M&A je vlak, který nikdy nestaví

COVID pandemie postihla většinu společností a oborů. M&A nezůstává stranou, dostal zásah. Nikoliv ovšem úbytkem mandátů, ale ztížením cesty pro jejich úspěšné dokončení. Teda alespoň u nás v KPMG.

Prvotní šok v březnu byl nejhorší

Pro všechny nová situace. Nikdo nevěděl, co čekat. Z minuty na minutu vše zamrzlo. Klienti nekomunikovali, investoři také a transakce stály. Všichni byli doma a sledovali tiskovky vlády, které dál prohlubovaly depresi.

O důvěru se v době pandemie nepřichází

Po prvotní panice se všechno zase postupně začalo rozhýbávat. Netrvalo to dlouho a vše se postupně vrátilo k normálu. M&A je více než jakýkoliv jiný obor o lidech a vztazích. Když někomu máte prodávat jeho společnost, kterou budoval dvacet let, musíte mít jeho 100% důvěru. O tu se nepřichází v dobách pandemie. Naopak bych řekl, že právě v tomto období se nám společně povedlo důvěru prohloubit.

Klienti řešili budoucnost svých transakcí

Klienti se na nás postupně začali obracet. Řešili jsme s nimi optimální načasování transakce, diskutovali s nimi o krocích, které učinit v tomto nelehkém období, aby nedošlo k „zaříznutí“ transakce na další příští roky. Neztratili jsme jediný mandát a musím říct, že vztah s klienty se značně posílil. Snad díky našemu přístupu a díky renomé v rámci transakčního poradenství, neboť jsme loni uzavřeli nejvíce transakcí na trhu, a tak se na nás dále obraceli další vlastníci firem, kteří zvažují prodej. Výsledkem je, že máme stejně možná i více mandátu než standardně. Museli jsme v těchto časech dokonce posílit tým o nové mladé kolegy.

A teď přejděme k negativům

To je ta pozitivní stránka. Nyní trochu ještě té negativní, abychom byli objektivní. Mandáty máme, klientů máme také více. V rané fázi pandemie transakce prakticky nemohly probíhat, všichni měli jiné starosti. Nemeškali jsme a dělali jsme si přípravu transakčních procesů, které začínají startovat teď na podzim. Prvním problémem tedy je, že transakce, které mohly být uzavřeny na podzim, budou uzavřeny nejspíše až na jaře či v létě, pokud se opět nestane něco nečekaného. Letošní objem transakcí napříč trhem tak bude určitě výrazně nižší, nicméně pokles by mohl být kompenzován v příštích dvou letech.

Problém číslo dvě

Rozevírání nůžek mezi očekáváním kupujících a prodávajících. Tento problém se netýká všech oborů. E-commerce, IT, zdravotnictví - ty jsou z obliga. Naopak jejich hodnota mnohdy roste. Ostatní obory na tom ovšem mohou být hůře. Kupující (obzvláště finanční investoři) by rádi využili situace a koupili levně, prodávající stále chtějí prodávat za stejnou cenu - COVID, ne-COVID. Není jednoduché sladit očekávání. O to jsou jednání ovšem zajímavější a pro nás je to o to větší výzva!

M&A je vlak, který nikdy nestaví

Je důležité vnímat jeho směřování a reagovat odpovídajícím způsobem. Mandátů máme zatím dost a také se nám stále daří nacházet kompromisy v cenových očekáváních protistran, tak aby na konci byly všichni zúčastnění spokojení. Zůstáváme tak stále (myšlením, ne COVID) pozitivní.

Jen otázka nakonec. Taky nesnášíte slovo COVID? Já už jej nemohu ani cítit.