina Štegová

Už odmala jsem věděla, že budu jednou pracovat s čísly a penězi. Bavilo mě sledovat dění kolem sebe. Že se stanu auditorkou, to jsem netušila ještě ani na potítku u státnic. Profese auditora se v České republice tehdy teprve formovala, velké auditorské firmy měly za sebou jen pár let na trhu. Studovala jsem na VŠE Fakultu financí a účetnictví. Tam jsem se poprvé setkala se světem analýz finančních ukazatelů, strategického plánování a rozhodování i s oblastí daní a účetnictví. Bylo to pro mě nové, zajímavé. Logika „má dáti – dal“ byla taková hra, která vždycky musela vyjít přesně.

Martina Štegová, Partner
V KPMG pracuje 26 let.

S KPMG jsem se poprvé setkala na veletrhu Šance. Ještě pořád jsem nevěděla, co přesně si pod pojmem audit představit. Překvapilo mě, jak příjemně a zároveň profesionálně o auditu zástupci KPMG hovořili, jejich nadšení bylo téměř hmatatelné. Líbilo se mi, že mě práce posune dál v tom, co zatím neumím, že projdu hned ze začátku celou řadu firem a také že se zdokonalím v jazyce díky kontaktu s cizinci, ať už v řadách KPMG, nebo klientů. Nástup do firmy mi přišel jako ideální krok na rozkoukání po výšce. Musím říci, že se rozkoukávám do teď, protože mě naši klienti nutí neustrnout, reagovat na nové trendy a pořád se rozvíjet. Vedle KPMG jsem uvažovala o nástupu do jedné banky. Pak se mi ale povedlo projít výběrovým řízením v KPMG a bylo rozhodnuto. Nakonec jsem si vybrala audit průmyslových podniků a obchodních firem (commercial), a to i přes to, že jsem během studia svoji budoucnost viděla spíše v bankovním sektoru. Rozhodlo to, že průmysl a obchod slibovaly větší různorodost a s tím spojenou i vyšší dávku adrenalinu.

Pokračování studentských let

Po nástupu do KPMG mě překvapil a potěšil fakt, že jsem si připadala, že stále studuji na vysoké škole. S novými kolegy jsme si nejdříve užili skvělé třítýdenní úvodní školení, kde se vytvořil dobrý základ pro další týmovou práci. Následovaly společné mimopracovní výlety i poměrně pravidelné návštěvy hospůdek. Do těch teď už bohužel chodíme o poznání méně, protože se snažíme trávit více času s našimi rodinami. V KPMG také máme takovou tradici, že když se uzavře nějaká významná zakázka, zveme celý tým na pořádnou oslavu. Říkáme tomu debriefing, kdy si nejprve v klidu v týmu probereme poslední pracovní zkušenosti a pak vše pořádně oslavíme. Jako asistenta mě bavilo, že jsem na každé zakázce pokaždé pracovala s jiným týmem. Formovalo mě víc lidí než jeden šéf, byla to skvělá příležitost se rychle učit, od každého si něco vzít.

Jsem tady už 26 let a absolventi se mě často na pohovorech ptají, jak jsem to mohla vydržet. A já jim říkám, že je to tím, že pokaždé děláme něco jiného. Jednou jsme v obrovském retailu, potom jedeme do zbrojařské firmy, poté do chemičky… Je to pokaždé jiné – nejen v byznysu, nastavení firemní kultury, ale i lidsky. Díky této profesi se setkáváme s širokou paletou lidí, s různými očekáváními i zkušenostmi. Najít tu správnou komunikační linku nemusí být vždycky snadné.

Měla jsem možnost se zúčastnit i devítiměsíční stáže v Curychu. Stejná metodologie a pracovní postupy při provádění auditu, které KPMG celosvětově používá, mi tuto zkušenost velmi usnadnily.

Z asistenta directorem

Stejně jako cestujete z jedné firmy do druhé na auditní zakázky, proměňuje se postupem času i vaše role v rámci firmy. Můj obvyklý pracovní den dnes většinou sestává z jednání s klienty, kdy projednáváme podmínky zakázky nebo plánujeme její realizaci či s nimi diskutujeme nad finálními výsledky auditu. Kontroluji a potvrzuji práci týmu, probíráme různé přístupy k řešení problémů, konzultujeme svá zjištění s ostatními specializovanými odděleními v KPMG. V neposlední řadě mám často i různé interní porady, manažerská jednání, kde probíráme strategické záležitosti týkající se chodu našeho oddělení, jeho výsledky, další rozvoj firmy a především rozvoj našich lidí. Značnou část mé práce teď tvoří tzv. business development. Snažíme se na trhu oslovovat nové firmy a představit jim přednosti spolupráce s KPMG.

Teď už vím, co vše audit obnáší

Audit je technicky zaměřená profese, kde hrají roli regulace a legislativa. Je ale i o komunikaci - potkáváte celou řadu inspirujících a nových lidí jste součástí zajímavých podnikatelských příběhů. Spolupracujete s výbornými profesionálními kolegy nejen v České republice, ale v celé mezinárodní síti KPMG. S jistou nadsázkou je to škola života, kdy vše probíhá v poměrně rychlém sledu.

Jeden týden jste u klienta s jedním týmem, druhý týden úplně jiné prostředí, jiný klient, jiný tým, jiné problémy. Čím dál více si uvědomuji, že moje profese je i o schopnosti empatie a adaptace na nové prostředí, kdy zároveň víte, že nesmíte dělat žádné kompromisy v kvalitě zakázky, na které pracujete. To je ve škole nenaučitelné. Firma nás nutí přemýšlet nad tím, jak dělat věci jinak, jak inovovat. Sama se vyvíjí, musí se přizpůsobovat rychlému vývoji na trhu, potřebám našich klientů, ekonomickým podmínkám. A my s ní.

Volný čas věnuji své rodině. Mám dvojčata, kluky, kteří mě jaksepatří vytěžují. Snažím se sportovat a alespoň dvakrát týdně si chodit zacvičit nebo na jógu. Moc ráda lyžuji a jezdím na kole.

Často se mě absolventi ptají, jak jsem tu mohla tak dlouho vydržet. Povím vám to…

KPMG Ladies club jsme spolu s  Romanou Benešovou a Marikou Konečnou založily ladies club před deseti lety. Jsou to pravidelná přátelská setkávání top manažerek, majitelek společností a dalších dam z českého businessu, která se konají vždy za přítomnosti nějaké zajímavé osobnosti ze světa kultury, sportu nebo umění. Snažíme se, aby naše akce byly komorní a přátelské. Za 10 let existence KPMG Ladies clubu jsme se s dámami setkaly s takovými osobnostmi, jako jsou profesor Pafko, Eliška Balzerová, Ondřej Sokol, Helena Třeštíková či Juraj Kukura, a s mnoha a mnoha dalšími. Stala se z toho moc příjemná tradice, kterou neoceňujeme jenom my, ale především naši hosté.

Martina Štegová
Martina Štegová

Nikdo tě nenechá jen tak bloumat

Kdybych měla doporučit první krok studentům, kteří úplně nevědí, co chtějí jednou dělat, poradila bych jim zkusit audit. Naučí se celou řadu auditních testů a hlavně myslet ekonomicky. Pochopí podstatu účetnictví, což je základ úspěšné firmy. Poznají atmosféru mnoha důležitých a úspěšných firem, jejich způsob komunikace a fungování. Já bych řekla, že tím, že zkusí pracovat v roli auditora, nemůžou nic ztratit, naopak – jen získat, a to celou řadu neopakovatelných zkušeností. Naše firma je připravená pro ty, kteří tu zůstanou pár let, i pro ty, kteří s námi budou chtít růst delší čas. K tomu patří nadstandardní péče, kterou zaměstnancům věnujeme, jako jsou benefity, placené přesčasy, možnost dalšího vzdělávání a hlavně naše firemní kultura, která vás bude bavit.

Kdybych teď měla sama sebe přesvědčit o tom, jestli je pro mě KPMG správná volba, řekla bych si: Uvidíš tu spoustu zajímavých věcí. Hodně se tu toho naučíš a budeš nucená se učit. Nikdo tě nenechá v klidu sedět a jen tak bloumat, na to se spolehni.

Přečti si i další příběhy našich kolegů

Volné pozice