Martina Šmejkalová

Myslela jsem si, že bez VŠE nemám šanci. Ukázalo se, že praxe se také cení.

Martina Šmejkalová, Managing Director
V KPMG pracuje skoro 7 let.

Moje cesta do KPMG

Vystudovala jsem obchodní akademii. Na střední škole jsem neměla moc představu, čím bych se jednou chtěla živit, účetnictví to rozhodně nebylo. Spíš mě bavily jazyky, přemýšlela jsem o pobytu v zahraničí anebo o kariéře v cestovním ruchu. Po škole jsem si našla práci v Praze v jedné menší účetní firmě. Začala jsem od píky a postupně jsem se dostávala ke složitějším věcem. Účetnictví mi přirostlo k srdci.

Tehdy jsem přišla poprvé do kontaktu s velkou čtyřkou, potkávali jsme se při práci na zakázkách. Lidé z KPMG mi byli vždycky sympatičtí a dobře se mi s nimi komunikovalo. Říkala jsem si, že bych chtěla jednou v takové firmě pracovat, ale myslela jsem, že bez vysoké školy to není možné. Občas jsem koukala na vypsané pozice, ale neměla jsem odvahu poslat svoje CV.

Po zhruba 12 letech v oboru jsem si všimla, že KPMG hledá supervizora pro finanční účetnictví do oddělení Accounting Services & Payroll. Řekla jsem si, že za pokus nic nedám a přihlásila jsem se.

To, že jsem se do KPMG dostala, považuji za svůj největší pracovní úspěch.

Na pohovoru mi řekli, že vzhledem k mé praxi není vzdělání priorita. Bavili jsme se hlavně o praktických příkladech a musela jsem zvládnout test. To, že jsem se do KPMG dostala, považuji za svůj největší pracovní úspěch. Rychle jsem se zapracovala a po dvou letech mě povýšili.

Vyhovuje mi, že je práce různorodá

V AS&P je nás kolem 60. Většina kolegů je v kanceláři v Praze, část v našich pobočkách v Brně a Českých Budějovicích a někteří sedí přímo u klientů. Jako tzv. manažer zakázky zodpovídám za zhruba čtyřicítku klientů. Zakázky se přidělují hlavně podle vytíženosti, ne podle jednotlivých sektorů, což mi vyhovuje. Práce je tak různorodá. Pokud někomu nesedí obor, tak si zakázky vyměníme.

Práci v KPMG vnímám jako velkou příležitost, protože tady je možné se dostat k lecčemu. Výhodou je i to, že firma má velké know-how. Když se třeba mění něco v daních, tak poprosíme kolegy daňaře a ti pro nás připraví školení.

Od světa čísel a termínů si ráda odpočinu při běhu. V létě běhám obden, v zimě trochu míň, protože mi vadí tma. Běh mě nabíjí, stejně jako příroda nebo hudba.

Martina Šmejkalová
Martina Šmejkalová

Práce i rodina? Zvládnout se dá obojí

Mému synovi Honzíkovi jsou tři roky. Svou práci mám ráda a vždycky jsem věděla, že se budu chtít po mateřské brzo vrátit. Díky podpoře rodiny a babiček jsem se po necelém roce doma začala postupně vracet do kanceláře. Nejdřív jsem chodila jen dva dny v týdnu. Když byl Honzík nemocný, mohla jsem s ním zůstat doma na home office. Teď už mám zas plný úvazek, ale není problém pracovat z domova, kdykoliv to potřebuji. To je na KPMG fajn.

Přečti si i další příběhy našich kolegů

Volné pozice