Management Consulting je jako Schrödingerova krabice...

... nikdo přesně neví, co obnáší, dokud to nezažije na vlastní kůži. Zajímá tě dráha konzultanta, ale nevíš, jestli by tě to bavilo? Jaké jsou hlavní zásady práce v Consultingu? Jak k němu přistupujeme u nás v KPMG? Otevřela jsem skřínku za tebe - na tobě je si ji jen pročíst.

Je pondělí, osm ráno - s manažerkou Radkou a konzultantem Kubou sedíme na terase, dáváme si společné kafe a snídani, a kromě víkendu rozebíráme agendu, která nás čeká za půl hodiny. Je potřeba naplánovat workshopy u klienta a vyřešit hlavní issues, které se v průběhu projektu za poslední týden objevily. Běžné pondělní ráno? U nás ano! Nenápadná situace, a přesto dokonale ilustruje hlavní rysy Management Consultingu. Takže - co hýbe našim "emsíčkem"?

1) Týmovost

Tým je zásadní a bez týmu to nejde. Pracujeme společně na projektech malých, i těch úplně největších. Společně se radíme, plácáme se po zádech, když se nám něco povede, a říkáme si, že se nám dneska zrovna nedaří. V KPMG klademe důraz na konstruktivní zpětnou vazbu. Můžeš ji dostat od kolegy, se kterým chodíš na obědy, i od manažera, který čte tvou prezentaci. V KPMG nejsou hranice; potřebuješ právnickou radu nebo zkouknout grafiku prezentace? Stačí zvednout telefon nebo se výtahem přesunout o pár pater. Pak si můžeme jít společně sednout na jídlo - nebo třeba zahrát paintball.

2) Seberozvoj

Člověk se pořád učí - i to by mohlo být heslo Consultingu. "Vyrostli jsme v KPMG" není jen prázdná fáze, rosteme tu každý den. Zájem o rozvoj, jak profesní, tak osobní, je pro naši práci klíčový. Jak bychom jinak mohli být před klienty za experty, kdybychom se neustále nevzdělávali? Nepředstavuj si ale žádná nudná školení. Minulý měsíc jsme například s týmem Technology měli setkání, kde jsme si povídali o našich projektech i o tom, co vlastně všichni umíme, na čem pracujeme a co si můžeme v týmu předat. Obohatilo mě to? No jasně! Jediný problém?

Teď chci umět všechno.

3) Zodpovědnost

Jako business analytik jsem v denním kontaktu s jinými analytiky, konzultanty, manažery i senior manažery. Když jsem přišla do KPMG, nejvíce mě překvapilo to, že i tihle lidi chtějí znát můj názor, a velice rádi se mě na něj zeptají. Nepočítej proto s tím, že si u nás sedneš nad anonymní excel. Jasně, vytvářet "obsah" projektu je také náplní naší práce, nebuď ale překvapený, když po tobě manažer bude chtít, abys svůj výstup před klientem odprezentoval a obhájil. Pocit z dobře odvedené práce a pochvala od šéfa je ale hodně sladkou odměnou :).

4) Otevřenost

V KPMG máme kuráž. Nebojíme se dělat věci jinak, než "jak to dělají ostatní". Také proto se k nám klienti vrací a naší práce si váží. Našim cílem je nedělat práci mechanicky, vždy se snažíme najít pro klienta něco navíc. Otevřenost inovacím je tak důležitým předpokladem - vždyť o tom, jak věci posouvat dopředu, je celý Management Consulting!

Tak co, zaujalo tě to? Jo? Skvělá zpráva, zrovna sháníme kolegy. Pošli nám své CV a třeba naviděnou u další pondělní snídaně :).