Martin Rosypal

Nemám vystudované finance. Sice mám ekonomickou školu v Praze, ale fakultu informatiky a statistiky, konkrétně přímo tu statistiku. O tom, že se budu ubírat směrem k podnikovým financím nebo auditu, jsem začal přemýšlet až ve čtvrtém ročníku. Tehdy jsem si řekl, že se z Prahy vrátím do Ostravy, kde ale pro můj původní obor není moc uplatnění. Hledal jsem tedy něco jiného. Navíc jsem měl jako vedlejší obor peněžní ekonomii a bankovnictví, což do financí zasahuje. A mě to bavilo.

Martin Rosypal, CFO polské pobočky
V KPMG pracoval 6 let.

V KPMG byli milejší

Přemýšlel jsem, co bych mohl v Ostravě dělat, a na jedné z náborových akcí byl i stánek velké čtyřky a to mě zaujalo. Na KPMG se mi líbilo, že tu byli lidé milejší než jinde. Hlásil jsem se tehdy i do jiných firem, ale sem jsem dostal nabídku a přijal ji, aniž bych čekal na výsledky dalších řízení. KPMG pro mě byla priorita.

Sám jsem si na sebe vydělával už poslední tři roky na škole. Nejprve jako číšník, pak jako administrativní podpora ve společnosti, která spravovala investiční fondy. Sice nic velkého, ale práce při škole je podle mě důležitá. Člověk pozná reálný svět, problémy, které se řeší v podnicích. Ještě důležitější je ale vyjet do zahraničí. Já byl na Work and Travel v New Yorku. Potkal jsem se tam se zajímavými lidmi a dalo mi to hodně osobně i znalostně. Člověk se více osamostatní.

Navíc na brigádách poznáte pracovní kolektivy, nejste pořád jen mezi studenty. Získáte tak nejvíc zkušeností. Zjistíte, co to znamená reálný život, ne jen komunikace se spolužáky, to je docela uzavřený ekosystém. Studenti by měli jít do světa a poznávat lidi, tak podle mě osobně dozrají.

KPMG pro mě byla priorita. Dnes bych se rozhodl stejně

Každý rok mě povýšili

V KPMG jsem nastoupil do auditu v ostravské kanceláři. Každý rok jsem postupoval výš a výš, tak jak to je nastavené – prvoroční asistent, druhoroční asistent, senior, který si vede své zakázky, pak senior dva, který vede lepší zakázky, supervizor, manažer. Moje cesta byla docela rychlá, každý rok jsem postoupil výš a tím získal větší zodpovědnost.

Bylo pro mě důležité, že jsem dostal nejen auditní zakázky, ale pracoval jsem i na zakázkách interních auditů nebo na forenzním auditu. Také jsem měl štěstí, že jsem se dostal do zakázky prospektů dluhopisů – jeden náš klient vydával v Londýně dluhopis za hodně peněz a s kolegyní jsme tam jeli a spolupracovali s bankéři.

To mi dalo hodně zkušeností. Pomohlo mi to například v Kofole, kde, když jsme vstupovali na českou burzu, jsme také dělali na prospektu a já už měl představu, co to znamená. Jinak jsem pracoval také v další velké firmě kotované na burze, která má svá specifika, která jiné společnosti nemají, nebo ve firmě, která má dluhopisy a musí produkovat výpisy podle mezinárodních standardů.

Dostal jsem nabídku, jinak bych neodešel

V KPMG mě nejvíc bavilo, že jsem stále dělal nové věci. Rychle jsem rostl, což není úplně běžné, a tím pádem jsem dělal pořád více a více komplexnějších projektů. Potkal jsem tu také plno svých současných přátel, se kterými se stýkáme a třeba si i chodíme na svatby. V době svého odchodu jsem musel řešit několik věcí dohromady. Například se mi narodil syn. Hlavně jsem ale dostal nabídku, abych šel do Kofoly, což je zajímavá společnost, kde se toho hodně děje, člověk toho hodně ovlivní a má možnost sám něco navrhnout a prosadit. Sám jsem si neříkal, že chci odejít, ale oslovili mě a podle toho jsem se rozhodl. Ale v KPMG jsem byl spokojený, a kdyby ta nabídka nepřišla, spíše bych ji nevyhledával.

KPMG je stoprocentně správnou volbou pro nastartování kariéry. Rozvíjíte se tu technicky, zlepšujete svoje znalosti a připravujete se na stresové situace. Člověk, který vyleze ze školy, nastoupí na nějakou pozici a je na ní pět let, se nenaučí tolik technických věcí a ani si nevybuduje takovou odolnost. Pokud na sobě bude makat a bude se snažit, což není pro každého a není to automatické, může se tady relativně rychle dostat k věcem, ke kterým se normálně nedostane. Sám bych zpětně volil stejnou cestu.

Přečti si i další příběhy našich kolegů